HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Marsilya'da 1 Mayıs Kutlaması ve Gözaltı

Fransa'nın Marsilya şehrindeki 1 Mayıs bu sene fırtınaya rağmen 5 bin civarında kişinin katılımıyla Vieux-Port’de bir araya gelen aralarında Fransız sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve Marsilya Halk Cephesi’nin bulunduğu kurumlar Joliette’e kadar yürüdü.

Aralarında Marignan Alevi Kültür Merkezi, Marsilya Halk Cephesi, CGT, Solidaires, Sud, CNT, Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların katılımıyla saat 10.00’da Vieux-Port’de toplanıldı. Saat 11.00’de ise kortejler oluşturularak Joliette’e doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş kortejine müdahale eden güvenlik güçleri 5 kişiyi gözaltına aldı.

Sendikalar, demokratik kitle örgütleri pankartları ve flamaları ile katılırken, Marsilya Halk Cephesi ise görsel pankartı ve kızıl bayraklarıyla görkemli bir kortej oluşturdu.

FO sendikası ise her sene gibi bu senede yürüyüşe katılmayarak, kendi genel merkezinde toplantı düzenledi.

Marsilya Halk Cephesi, Fransız işçi ve emekçileri ile birlikte Şafakların, Onurların ve Çayanların sesleriyle alanlarda mücadele çağrılarını haykırdılar.
Fransız sendika ve kurumlar Fransa’da çıkartılmak istenilen yeni çalışma yasanı karşı tepkilerini dile getirirken, Kürdistanlılar ise güney doğuda yaşanan katliamlara dikkat çekti.

 Halk Cephesi, “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş” şiarıyla Avrupa’da yaşayan emekçilerle, ortak hak ve adalet taleplerini Fransız emekçileriyle bereber dile getirdiler.

Marsilya Halk Cephesi kortejinin en önünde Fransızca ve Türkçe “Halk Cephesi” yazılı pankartının arkasında 80 kişilik kırmızı flamalı ve fularlı disiplinli ve görkemli kitlesiyle ilgi odağı oldu. Yürüyüş boyunca Fransızca ve Türkçe, “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş, Yaşasın 1 Mayıs, Umudun Adı DHK-C, Titre Oligarşi Parti Cephe Geliyor” Kürtçe ise “Biji 1Gulan” sloganlarıyla ve marşlarla coşku kattı. Saat 12.00’de yürüyüş ve miting Joliette’te son bulduktan sonra 500 aşkın kişi ise Noailles Karakolu’na doğru yürüyüşe geçti. Aralarında Solidaires, Sud ve CNT üyelerinin bulunduğu ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kitle sabah güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan 5 kişinin serbest bırakılmasını istedi. Noailles karakolu önüne gelen kitle burada oturma eylemi yaparak gözaltına alınların serbest bırakılmasını istedi. Kitlenin etrafı karakol önünde Çevik Kuvvet ekipleri tarafından sarıldı. Kitlenin kararlı duruşu sonucu iki kişi serbest bırakılırken, üç kişinin ise gözaltında tutulmaya devam edileceği belirtildi.  #1ermai #Marseille

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.