HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Cenazeye Saldırı, Provokasyon, Gözaltı ve Tutuklama!

Dersim’de yaşamını yitiren DHKC Gerillası Çayan Gün’ün cenazesini toprağa vermek üzere Erzurum’a götürmek isteyen Halk Cephesi üyelerinin önü defalarca jandarma kontrolü, faşist saldırılar, gözaltı ve tutuklama ile karşılandı. İzmir TAYAD’lı Aileler ise Çayan Gün’e ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yaşamanı yitiren DHKC Dersim Kır Gerilla Birliği Savaşçısı Çayan Gün’ün cenazesi memleketine götürmek isteyen Halk Cepheliler baskılarla karşılaştı. Cenazenin önü jandarmalar tarafından kesildi, GTB kontrolü için defalarca polis ve jandarma  tarafından durduruldular. Defalarca jandarma ve polis tarafından yolları kesilen Halk Cephelilerden, aramaları olduğu gerekçesiyle gözaltına alınanlardan Seda Kaya, Kerim Kaya, Deniz Kocamış ve Aysu Baykal tutuklandılar. Bu baskılarla cenazenin önünü kesmeyen güvenlik güçleri, “kimlik kontrolü” gerekçesiyle durdurulan otobüslerde pankart olduğu gerekçe gösterilerek herkesi gözaltına almaya çalıştı. Direnen ve pankartlarını sahiplenen Halk Cephelileri toplu olarak gözaltına alma ile tehdit etti jandarma.

Halk Cepheliler ise tüm baskılara rağmen, cenazelerini son yolculuğuna uğurlamak için memleketine götürmek için direnmeye devam edeceklerini belirtti.

İZMİR TAYAD’LI AİLELER’DEN AÇIKLAMA

İzmir TAYAD’lı Aileler ise Çayan Gün’ün katledilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. TAYAD’lı Aileler’in yaptığı açıklamada şöyle denildi; “Onur’un ON’lardan devraldığı bayrak Çayanlar’la dalgalanmaya devam ediyor. Yine kızıla boyandı Dersim’in bereketli toprakları, dağların, Şahanlarının kanıyla.

6 Nisan 2016 tarihinde, Oligarşinin ordusu katliamlarına bir katliam daha ekledi. 2 Cephe gerillasını Dersim-Hozat’ta dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Halk savaşçılarını teslim alamamanın hıncıyla katletti.

Kızıldere’de, Çağlayan’da, Bayrampaşa’da Teslim olmadığımız gibi Dersim’de de teslim olmadık, olmayacağız! Bizler Seyit Rızaların soyundan geliyoruz. Ne darağacında, ne şehirde, ne kırda bizleri teslim alamazsınız. Mürsel Göleli’lerin askerlerini teslim alamayacaksınız!

Cihan Gün tam anlamıyla devrim hamalı diyebileceğimiz yiğit bir evladımızdı. Mahallelinin gözünde bizim Çayan’ımızdı. Çayan’ı ilk olarak Engin Çeber’le işkence görürken tanıdık. Halkımızın çektiği acılara, zulümlere tanık oldu kaç kez. Biledi öfkesini ve çıktı Dersim dağlarına. Sordu Engin’in hesabını, sordu omuz başında kavgayı birlikte sırtlandığı yoldaşı Onur’un hesabını. Onurlu, erdemli olmak nedir, halkını, vatanını sevmek nedir gösterdi dosta düşmana.

Kolay yetişmiyor devrimciler, savaşçılar. Kolay yetişmiyor evlatlarımız. O kadar kolay değil katletmek evlatlarımızı. Analarımız, babalarımız binbir emekle, binbir çileyle büyütüyorlar oğullarını, kızlarını. Dişiyle, tırnağıyla getiriyorlar bugünlere. Akıttığınız kanda, anaların akıttığı gözyaşında boğacağız halk düşmanlarını. Anaların ahı kadar acımasız olacağız halk düşmanlarına karşı.

Bizler TAYAD’lı Aileler olarak katledilen Onurlar’ın, Çayanlar’ın, evlatlarımıza, halkımıza yaşattığınız zulümlerin hesabını soracağız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.