HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

“Günay Özarslan Davasında İlerleme Yok”

İstanbul'un Bağcılar ilçesinde 24 Temmuz 2015 tarihinde kaldığı evin polisler tarafından basılmasıyla, taranarak infaz edilen Günay Özarslan'ın dosyasında herhangi bir ilerlemenin olmadığı vurgulandı. Avukat Özgür, polisten katledilme tehdi aldığını belirtti.

Umut Hukuk Bürosu Avukatlarından Özgür Yılmaz, Günay Özarslan’ın katledilmesine ilişkin açıklamada bulunarak, savcılık ilk olarak Günay'ın dosyasına gizlilik kararı getirmiş, Günay'ın otopsisine ise avukatlar alınmadığını aktardı. Günay'ın infaz edildiği gün üzerinde olan kıyafetleri ise kaybedilerek gerekli tetkik ve incelemeler yapılmadığını aktaran Avukat Özgür Yılmaz, yaşanan dava sürecinde ve hukuksuzluklara değindi.

Özgür Yılmaz, Günay'ın katledildiği sürecin aslında Türkiye'deki AKP iktidarının nasıl bir politika izleyeceğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Avukat Özgür Yılmaz, Günay'ın katledilişiyle birlikte, AKP iktidarının nasıl bir politika izleyeceğinin açığa çıktığını belirterek, operasyonların IŞİD hedef gösterilerek yapılacağı gibi söylemlerle başlatıldığını, IŞİD üyeleri hakkında hiçbir işlem yapılmazken devrimci kurum ve kişilere saldırıların olduğunu aktardı. Konuşmasına şöyle devam etti Avukat Yılmaz, “Günay'ın katiliyle birlikte, 'biz infazlara başlıyoruz' mesajı verilmişti. Bugün de birçok kişinin evinde, sokakta katledildiğini görüyoruz. Günay bu anlamda bir başlangıç oldu.”
 
Avukat Özgür konuşmasına itibariyle katliamın yapıldığı Temmuz 2015'ten bu güne kadar geçen süreçte dosyada sadece kendilerinin talep ettikleri dilekçelerle birlikte Günay ile ilgili eski dosyaların fotokopilerinin yer aldığını ve bu sebepten dolayı da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikâyet ettiklerini belirterek şöyle devam etti; “Eskiden bir katliam dosyası olduğunda savcılık arasında bir iş bölümü vardı. Memur suçlarına gönderilirdi. Günay dosyasında ise ilk önce bir gizlilik kararı aldılar. Örgüt suçlarına bakan ilk savcı dediğimiz kişi, dosyayı tetkik etti ve memur suçlarına gönderdi. Memur suçları 'Ben bu dosyaya bakmakla yetkili değilim' diyerek dosyayı başka bir savcılığa gönderdi. Başka bir savcılıkla beraber toplamda 6 savcılık değişti. Bu sürece kadar biz de dilekçeler verdik. Dedik ki, 'Görüntüler varsa, görüntüleri alalım, olaya karışmış polislerin silahlarının balistik incelemeleri yapılsın' tarzında isteklerimiz oldu, fakat hiçbir işlem yapılmadı"

Günay Özarslan'ı katleden polisler için oluşturulan dosyada polislerin kendi ifadelerinin yer almadığının aktaran Özgür şunları söyledi, “Polislere 'Ne yaparsanız yapın devlet sizin arkanızda. Yaptığınız işlemin hukuka uyması hiç önemli değil. Nasıl davranırsanız davranın biz bunu örteriz' denmesinden dolayı polisler adli bir vakada dahi beraat ediyor”

Avukat Özgür son olarakta , halkların mağduriyet davalarına katılan pek çok avukat meslektaşları gibi kendisin de polis tarafından hakaret ve tehdit edildiğini polislerin "Seni de Dilek Doğan gibi yapacağız" şeklinde tehditlerde bulunduğunu aktardı.

Aldığı tehditlere ilişkin ise Özgür şunları söyledi, "Bizler de katledilebiliriz, katledilmek Türkiye'de doğal bir şey oldu artık. Ama bunların insanları yıldırılacağını zannetmiyorum. Halklarımızı düşünen devrimci avukatlar olarak da bizler hiçbir zaman teslim olmayacağız. Gerek Günay, gerek diğer katledilen insanlarımızın dosyalarının takibini yapacağız, bu katliamları ve hukuksuzlukları unutmayacağız, unutturmayacağız ve adalet mücadelesini büyüteceğiz"

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.