HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Sevil Sevimli Davası 29 Haziran’a Ertelendi

Sevil Sevil’in davasının Yargıtay tarafından bozma ilamına karşı 21 Nisan günü tekrardan Bursa 2 ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.50’de davası görüldü. Görülen dava, Sevil Sevimli’nin olmadığı gerekçesi ile 29 Haziran 2016 tarihine ertelendi.

Öğrenci değişim programı kapsamında Fransa’dan geldiği Eskişehir’de 1 Mayıs gösterisine ve Grup Yorum konserine katıldığı gerekçesiyle bir süre tutuklu kaldıktan sonra salı verilen Sevim Sevil’in 21 Nisan günü duruşması yapıldı.

Yargıtay tarafından bozma ilamına karşı görülen davaya Sevil Sevimli’nin Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Engin Gökoğlu katıldı. Duruşmada Yargıtay bozma ilamına karşı beyanlar alındı. Beyanların alınmasının ardından Sevil Sevimli’nin olmadığından dolayı duruşma 29 Haziran 2016 tarihine ertelendi.

Fransa’dan Eskişehir’e Erasmus programıyla üniversite öğrenimi için gelen Sevil Sevimli, katıldığı 1 Mayıs, Grup Yorum konseri gibi demokratik etkinlik ve eylemlerden dolayı tutuklanmış ve Eskişehir H Tipi Hapishanesi’ne gönderilmişti. Aylarca gerek Türkiye’de gerek ise Fransa’da süren hukuk ve demokratik mücadelesi sonucu Sevil Sevimli özgürlüğüne kavuşmuş ve Fransa’ya ailesinin yanına geri dönmüştü. Bugün halen Türkiye’de demokratik eylemlere katılarak temel hak ve özgürlükleri savunduğundan dolayı yüzlerce öğrenci tutuklu bulunmaktadır.

Engin Gökoğlu 2012’de hukuksuz bir şekilde tutuklanan Sevil Sevimli’ye yönetilen suçlmalara ilişkin şunları söylemişti;

* “Damında Şahan Güler Zere” isimli belgesele katılmak: Belgesel Güler Zere’nin yaşamını anlatmaktadır. Güler Zere dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Güler Zere bizim kızımızdır’ dediği, hapishanede kanser hastalığına yakalanan, hastalığı tedavi edilmeyerek ilerleyen, ölüm sınırındayken Cumhurbaşkanı tarafından affedilen ve dışarıda hayatını kaybeden bir hükümlüdür. Belgeselde suça konu hiçbir şey bulunmamaktadır.

* “Parasız Eğitim İstiyoruz” ibareli afiş asmak: Afiş asma suç değil kabahattir. Bu nedenle içeriği de suç teşkil etmeyen bu fiilin suça dayanak olarak gösterilmesi kabul edilemez.

* İstanbul’da düzenlen Grup Yorum konserine katılmak: Grup Yorum konseri 15 Nisan 2012’de İstanbul’da yaklaşık 350 bin kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Konsere ‘Bağımsız Türkiye’ talebini dile getiren halkın her kesiminden insanlar gitmiştir. Sanatsal bir faaliyet nasıl suça konu edilmektedir. Bu durumu anlamakta zorlanmaktayız.

* Resmi 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılmak: Bugün dünyanın birçok ülkesinde ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de bugün resmi tatildir ve herkesçe serbestçe kutlanmaktadır.

* 1 Mayıs öncesi pikniğe katılmak: Öğrencilerin kendi aralarında düzenledikleri pikniğe katılmaları yine örgüt suçunun delillendirilmesi olamaz. Ayrıca sorulardan anlaşıldığı gibi isnat edilen suçlamaları irdelediğimizde tamamının yasal, demokratik eylem etkinlikler olduğu açıktır.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.