HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

ÇHD; “Terolar’da Devlet Hukuk Tanımıyor, Fiziki Destek Lazım”

Devletin tamamen kendi yasalarını, hukukunu çiğneyerek hukuksuzluğuna devam ettiğini vurgulayan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Üyesi Avukat Seyit Sönmez, “hukuk tanımayan bir devlete karşı fiziksel eyleme herkesin destek vermelidir” dedi.

Maraş’ta Alevilerin yoğun yaşadığı ve 8 köyün yer aldığı Terolar beldesinde tüm hukuksuzluklara rağmen yapımı devam edilen "mülteci kampı"na tepkiler devam ediyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Üyesi Avukat Seyit Sönmez, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede Maraş katliamının unutulmadığı bölgede devletin günümüzde ise Suriye’de Alevilerin çiğerlerini yiyen İŞİD çetelerini Terolar’a yerleştirerek yeni katliamların zemini hazırlamaya çalıştığını belirtti.

Avukat Söylemez, tüm hukuksuzluğa rağmen yapımı devam edilen kampa IŞİD, El Nusra ve Ahrar El Şam gibi cihadist-selefi çete grupları yerleştirmeyi amaçlayan hükümetin tek bir amacının ise halklar arasında çatışma ortamı yaratarak, Alevileri bölgeden göçe zorlamaya hedeflediğini aktardı.  Her geçen büyüyen direnişe desteğinde de büyümesi ve yeni katliamların önüe geçilmesi gerektiğini vurgulayan Seyit Sönmez, yapılmak istenen AFAD kampının köylülerin mera alanının üzerine yapılmaya çalışıldığına dikkat çekerken, AFAD kampının yapılması için alanın mera vasfının değiştirildiğini aktardı. Sönmez, devletin çıkar politikası ve hukukun hiçe sayılarak yapılan değişikliklerle hile ile mera vasfının değiştirildiğini, vasıfsız bir alan haline getirildiği söyledi. Sönmez, böylece İl Afet Müdürlüğü'nün talebi, mera komisyonunun oluru ve İl Tarım Müdürlüğü'nün de katkısıyla ihalesinin yapılarak kamp oluşturulmak üzere faaliyetlerine başlandığını dile getirdi.

Avukat Sönmez, yapılan tüm hukuksuzluğa karşı girişimlerin olduğunu ancak bu girişim ve çalışmaların eksik olduğunu belirterek şunları söyledi; “Ama şunu iyi biliyoruz ki, zaten iktidarın da hukuka uymak gibi bir derdi yok. Bugün Anayasayı hiçe sayan, 'Anayasayı tanımıyorum' diyen bir Cumhurbaşkanı'nın olduğu bir ülkedeyiz. Bodrumlarda insanlar katledilirken tedbir kararı vermeyen bir Anayasa Mahkemesi'nin olduğu bir ülkedeyiz. Yargı yönüyle buradan olumlu bir karar beklemek çok doğru bir mücadele yöntemi olmayacaktır. Ancak, dışarıdan bir baskı ile kamuoyunun bu duruma itiraz etmesi, buradaki insanların yaşam alanlarına sahip çıkması ve burada gerçekten de insanların gerçek korkularının anlaşılarak, iktidara baskı yapılması ve bu baskı sonucu da iktidarın geri adım atması gerekiyor. Bu da bir mücadele ile olur. Daha çok fiziki olarak burada bulunulması gerekiyor"

Geçmişte Alevilerin bu bölgede yaşadığı acıları bilmeyen, bugün Terolar’daki Alevilerin neden “mülteci kampı”na karşı olduklarını alayamacağını belirten Avukat Seyit Sönmez,
“İnsanlar yeri geliyor dertlerini bile dile getiremiyorlar. Çok büyük bir korku var. Bu korku da ancak baskı ile aşılabilir. İnsanlar halen 1978'de kendilerine dönük yapılan Maraş Katliamı'nın travmasını yaşıyorlar. Halen mezarları kayıp. Halen anmalarını gerçekleştiremiyorlar. Halen çok korkuyorlar. Bu yönüyle buradaki insanlara sahip çıkılması gerekiyor. Fiziki olarak burada olmak gerekiyor. Büyük bir kamuoyu baskısı oluşturmak gerekiyor. Şu an burada kamp yapımına dönük çalışmalar dört kat daha da hızlandırılmış durumda. Gece ve gündüz onlarca iş makinesi ile çalışılmaya başlanarak bir an önce bu işi bitirmeye çalışıyorlar. Çünkü, daha sonra bahaneleri olacak 'yaptık' diye. Oldubittiye getirmeye çalışıyorlar. Bir an önce direnişin büyümesi gerekiyor. Bu yönüyle kim nerede ise orada yapacağı eylem ve etkinlikler ile katkı sunmaya çalışsın. Gelebilenler, buraya her gün gelsinler. Buradaki insanların yardıma, dayanışmaya ve devrimci ortaklığa ihtiyacı var. Bu nedenle burada fiziki olarak bulunmanın çok büyük bir önemi var. Çünkü insanlar çok korkuyorlar."

Maraş’ta yeni katliamlara izin vermemek için Terolar’daki direnişin sesine ses verelim.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.