HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

CHP’li Hilmi Yarayıcı’dan HDP’li Sırrı Süreyya: Bizi düşünmesin içi rahat olsun

CHP Milletvekili ve Grup Yorum'un eski solisti Hilmi Yarayıcı, BirGün gazetesindeki yazısında HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e sert yanıt verdi. Önder'in Cumhuriyet gazetesindeki röportajında CHP'li vekillere söylediği, “Yarın öbür gün cezaevlerine konulacaksınız …Cezaevinde dinlemek üzere 'Kendim Ettim, Kendim Buldum' şarkısını şimdiden repertuarlarına almalarını öneriyorum” sözlerine atıf yapan Hilmi Yarayıcı, şöyle devam etti:

"Bize hapishane şarkısı öneren Sayın Önder’e hatırlatmak isterim ki cezaevlerinde 'Daha fazla cesaret' türküleri söyleyen, 'O duvarlarınız vız gelir bizlere' diyen geleneğin temsilcileri de vardır. Bu anlamda Sayın Önder bizi düşünmesin içi rahat olsun, dün olduğu gibi yarında söyleyeceğimiz türküler umut, cesaret ve kavga türküleridir."

HDP'nin AKP politikalarına destek verdiğini hatırlatan  Hilmi Yarayıcı, "CHP’ye dokunulmazlıklar konusunda üst perdeden akıl verir gibi konuşmasını kabul etmiyorum. Bu 'akla'da ihtiyacımız yoktur." diye yazdı.

CHP'nin başından bu yana Başkanlık sistemine karşı çıktığını ifade eden CHP'li Hilmi Yarayıcı, HDP'ye eleştirisini şöyle sıraladı:

"Yeri geldiğinde iktidarla kol kola yürüyenlerin bu gün üst perdeden akıl verircesine CHP’nin “Anayasa değişikliğine evet” demenin “Erdoğan’ın başkanlığına evet” demek olduğunu söylemesi hafızalarımızla alay etmektir. “Seni başkan yaptırmayacağız” diyerek yola çıkanların bugün “gerekirse başkanlık tartışılır” noktasına geldiğinin farkındayız."

Hilmi Yarayıcı'nın yazısının tamamı şöyle:

"Dokunulmazlıkların kaldırılmasının terörle mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlamadığını geçmiş uygulamalardan biliyoruz. DEP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla bölgede şiddet sona ermemiştir.

Bu ülkenin Kürt sorunu vardır ve Genel Başkanımızın belirttiği gibi bu bir siyasi sorundur ve siyaset yoluyla çözülmelidir. AKP’nin dokunulmazlıklarını kaldırma hazırlığı “terörle mücadele” ye yönelik hamle değildir. Kürt sorununda çıkmaza saplanan iktidar şiddete dayanan politikalarında kendisine suç ortakları yaratmak istemektedir. Demokrasiyi, insan haklarını, özgürlüğü şiar edinen bir milletvekili olarak bu suça ortak olmayacağım.

Öncelikle dokunulmazlıkların Anayasaya geçici bir madde eklenerek kaldırılmak istenmesi hukuka da, Anayasanın ruhuna da aykırıdır. 83. Madde milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması sürecinde, siyasi parti gruplarında görüşme yapılmasını ve karar alınmasını yasaklamıştır. 83. madde bu haliyle dururken ek geçici maddeyle fezlekeleri toptan ele almak temel hukuk ilkeleriyle bağdaşmaz. İkinci önemli bir nokta: Dokunulmazlık, ceza yargılaması ile ilgili olduğundan, AK Parti önerisi ile ilgili olarak bir başka hukuka aykırılık sorunu daha ortaya çıkacaktır. Bilindiği gibi ceza hukukunda şüphelinin, sanığın veya mahkûmun aleyhine olan değişiklikler geriye yürümeyeceğini biliyoruz. Dolayısıyla Anayasal değişikliğinin yapıldığı ana kadar olan fezlekeler işleme alınamaz.Hukukun temel normlarından habersiz olan AKP’nin bu yaklaşımı “ben yaptım oldu” yaklaşımının bir sonucudur.

Ayrıca AKP’nin bu yasa önerisi ile, hem meclis çoğunluğu, hem de yargı eli ile, yolsuzları, hırsızları, yargılamayacağı açıktır! 17/25 Aralık gibi tarihin en büyük yolsuzluğunu kendi denetimlerine aldıkları yargıyla sözde aklayan AKP’nin dokunulmazlık dosyalarını yargıya havale etmek istemesi iki yüzlülüktür.14 yıllık deneyden sonra AKP’ye güvenmenin, sahte söylemelerine inanmanın mümkün olmadığını biliyoruz.AKP’nin “yargısı ile yargılamadan” çıksa çıksa bir kez daha adaletsizlik çıkacaktır!

Eğer kaldırılacak bir dokunulmazlık varsa bu; her gün başta Genel Başkanımız olmak üzere kendisinden olmayan herkese küfür ve hakaretler yağdıran Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlığıdır.

En ufak demokratik gösteriyi bile şiddetle bastırarak muhalefetsiz bir ülke özleminde olan Saray ülkemiz insanını gün geçtikçe kutuplaştırarak, düşmanlık tohumları ekmeye devam ediyor. Milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırarak parlamento muhalefetini de ortadan kaldırmak istiyor.

Hırsızlıklarının, yolsuzluklarının hesabının mutlaka sorulacağını bilen iktidar konumunu yitirmemek için her türlü hukuksuzluğa başvuracağını, dokunulmazlıkların kaldırılmak istenmesinin bunun bir parçası olduğunu biliyor ve iktidarın bu adımlarına hayır diyeceğim.

Gezi sürecinin “barış görüşmelerini sabote amaçlı olduğunu” söyleyen, 17/25 Aralık sürecini iktidara bir darbe olarak nitelendiren, 4+4+4 eğitim sisteminin gerici yönlerine destek veren, HDP’nin, CHP’ye dokunulmazlıklar konusunda üst perdeden akıl verir gibi konuşmasını kabul etmiyorum. Bu “akla”da ihtiyacımız yoktur.

Cumhuriyet gazetesine röportaj veren Sırrı Süreyya Önder CHP’li vekillere seslenerek; “Yarın öbür gün cezaevlerine konulacaksınız …Cezaevinde dinlemek üzere “Kendim Ettim, Kendim Buldum” şarkısını şimdiden repertuarlarına almalarını öneriyorum” diyor. Bize hapishane şarkısı öneren Sayın Önder’e hatırlatmak isterim ki cezaevlerinde “Daha fazla cesaret” türküleri söyleyen, “O duvarlarınız vız gelir bizlere” diyen geleneğin temsilcileri de vardır. Bu anlamda Sayın Önder bizi düşünmesin içi rahat olsun, dün olduğu gibi yarında söyleyeceğimiz türküler umut, cesaret ve kavga türküleridir.

Önder’in sözcülüğünü yapmakta olduğu siyasi geleneğe olan eleştirilerimizi içinden geçtiğimiz süreci göz önünde bulundurarak saklı tutuyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin başkanlık sistemine yaklaşımı nettir. Dün ne söylüyorsak bugünde aynı şeyi söylüyoruz, duruşumuzda en küçük bir sapma yoktur. Yeri geldiğinde iktidarla kol kola yürüyenlerin bu gün üst perdeden akıl verircesine CHP’nin “Anayasa değişikliğine evet” demenin “Erdoğan’ın başkanlığına evet” demek olduğunu söylemesi hafızalarımızla alay etmektir. “Seni başkan yaptırmayacağız” diyerek yola çıkanların bugün “gerekirse başkanlık tartışılır” noktasına geldiğinin farkındayız."En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.