HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Dersim’de Valiliğe ve Adliye Eylemini DHKC Üstlendi

Dersim’de Valilik ve Adliye binasının girişindeki polis noktasına el bombası attıktan sonra ellerinde otomatik silah ve bombalarla içeriye girmeye çalışan 1 kişi çatışmada infaz edildi. DHKC Dersim İbrahim Erdoğan Kır Gerilla Birliği Komutanlığı adına yapılan açıklama ile eylem üstlenilirken, infaz edilen kişinin Onur Polat isimli savaşçıları olduğunu bildirdi.

Onlarca özel harekât timlerinin yığınak yaptığı Adliye önündeki saldırıda öldürülen kişinin DHKC Savaşçısı Onur Polat Olduğu bildirildi. Konuya ilişkin elde ettiğimiz bilgilere göre ise DHKC savaşçıları tarafından yapılan eylem ile 30 Mart Kızıldere’nin yıldönümü ve Türkiye’de yaşanan katliamların hesabının sormak için düzenlendiği öğrenildi.

Bu sabah saat 08.40 civarında Dersim, Atatürk Mahallesi'nde bulunan Tunceli Valiliği ile bitişiğindeki Adliye binasının önünde çatışma çıktı. Bir kişi öncelikle Adliye ve Valilik binalarını koruyan güvenliğini sağlayan polis noktasına el bombasının attı.
Ardından Adliye binasına girmekteyken güvenlik güçleri tarafından ateş açılması sonucu çatışma çıktı. Yoğun çatışmaların ardından DHKC Savaşçısı olduğu öğrenilen Onur Polat’ın infaz edildiği belirtildi. Olay yerine onlarca özel harekât timleri, polis ve jandarma sevk edildi.

Yapılan eylemin ardından yazılı açıklamada bulunan DHKC ise saldırıyı üstlendi. DHKC’nin yaptığı yazılı açıklamayı yayınlıyoruz;

DHKC Dersim İbrahim Erdoğan Kır Gerilla Birliği Komutanlığı Açıklaması

HALKIMIZ DHKC GERİLLALARINA KATILIN!

Tüm Dünya Halklarının Baş Düşmanı Haydut ABD Emperyalizmine Karşı;

Anadolu Halkına Kan Kusturan AKP Faşizmine Karşı;

Bağımsızlığımız İçin, Demokrasi İçin, Adalet İçin, Sosyalizm İçin Birleşelim, Savaşalım, Kazanalım!

Faşist AKP hükümeti halka karşı sürdürdüğü savaşı her geçen gün daha da tırmandırıyor.
AKP faşizmi yoldaşlarımızı katletti.

Yoldaşımız Günay Özarslan 24 Temmuz 2015 günü 15 kurşunla katledildi.
Yoldaşımız Dilek Doğan 22 Ekim 2015'te annesi, babası ve kardeşlerinin gözleri önünde kurşunlanarak, katledildi.

Yoldaşlarımız Çiğdem Yakşi ve Berna Yılmaz 3 Mart 2016'da katledildiler.
Kürt halkına yönelik katliam ve vahşet artarak sürüyor.

AKP faşizmi tüm bu katliamlarının hesabının sorulmayacağını mı sanıyor? AKP'den tüm bu katliamlarının hesabını misliyle soracağız.

Kürdistan Yakılıp Yıkılıyor. Kürt Halkı Faşizmin Vahşetini Yaşıyor!
Kürdistan'da dağlar bombalanıyor, gerillalar katlediliyor, gerilla cenazelerine işkence ve her türlü iğrençlikler yapılıyor.

Kürdistan'ın mahalleleri, köyleri, ilçeleri, şehirleri yakılıyor, yıkılıyor, bombalanıyor. İnfazlar, işkenceler, sokağa çıkma yasakları, kuşatmalar, zorla göç ettirmeler... Tüm bunlar aylardır sistemli bir şekilde uygulanıyor.

Kürdistan'da daha sütten kesilmemiş bebeklerimizden, 70 yaşındaki insanlarımıza kadar bebek, çocuk, genç, yaşlı demeden halkımız katlediliyor, kıyımdan geçiriliyor. Cenazelerimizi bile toprağa veremiyoruz. Cenazelerimiz kaçırılıyor, kaybediliyor ya da apar topar gömülüyor.

Binlerce insanımız gözaltına alınıyor, işkencelerden geçiriliyor, hapishanelere dolduruluyor.

AKP faşizmi Kürdistan'da taş üstünde taş bırakmayarak kudurmuş bir halde topyekün saldırıya geçmiş ve bu vahşeti daha da tırmandırmanın hesabını yapmaktadır.

Kürt Halkı!

Kendi kaderimizi belirleme hakkımız elimizden alınmış durumda.

Topraklarımız ilhak edilmiş, kimliğimiz, dilimiz, kültürümüz yasaklanmıştır. Onlarca yıldır kıyımdan geçiriliyoruz. Binlerce insanımız mezarsız bırakılmış, toplu mezar denilen bilinmez çukurlara doldurulmuş insanlarımız. Binlercemiz hapishanelere atılmış. Ulusal baskı tüm pervasızlığıyla sürdürülürken aynı pervasızlıkla sömürülmekteyiz. Aç açıkta bırakılan, sefalete itilen biziz. Yokluk yoksulluk bize "kaderimiz"miş gibi anlatılıyor.

Kimdir bize bu zulmü, bu terörü, bu baskıyı uygulayan?
Kimdir bizi yoksulluğun sefaletin içine atan, aç bırakan?
Ne İstiyorlar Bizden?
Bize bu zulmü uygulayanlar bizi soyanlar, ABD emperyalizmi ve onun uşağı olan AKP'dir.  Yaşadığımız bu zulmün, bu vahşetin, bu kıyımın uygulayıcısı AKP faşizmidir. Bu zulmü, bu kıyımı planlayan ve onaylayan, AKP faşizmine tüm gücüyle destek olan ABD emperyalizmidir.
Halkımız düşmanlarını iyi tanımalıyız!
Düşmanımız, ABD'dir.
Düşmanımız, faşizmdir ve bugün faşizmi sürdüren AKP'dir.
Düşmanımız, Sabancılar, Koçlar, Özyeğinler, Zorlular ve diğer tüm işbirlikçi tekelci burjuvalardır.
Hepsi birleşmiş ve bize saldırmaktadır.

Ne istiyorlar bizden?
Dünya halklarının baş belası, baş düşman haydut ABD ve onun köpekliğini yapan faşist AKP Kürt halkından tam teslimiyet istiyor.
Halk düşmanları Kürt halkı teslim olsun, biat etsin istiyorlar. Kürt halkı faşizme, bu zulüm ve sömürü düzenine boyun eğsin, direnmesin istiyorlar.
Kürt halkı kendini inkar etsin; kimliğini, dilini, kültürünü inkar etsin, onurunu çiğnesin istiyorlar.

Kürt halkı, on yıllardır yaşadığı zulmü ve terörü unutsun istiyorlar.
Bizden şehitlerimizi, katledilenlerimizi, mezarsız bırakılanlarımızı unutmamızı istiyorlar.
Bizden adaletsiz kalmamızı istiyorlar.
Hayır! Unutmayacağız. Yaşadığımız zulmü, sömürüyü ve tarihimizi, kimliğimizi unutmayacağız.
Hayır! Affetmeyeceğiz. Ve halk adaletsiz değildir. Bize bu zulmü yaşatanları affetmeyeceğiz. Düşmanlarımız olan dünyanın baş teröristi ABD'den, işbirlikçisi AKP'den ve onların hizmetindeki tüm katillerden, işkencecilerden hesap soracağız.

Kürt Halkı!
Bizi katlederek, bize vahşet uygulayarak dayatılan teslimiyettir.
Bize anlattıkları "barış" masallarıyla, aldatmacalarıyla da amaçlanan teslimiyettir.
Kimi zaman "barış, barış" diyerek bizi teslimiyete zorluyorlar, kimi zaman barış masallarını bir kenara atıp faşist terörü en üst boyuta çıkartarak bizi teslimiyete zorluyorlar. Kimi zaman da bir yandan katlederken, bir yandan da "barış" diyerek bize teslimiyeti dayatıyorlar.
Ne Yapmalıyız?
Savaşmalıyız!

Kime Karşı Savaşacağız?
Düşmanlarımız olan katil, eşkıya, soysuz ABD'ye, onun uşağı, hizmetkarı AKP'ye, bu zulüm düzeninin diğer sahipleri olan Koçlara, Sabancılara, Zorlulara karşı savaşmalıyız.

Bizi katleden, işkence eden, hapishanelere dolduran ABD'den, AKP'den ve onların köpekleri olan polisinden, MİT'inden, ordusundan, paralı askerlerinden, yargısından, valisinden, bürokratından, korucusundan, muhbirinden... Hepsinden hesap sormalıyız!

HESAP SORACAĞIZ!
Kurtuluşun Yolu Nedir?
Kürt halkının kurtuluşu Anadolu halklarıyla birlikte omuz omuza vererek emperyalizme ve faşizme karşı devrim için savaştadır.
Kürt halkı, Anadolu'da yaşayan Türk, Ermeni, Arap, Laz, Çerkes, Rum, Çingene, Pomak... Tüm ulus ve milliyetlerle birlik olmalıyız. Tüm Anadolu halklarının "kaderi" ORTAKTIR! Anadolu halklarının düşmanları ORTAKTIR! Anadolu halklarının kurtuluşları da ORTAKTIR!
Anadolu'da yaşayan tüm ulus ve milliyetlerden, tüm inançlardan, tüm ezilen, sömürülen, zulme uğrayan halkları olarak ortak düşmana karşı birleşmeli, örgütlenmeli ve savaşmalıyız.

Birleşeceğimiz ve Örgütlenip Savaşacağımız Yer DHKC Saflarıdır.
DHKC saflarında, Cephe bayrağı altında, Birleşelim, Savaşalım, Kazanalım!
Kurtuluşumuz devrimdedir.
Devrim emperyalizmi bu topraklardan kovmak, faşizmi yıkmak ve zulmün, sömürünün, ulusal baskının, aşağılanmanın olmadığı Bağımsız, Demokratik, Sosyalist bir ülkeyi kurmaktır.

Devrim için savaşmalıyız.
Devrim için halk olarak silahlanmalı, DHKC gerillalarına katılıp savaşmalıyız.
Kurtuluş önderlerimiz Mahir Çayanların, Dursun Karataşların yoludur.
DHKC, Anadolu halklarının kurtuluşunun adıdır.
Kurtuluş ABD emperyalizmine ve uşaklarına karşı uzlaşmadan, geri adım atmadan dağlarda şehirlerde gerilla savaşını büyütmekle mümkündür.
46 yıldır bu topraklarda savaşan ve kurtuluşa kadar savaşacak olan DHKC'dir.
DHKC Gerillaları olarak diyoruz ki, Dersim'den tüm Kürdistan'a, Toroslardan İç Anadolu'ya Ege'ye, Karadeniz'den Trakya'ya tüm dağlarda, tüm şehirlerde savaşımızı büyütecek ve düşmanı yeneceğiz.
DHKC Gerillaları olarak diyoruz ki, sorulmadık tek bir hesabımız kalmayacak.
DHKC Gerillaları olarak diyoruz ki, katledilen tüm yoldaşlarımızın hesabını misliyle soracağız.

Halkımız!
Dersim'in birçok yerinde barajlar yaparak Dersim'i sular altında bırakmak istiyorlar. Bundaki amaçlarından biri, sömürü ve vurgunu arttırmakla birlikte asıl amaç gerilla savaşını engellemek için birçok yeri su altında bırakmaktır. Dersim'i sular altında bırakmalarına izin vermeyeceğiz.
Tüm halk düşmanlarını bize bildirin. Katilleri, işkencecileri, AKP'nin köpeklerini, muhbirleri, işbirlikçileri, hainleri... Bildiğiniz, gördüğünüz tüm halk düşmanlarını biz DHKC Gerillalarına söyleyin.
              
Halk Düşmanları, Katiller, İşkenceciler Halkın Adaletinden Kaçamayacaksınız!
Ne kalekollarınız, ne çok güvendiğiniz karargâhlarınız, ne heronlarınız, helikopterleriniz ne her gün Kürt halkının üzerine bombalar yağdıran savaş uçaklarınız, ne de ordugahlarınız sizi koruyamayacaktır. Bunu iyi bilin! Halkın adaleti bulunduğunuz her yerde karşınıza çıkacak!

BEKLEYİN!
Yaptığınız zulmün hesabını bir bir soracak ve sizi cehenneme yollayacağız!
Dersim'in kazma kürek sevdalısı Valisi! İkide bir çıkıp şu kadar sığınak, şu kadar kazma kürek bulduk deyip duran AKP'nin köpeği vali kazma kürek Osman. O kazma küreklerle mezarınızı kazacağız. AKP'nin köpeği olan, odasını halk düşmanı Tayyip Erdoğan'ın ve onun kuklası olan Davutoğlu'nun fotoğraflarıyla süsleyen kazma kürek sevdalısı Valisinden, tüm halk düşmanlarına kadar topunuz döktüğünüz her damla kanın hesabını vereceksiniz.

Dersim'de halk düşmanlarına yer yok! AKP'ye, onun itlerine, halkın katillerine, işkencecilere, hainlere, muhbirlere, halkı soyanlara, sömürenlere açıkça söylüyoruz. Halk düşmanlığından vazgeçip af dileyin, değilse halkın adaletine hesap vermekten kurtulamayacaksınız!

İŞTE HESAP SORUYORUZ!
Katlettiğiniz Günay Özarslan'ın;
Katlettiğiniz Dilek Doğan'ın;
Katlettiğiniz Çiğdem Yakşi ve Berna Yılmaz'ın hesabını sormak için;
Vahşet uyguladığınız, kıyımdan geçirdiğiniz Kürt halkının hesabını sormak için;
Kefensiz ve mezarsız bıraktığınız her bir insanımızın hesabını sormak için;
Binlerce kez ahını aldığınız, kan kusturduğunuz Anadolu halkının hesabını sormak için;
Dersim'deki eylemi gerçekleştirdik.
30 Mart-17 Nisan Partimizin Kuruluşunu Kutlama ve Devrim Şehitlerini Anma Günlerinde, Parti-Cephemizin 22. Yılını kutluyor, tüm şehitlerimizi bağlılıkla anıyor ve selamlıyoruz.
Bu eylemimizle Parti-Cephemizi ve tüm şehitlerimizi selamlıyoruz!

YAŞASIN HALKIN ADALETİ!

YAŞASIN HALKLARIN BİRLİĞİ, BERABERLİĞİ VE ORTAK MÜCADELESİ!

ŞEHİTLERİMİZ VE HALKIMIZ ADALETSİZ KALMADI, KALMAYACAK!

YAŞASIN HALK KURTULUŞ SAVAŞIMIZ!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!

YAŞASIN DEVRİMCİ HALK KURTULUŞ CEPHESİ!

DHKC DERSİM İBRAHİM ERDOĞAN KIR GERİLLA BİRLİĞİ KOMUTANLIĞI

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.