HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Belçika'daki Katliamda 30 Ölü ve 230 Yaralı!

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havaalanı'na ve şehir merkezindeki Maelbeek Metro durağına yönelik yapılan saldırılar sonucu 30 kişinin yaşamını yitirdiği ve 230 kişinin ise yaralandığı duyuruldu. Saldırıyı İE olarak bilinen İslam Devleti örgütü üstlendi. Belçika'da 3 gün yas ilan edildi.

Katliamların yaşandığı Zaventem Havaalanı'nda 14 kişinin yaşamanı yitirdiği ve 160 kişinin ise yaralandığı aktarıldı. Saat 8.00 gibi meydana gelen iki saldırıdan birinin ise canlı bomba olduğu itfaiyeler tarafından aktarıldı.

Maelbeek Metro istasyonunda yaşanan saldırı ise saat 9.15'te meydana geldi. Saldırıda yirminin üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği ve 130 kişinin ise yaralandığı Brüksel Bedeliye Başkanı Yvan Mayeur tarafından aktarıldı. Şuan Belçika'da yaşanan katliamın ardından net olarak kaç kişinin yaşamını yitirdiği bilinmemektedir!

Yaşanan katliamların ardından Belçika'da üç günlük yas ilan edilirken, ülke genelinde güvenlik üst düzey seviyede ilan edildi.

Sabah yaşanan vahşetin ardından Brüksel genelinde daha önceden gözetim altında tutulan adreslere yönelik baskın ve gözaltınalarında devam ettiği güvenlik kaynakları tarafından aktarıldı. Ancak yapılan baskınlara ilişkin saldırının ardından öğlen saatlerinde getirilen yayın yasağının olduğundan dolayı bilgi aktarımının olmadığı belirtildi.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ise yaptığı açıklamada, "Soruşturma sürmekte, Bizim endişemiz ise halen dışarıda olması ve rahat gezmesidir" dedi.

Federal Savcı ise yaptığı açıklamada, saldırıların ardından sürdürülen soruşturmanın ve devam eden baskınlara ilişkin bilgi veremeyeceklerini ve basın yasağının konulduğunu belirtti.

Belçika'da da aynı Türkiye yöntemiyle "basın yasağı" uygulamasıyla halka gerçeklerin ulaşmasının engellemeye çalışarak, ülkede yaşanan kaosun gerçek yüzünün görülmemesini istenilmemektedir. Basın yasağı uygulaması gerçeklerin üzerine örmekten başka bir yöntem değildir!

Zaventem Havaalanı çarşamba günü kapalı olacak. Tüm uçuşların Charleroi, Liège, Ostende ve uluslararası alanda uçuş yapan havaalanlarına yönlendirildi.

Toplu taşımacılık ile ilgili verilen bilgilere göre ise Bruxelles-Centrale, Nord ve Midi tren garlarının ulaşıma saat 16.00'dan itibaren açıldığı aktarıldı. Schuman, Luxembourg ve Zaventem tren garların ise ulaşıma açılmadı.

Başkente bulunan La Loi Sokağı kapalı tutulmaya devam ediliyor. Montgomery'den şehir merkezine doğru giden Général Jacques Caddesi'de ulaşıma kapalı tutuluyor.
Belliard, Cinquantenaire, Loi ve Reyers-Centre tünelleri ise kapalı tutuluyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.