HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Merkel ve Tusk Gaziantep’te Göçmenleri Ziyaret Etti!

BaşbakanAhmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franz Timmermans Suriyeli göçmenleri ziyaret etmek üzere birlikte Gaziantep'e geldi.

Gaziantep’e gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Dîlok Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri karşıladı. Ahmet Davutoğlu, kendisinden 10 dakika sonra havalimanına gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermanns'i karşılarken, Yalçın Akdoğan ile Efkan Ala, araçlarıyla Nizip hareket etti.

Davutoğlu, Tusk ve Timmermanns Başbakanlık otobüsüne binerek, Suriyeli göçmenlerin tutulduğu Belqîs (Nizip) ilçesinde bulunan konteynır kente hareket etti. İki başbakanın ziyareti öncesi, havalimanı ve çevresinin yanı sıra Suriyeli göçmenlerin bulunduğu Belqîs konteynır kentin olduğu bölgede yoğun güvenlik önlemi alındı. Polis ve jandarmalar, Davutoğlu ve Merkel'in bulunduğu otobüsün geçiş güzergâhında üst düzey önlem alırken, 2 polis helikopteri de havadan önlem aldı.

Davutoğlu ve Merkel'in AB Konseyi Başkanı ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı'nın birlikte yaptığı ziyareti, yerli ve yabancı 210 basın mensubu takip etti.

Davutoğlu ve Merkel'in ziyaret ettiği konteynır kentin girişine ise Türkçe ve İngilizce, "Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz" yazılı pankartın asıldığı görüldü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakan Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franz Timmermans, Nizip'teki kamp ziyaretinin ardından kente geldi. Davutoğlu ve Merkel, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda AB fonları ve UNICEF katkılarıyla yapılan Budak Mahallesi'ndeki Aile ve Çocuk Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Açılışta ilk konuşmayı Davutoğlu yaptıktan sonra, mikrofonu uzattığı Merkel ise konuşmak istemedi. 2.5 milyonu aşkın göçmenin yaşadığı ancak bunların sadece 180 bininin kamplarda barındırıldığı Türkiye'de, Merkel ve Tusk'un ziyaretinin Türkiye'ye verilecek yardım öncesi yerinde inceleme olduğu belirtiliyor. AB tarafından fonlara rağmen bugün Türkiye topraklarında yüz binlerce göçmen kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Özellikle Suriye’de ABD ve AB öncülüğünde 5 yıl boyunca yaşatılan zulmün sonucunda ülkelerini terk ederek daha iyi yaşam koşulları için Türkiye’ye gelen göçmenlerin durumu içler açısı.
Bugün yapılan ziyaret ve açılış ise dünya kamuoyunu aldatmaktan başka bir şey olmadığı göçmenlerin barındırıldığı ortamdan görülmektedir.

Aylarca Türkiye’den AB ülkelerine daha iyi yaşam koşulları için kaçmaya çalışan göçmenlerin Türkiye’de tutulması için AB ile yapılan anlaşma sonucu para yardımı yapılacağı duyurulmuştu. Ancak AB ile Türkiye arasında sıkıntılarında bu konuda olduğu bilinmektedir. AB yaptığı para yardımı ile göçmenlerin Avrupa ülkelerine gitmesini önlemeye ve Türkiye toprakları üzerinde tutulmasını istemekte. AB ile Türkiye arasında para sorunu giderilmeye çalışırken, olan ise kötü koşullarda barındırılan göçmenlere oluyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.