HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Abdullah Cömert Davasında Karar!

Haziran direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in katledilmesiyle ilgili davanın karar duruşması görüldü. Balıkesir Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında polis Kuş’a, "kastın aşılması suretiyle insan öldürmek" suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Ancak Ahmet Kuş’un tutuklama talebi ise red edildi.

Hatay’da Haziran direnişi esnasında polisin attığı gaz fişiseyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in katledilmesiyle ilgili karar duruşması Balıkesir Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alınırken, adliye önüne çok sayıda demokratik kitle örgütleri ve kurum temsilcileri geldi. Duruşmaya, Abdullah Cömert’in ailesi, CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Mehmet Tüm ile avukatlar katılırken, basın çalışanları ve kitle duruşma salonuna alınmadı.

Daha önceki duruşmalarda olduğu gibi polis Ahmet Kuş, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Mersin’den davaya katıldı. Bir önceki duruşmada ortaya çıkan durum ile polis Ahmet Kuş’un, Diyarbakır’da geçici olarak görev yaptığı bildirilmişti.

Duruşmada söz alan Abdullah Cömert’in ailesi’nin avukatı Hatice Can şunları söyledi, “Ne yazık ki emir verenlerin de yargılanması gerekirdi. Ancak, sadece polis memuru Kuş yargılanıyor. Emir verenlerin de yargılanması talebimize verilen takip kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık. Maalesef işkence ve yargısız infaz gibi konularda adli ve idari açıdan sıkıntılı bir ülkeyiz. Sanık polisin kasten öldürmekten cezalandırılmasını istiyoruz.”

Ahmet Kuş’un avukatı İbrahim Uzun ise söz alarak, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporun inandırıcı olmadığını iddia ederek şunları söyledi; “Ortada gaz kapsülü yok. Hangi araçtan atıldığına dair bilgi yok. Yanık izi ya da kimyasal madde bulunamadı. Bu nedenle adli tıp raporu bilimsellikten uzaktır. Yeniden rapor alınmalıdır. Sanık Kuş’un fiiliyle bu ölüm gerçekleşmemiştir. Delil yoktur. Öncelikle beraatına karar verilmesini istiyorum. İllaki bir ceza verilecekse bu 'basit taksirle ölüme sebebiyet vermekten' olmalı.”

Yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert ise, oğlunun fotoğrafını göstererek, “Adalet istiyorum. Oğlum gencecik, masum bir çocuktu" dedi. Adalet istediğini vurgulayan Hatice Cömert konuşmasına şöyle devam etti; “Katil polis oğlumu öldürdüğünde elinde ne taş, ne silah vardı. Sadece Türk bayrağı vardı. Abdocan’ın hayatı o kadar ucuz değil. Oğlumun geleceği vardı, yok ettiler. Oğlum 3 yıldır toprağın altında. Katil polis ise, elini kollunu sallayarak geziyor. 17 saat yolculuk yaparak duruşmalara geliyoruz. Zaten hastayım. Artık, bir an önce karar verilip, katil polisin en ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum.”

Mahkeme heyeti aldığı ifadelerin ardından duruşmaya kısa bir ara verdi. Ve verilen aranın ardından heyet kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kuş’a önce "ağırlaştırılmış yaralama" suçundan 12 yıl hapis cezası verdi. Suçun kamu silahıyla işlendiği gerekçesiyle ceza 13 yıl 4 aya çıkarıldı. Heyet, sanık polise “polis memuru olması sebebiyle” tutuklama talebini ret ederken Kuş’a yurtdışına çıkış yasağı verdi.

Öte yandan Mahkeme heyetinden bir üye karara şerh koyarak sanık Kuş'un "olası kastla öldürme" suçundan cezalandırılarak, tutuklanması gerektiğini kaydetti.

Mahkeme heyetinin kararına tepki gösteren Abdullah Cömert’in abisi Adnan Cömert, şöyle konuştu; “Bu polisin vatana ihanetten yargılanmasını istiyoruz. Devletin kendisine verdiği silahı ve gücü kötüye kullandı. Bazı hükümet üyeleri 'Gezi'de ilk 3 gün masumdu' demişti. Kardeşim ilk 3 günü katledildi. Bu polis kardeşimi öldürerek, provokasyon yaptı, halkı daha çok kışkırtmak istedi. Bir sürü bahane uyduruyorlar. Abdullah'ın elinde bu bayrak vardı. Sırtı dönüktü, demokratik hakkını kullanıyordu.”

Mahkemeye heyetinin verdiği bu karar ile Haziran direnişi şehidinin katilinin bir devlet memurunun olduğu kanıtlanmış olundu. Ancak Türkiye’deki tüm katliam davalarında olduğu gibi, Abdullah Cömert davasında da olduğu gibi katillerin suçlarını devlet için işlediklerinden dolayı tutuklanma haklarının olmadığı görüldü. Türkiye’de insanın canına kıymanın ve adam öldürmenin cezasının olmadığı Cömert davasında alanın bugünkü dava ile bir kez daha görülmüş olundu. Ahmet Kuş isimli polis şuan Diyarbakır’da yeni insanlar öldürmek için görevine devam etmektedir. İşte adaletin olmadı, hukukun hiçe sayıldığı ülkesi Türkiye burası!

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.