HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

‘Maraş'ta amaç Kerbela'yı yeniden yaşatmak’

Maraşlı Alevilerin mülteci kampına karşı direnişi 10'uncu  gününde sürüyor. Direnişçileri ziyaret eden Pir Hasan Genç, Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki Şark Islahat Planı ve Tekke ve Zaviyeler kanunu devam ettirildiğini belirterek "Kampı buraya kurma amacı Kerbala’yı devam ettirmektir" dedi.

Maraş Yaşam Platformu öncülüğünde, Maraş Merkez Dulkadir ilçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Sivrice Höyük (Teroler) Mahallesinde mülteciler için yapılmak istenen konteynır kentin yaşam alanlarını daraltacağı nedeni ile başlatılan çadır nöbeti 9'uncu gününde destek ziyaretleri ile sürüyor. Siyasi partiler, Alevi kurumları ve birçok sivil toplum kuruşunun destek verdiği nöbet eylemini ziyaret eden Dersim Ayuçan Ocağın’dan 78 yaşındaki Pir Hasan Genç, Alevilerin hassasiyetliklerinin dikkate alınmadığını söyledi.

‘Başka Maraş katliamları yaşanabilir’

8 Alevi köyün ortasına yapılacak olan mülteci kampın amacının o bölgede yaşayan Alevileri asimile etmek olduğunu savunan Genç, “1924-25 yıllarında nasıl ki Şark Islahat Planı ve Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile farklı inanç ve kimliklere sahip kişileri asimile ve yok etmeye yönelik bir politika yürüttülerse, bu yapılanda söz konusu politikanın çağdaş halidir” diye konuştu. Maraş katliamının tanıklarından olduğunu ifade eden Genç, yapılacak kamp ile birlikte yarın öbür gün yeni Maraş katliamları doğabileceğini ileri sürdü.

‘Şark Islahat Planı devrede’

Dersim, Zilan katliamlarını hatırlatan Genç, şöyle devam etti: “O dönemde yazılan kanunlarına baktığımızda bugünde bunların yürütüldüğünü görüyoruz. Örneğin burası Alevi köyü ve yanındaki de Alevi köyü. Bu iki köyün ortasına başka etnik kökende veya başka inançtan kişileri yerleştirecek ve bunları göçe zorlayacak. Buraya yerleştirdiği insanlar bu topraklara sahip olacak. Buradaki insanlar zaten zor geçinen ve toprağı ancak kendisine yeten bir kesim. Bu nedenle burada göçler başlayacak. Onların istediği de o. Bu kampın yapılmasının Şark Islahat Planı ve Tekke ve Zeviye Kanunundan bir farkı yok. Mültecileri buraya yerleştirecek ve halkı asimile edecek. Topraklarını ellerinden alacaklar ve Alevi halkının dağılmasına neden olacaklar.”

‘Kerbala’nın devamını yaşatmak istiyorlar’

Yapılacak olan kampların içerisinde DAIŞ çetelerinin yetiştirilebileceğinden endişelerini dile getiren Genç, şunları söyledi: “DAIŞ’ın zihniyetini biliyoruz. 7’den 70’e kadın çocuk demeden katlediyor. Bunu biliyorken neden Alevi köylerinin ortasına bu kampı kuruyor. Bu kamp ile insanlar göçe zorlayacak. Göç etmeyen de Maraş’ta, Çorum’da olduğu gibi katledilecek. Kerbela’da yaşanan olayların tümü bugünde yaşanıyor. Kampı buraya kurma amacı da Kerbala’yı devam ettirmektir."

Duyarlı kesimlere çağrıda bulunan Genç, “Gelin zalimin zulmüne karşı birleşelim. Gelin bir olalım, birlik olalım. Eğer bir olmasak her zaman ezilmeye mahkum ediliriz” dedi.

Kaynak: DİHAEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.