HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Dünya Kadın Konferansı Nepal’de Başladı

Dünya Kadın Konferansı Nepal’de düzenlenen görkemli bir yürüyüşün ardından Nepal Akademi Salonu’nda başladı. Dünya Kadın Konferansı Nepal’de 13 Mart günü başlayarak 18 Mart tarihine kadar sürecek.

Dünya Kadın Konferansı Nepal’de başladı. Konferans öncesi Katmandu Bhitkutu Mandaop alanında bin beş yüzü aşkın kadının toplanmasıyla başlayan yürüyüş düzenlendi. Katmandu Bhitkutu Mandaop alanından Nepal Akademi Salonu’nun önüne kadar düzenlen görkemli yürüyüş ile mücadele vurgusu yapıldı. Yürüyüşe Sosyalist Kadın Meclisi temsilcisi Fadime Çelebi, SKB üyeleri, YPJ Komutanı Rengin Rufin Xelef, Kongre Star ve NAVDEM temsilcileri de yerlerini aldı.

Yürüyüşe, COURAGE, 8 Nepal Kadın Örgütleri, Fas, Mısır, Hindistan, Young Struggle üyesi kadınlar, Endenozya, Fillipin ve dünyanın değişik ülkelerinden kadın örgütleri de katıldı.

Katmandu Bhitkutu Mandaop alanında başlayan ve Nepal Akademi Salonu’nun önünde son bulan yürüyüşün ardından akademi salonuna geçildi. 2.Dünya Kadın Konferans’ının resmi açılış töreni yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Nepal kadın örgütü ANVA temsilcisi, “Nepal olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Deprem sonrası çok acılar yaşadık. Enternasyonal dayanışmada bulunan tüm kadın örgütlerini selamlıyoruz. Emperyalizme karşı ortak mücadeleye karşı ezilen bir cins olarak ezen cinse karşı mücadeleyi büyütüyoruz. Bu konferansta ortak mücadeleyi büyütmek için buradayız” dedi.

Konuşmanın ardından konferansı örgütleyen komite temsilcileri sahneye davet edilerek konuşmalar yapıldı.  Konferansa katılarak bir konuşma yapan Nepal Parlamento sözcüsü kadın milletvekili Onsari Gharti Magar, “Bu konferans dünya kadınlarına güç veriyor. Irkçılık, cinsiyetçilik, küreselleşmeye karşı güçlü bir kadın hareketine ihtiyaç var. Nepal parlamentosu olarak, kadının eşitlenmesi için anayasal düzlemde çalışmalar yürüttüklerini kadının her alanda eşitlenmesi için mücadele ediyoruz. Artık Nepal kadınları olarak kız çocukları doğurmaktan onur duyuyoruz” dedi.

14 Mart Pazartesi günü ise konferansın oturumlarına başlanılacak..

Konferans süresi boyunca işlenecek konular ve üzerinde çalışılacak atölyeler şöyle; “Ekonomik Kriz ve kadın” “Cinsellik ve kadın vücuduna bakış açısı”, “İşçi kadınlar ve işçi sınıfında, sendikalarda kadının rolü ve mücadelesi”, “Kırsal alanda kadının yaşamı ve mücadelesi”, “Çevreci kadın hareketi ve doğa için mücadele, eden kadınlar”, “dünyada açlık ve fazla üretim”, “Yerli halkaların kadınları ve ezilmiş kimliğe sahip kadınların ırkçılığa karşı mücadelesi”, “Genç kadınların yaşamı ve mücadeleye katkıları”, “20 yy sosyalist ülkelerde kadın deneyimleri”, “Savaşlarda özgürlük ve bağımsızlık için mücadele eden kadınlar” ve “mülteci kadınların durumu”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.