HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Dev Sağlık-İş Sendika Üyelerine Saldırı ve Gözaltı

Devrimci Sağlık-İş üyelerinin kadro yalanına ve kıdem tazminatına yönelik saldırılara karşı Beşiktaş’ta yapmak istediği yürüyüşe polis müdahalede bulundu. Polisin emekçilere saldırması sonucu 6 işçi gözaltına alındı.

DİSK'e bağlı Dev Sağlık- İş Sendika üyeleri Beşiktaş Sait Çiftçi Devlet Hastanesi önünde bir araya geldi. “Özel Sözleşmeli Personel Değil, Kadrolu İşçi olmak istiyoruz" yazılı bir pankart açarak, basın açıklaması yapmak üzere Barbaros Bulvarı üzerinden yürüyerek Beşiktaş Meydanı'na ulaşmak istedi. Ancak emekçilerin önü Barbaros Bulvarı üzerinde polislerin kalkanlarla kesildi. Emekçiler temel hak ve özgürlükler kapsamında yapılan eylemin demokrat hak olduğu belirtilerek, baskıcı uygulamalara son verilmesini istedi. Ve eylemlerini devam etmek için kararlı olduklarını vurguladılar.

Emekçilerin bu talebine karşı ise güvenlik güçleri kalkanlarıyla saldırıya geçti. Polisin saldırısı sonucu aralarında Devrimci Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya’nın da bulunduğu 6 emekçi gözaltına alındı. Olay esnasında haber için görüntü almak istiyen Sendika.Org muhabirini de darp etti. Zorla güvenlik güçlerinin şiddetli müdahelesi ile gözaltına alınan 6 emekçi polis aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü. Gözaltı müdahalesi esnasında eylemde yer alan Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise güvenlik güçlerine, “Beni de gözaltına alın" diye haykırdı. Ancak polis Çerkezoğlu ve yanındaki işçileri gözaltına almayarak yürümelerine izin verdi.

Arzu Çerkezoğlu ve diğer emekçiler ise Kartal Heykeli’ne kadar yürüyüşe yaptı. Burada açıklama öncesi Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu açıklamada bulunarak şunları söyledi;  “Burada hükümetin müjde olarak sunduğu taşeron işçiye kadro verilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yapmak üzere yola çıktık. Ancak Yıldız’da toplandığımız noktada İstanbul Emniyeti’nin taşeron işçiye iki adım yürümeyi yasaklayan yaklaşımıyla karşı karşıya kaldık.

Ardından polisin saldırısını yaşadık. Sendikamızın Genel Sekreteri Gürsel Kaya ile birlikte 5 arkadaşımız daha gözaltına alındı. Birçok işçi arkadaşımız darp edildi. Ben öncelikle şunu söylemek istiyorum yıllardır ‘sağlıkta taşeron olmaz’ diyerek taşeron çalışmaya karşı sendikal mücadele yürütüyoruz. Bu mücadele sonucunda herkes taşeron çalışmanın emek hırsızlığı olduğunu kabul etti. İnsanca yaşayacağımız emeğimizin karşılığını alacağımız bir çalışma sistemini bu ülkede kurana kadar mücadele edeceğiz”

Ardın emekçiler adına basın açıklamasını Güllü Hanoğlu yaptı. Hanoğlu, “Artık yeter; işçi sınıfının en mağdur, en fazla ezilen, insan yerine bile konulmayan, her gün anma her gün emeği çalınan, fakat her türlü baskıya rağmen emeği onuru için mücadele eden taşeron işçilerinin umutlarıyla oynamayın.

Yapılması gereken son derece açık ve nettir. Yıllardır verdiğimiz mücadele ile kazandığımız sayısız mahkeme kararının, aklın ve vicdanın gereği yapılmalı, kamudaki taşeron işçiler tüm kazanılmış hakları ile birlikte daimi işçi kadrosuna geçirilmeli, sendika ve özgür toplu sözleşme hakkımızın güvence altına alınmalıdır. Taşeron çalıştırma yasaklanmalıdır. Kamunun asli işçileriz uyduruk statülere hayır.” dedi. Basın açıklaması atılan sloganlar ve gözaltına alınan emekçilerin derhal serbest bırakılması talebiyle son buldu.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.