HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Strasbourg, Erdoğan’ın Ardından Diyanet’i Ağırlıyor!

Demokrasinin beşiği olarak görünen Avrupa Konseyi’nin bulunduğu Fransa’nın Strasbourg şehrinde 10 Nisan günü Zenith Salonu’nda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ağırlanacak. Görmez, Kutlu Doğum Haftası Avrupa Açılış Programı'na katılacak. Hatırlanacağı gibi en son olarak Strasbourg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamıştı.

Peki demokrasiyi savunduğunu iddia eden Avrupa ve özellikle de Fransa nasıl oluyor da gerici söylemlerle, din üzerinden halkı sömüren, gerici fetvalar yayınlayan, kadını aşağılayan, çocukları istismar eden Diyanet İşleri başkanını ağırlayabiliyor? Ağırlayamadığını iddia edecek Fransa devleti, Fransa’da İŞİD’e karşı, faşizme karşı ve gerici yobazlara karşı mücadele eden devrimcilere veya demokratik kitle örgütleri üzerinde baskı uygulayabiliyor?

Bizzat din sömürü üzerinden halkı gericileştiren Diyanet’in yayınladığı fetvalar ortadayken, nasıl oluyor da rahat bir şekilde Zenith’te gelip konuşma yapabiliyor? Zenith Salonu kimler aracılığı ve ne amaç ile kiralandı? Kim Diyanet’in gelipte özellikle de dünya genelinde yaşananlar ortayken, Türkiye’de çocuklara karşı yaşanan ve din üzerinden yürütülen politika ortayken nasıl gelebiliyor Mehmet Görmez Strasbourg’a?

Alevilere, Süryanilere, Hıristiyanlara ve tüm inançlara yönelik Türkiye’de yürütülen AKP politikası ortayken nasıl oluyor da bir gerici zihniyete hizmet eden Diyanet İşleri Başkanı gelip demokrat olarak geçinen, demokrasinin beşiği olarak kendisini gösteren Strasbourg’ta miting yapabiliyor?

Yarın Strasbourg’a Zenith Salonu’na gelecek "Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in ziyareti konusunda neden bir sessizlik var?

Erdoğan’dan sonra Diyanet’in Strasbourg ziyaretine ilişkin hiç bir kurum veya muhalefetteyiz diyen partilerden ses yok.

Peki, neden bu sessizlik?
Aleviler veya demokrat-devrimci olarak geçinen kitleler, seçim sürecinde vaatlerde bulunan HDP liler nerde? Diyanetin sapıkça söylem ve düşüncelerine karşı olan CHP liler nerde...

Sesiz mi kalacaksınız? Yoksa Diyanet’ten gelecek yetkililere “hoş geldin” demeye mi gideceksiniz? Seçim sürecinde halka vaatlerde bulunarak Diyanet’in kaldırılacağını söz verenler bu sessizlik nedendir?

Özgürlükçü düşünceler yaratmaya çalışanlar, devletin yükünü azaltmak, inancı özgürleştirmek gerekiyor diyenler bir sürecin işlemesi veya ülkenin kaosa sürükleneceğini düşünüyorlar.

Bu argumanlar hiç inandırıcı değildir.

Seçim sürecinde ve ardından yapılan mitinglerde kürsülerden nutuklar atan siyasiler neden bu sessizlik? Bu sessizlik seçim sürecinde verdiğiniz vaatlerde samimi olmadığını bir kez daha göstermez mi? Halk için var olduğunuzu iddia eden siyasetçiler söylem ve düşüncelerinizde net olmak durumun değimlisiniz?
Herkesin kendi inançları çerçevesinde örgütlenmesi doğaldır. Ancak devletin bütçesinden para kullanan, bu paralar ile sömürü düzenini yaratanlar, çocuklarımızın kadınlarımızın ahlaki değerlerini yok sayan ve bu yönde fetvalar yayınlayanların yeri olmamalıdır!

Yarın Zenith Salonu’nda gerçekleşecek mitinge karşı çıkmayanlar, bir sonraki ne seçim ne de miting alanlarında Diyanet’in kaldırılmasında veya eleştirme söylemlerinde bulunmamaları gerekiyor. Bu hakka sahip olamazlarda.

Zenith’te gerici yobazların, Kürd halkını katlederek bitirme politikaları yürüten AKP hükümetinin kuklası Diyanet’e karşı birliğin sağlanmasından başka bir alternatif yol yoktur.

Bu miting ile birkez daha görülmektedir ki ne Fransa devleti ne AB ülkeleri gerçekten gericilere, faşizme karşı mücadeleden yana bir tavırları yoktur. Tek düşünceleri çıkarladır.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.