HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Erdoğan’ın ‘belalısı’ Latuff: Türkiye’de yaşasaydım yargılanıp hapse tıkılırdım

Politik çizimleriyle bilinen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘peşini bırakmayan‘ dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’nin özgür düşünen insanlar için iyi bir yer olmadığını savundu.
Latuff, 10 bin kilometre öteden Türkiye’deki siyasi ve toplumsal gelişmeleri izleyen, izledikçe de kaleme, kağıda sarılan duyarlı bir karikatürist. Sadece Türkiye değil, Filistin ve Ortadoğu’nun tamamında yaşanan kıyımların tümü Brezilyalı sanatçıdan nasibini alıyor.

Sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren çizimleriyle gündeme gelen Latuff, Türkiye’ye olan ilgisini Diken’e şöyle anlattı: “Sadece Türkiye değil. Filistin’e, oradaki insanların yaşadıklarına karşı da ilgi besliyorum. Acılarına ortak oluyorum. 1998’de Filistin’e gitmiş ve çok etkilenmiştim. O tarihten beri de gelişmeleri takip ediyorum. 2010’da da Türkiye’ye gelmiştim. Harika insanlar tanıdım. Tanıdıkça yakınlık kuruyor, yakınlık kurdukça da çiziyorum.”
‘Erdoğan’ın kör destekçileri onu Filistin dostu sanmaya devam etsin’

Rusya krizinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çok eleştirdiği İsrail ile doğalgaz için yakınlaşmasına da değinen  Latuff, Erdoğan’ın ‘fırsatçı bir politikacı‘ olduğunu savunarak “Erdoğan, İslami hassasiyetlere sahip insanların oylarını almak için Filistin üzerinden söylemler geliştirip, durdu. İsrail zaten uzun yıllar Türkiye’nin yakın ilişkiler kurduğu bir ülkeydi. Doğalgaz üzerinden Türkiye’nin İsrail ile yeniden yakınlaşması açıkçası benim için sürpriz olmadı. Kör destekçileri, Erdoğan’ın Filistin dostu olduğunu sanmaya devam etsin. Türk toplumu cehalet, din ve milliyetçilik yüzünden Erdoğan’ın arkasındaki yalanları göremiyor” diye konuştu.

Türkiye’de 30’a yakın gazetecinin tutuklu olduğunu, daha fazlasının da çeşitli gerekçelerle yargılandığını hatırlattığımız Latuff’a, “Türkiye’de yaşıyor olsaydınız otosansür yapmak zorunda kalır mıydınız” diye sorduk.

Dünyaca ünlü karikatürist şöyle cevap verdi: “Şu an ne çiziyorsam, Türkiye’de yaşasaydım da aynısını çizerdim. Korkmazdım. Ancak şunu da biliyorum ki; sonucunda ya yargılanıp, hapse tıkılır ya da ya bir köşede kafama kurşun yerdim. Türkiye, özgür düşünen insanlar için iyi bir yer değil.”
‘Başkanlık ya da parlamenter farketmez’
@CarlosLatuff

Carlos Latuff’un, Erdoğan’ın ‘Hitler Almanyası’ açıklaması üzerine 1 Ocak’ta Britanya’nın köklü gazetelerinden The Guardian için çizdiği karikatür.

Erdoğan’ın başkanlık sistemiyle ilgili verdiği ‘Hitler Almanyası’ örneğine de değinen Latuff, Erdoğan oldukça sistemin bir öneminin olmadığını savunarak, “Erdoğan, mevcut sistemin yerine ne getirirse getirsin otoriter bir sistem olacaktır. Çünkü hem kendisi, hem de partisi AKP; tek bir şeyin peşinde: Mutlak güç” diye konuştu.

Latuff sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de demokrasi olduğunu söylemekte çok zorlanıyorum. Ancak elbette Washington’la iyi arkadaş olmak, Türkiye’yi demokratikmiş gibi göstermek için iyi bir yol.”

DikenEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.