HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

ÇHD; “Bizler Gerçeği Biliyoruz!”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi yaptığı “Uğurların, Berkinlerin Katillerinin Yakasını Bırakmayacağız!” başlığıyla yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Gezi/Haziran direnişi sırasında katledilenlerin emirlerini verenler, sonraki emir ve talimatları ile işgal ettikleri topraklarda, onlarca Kürt çocuğunu, yeni Uğur’ları, Berkin’leri katletmeye devam ediyor. Biliyoruz ki, ülkemizde, devlet güçleri tarafından katledilen gençlerin ve çocukların ölüm perdesini her araladığımızda, karşımıza tüm teşkilatıyla devletin politikası çıkıyor; her kadın cinayetinin arkasında, katili koruyan yasalarıyla yine karşımıza devlet politikası çıkıyor; her doğa katliamında, her işçi katliamında, sermayeyi koruyan devletin, perdenin arkasında olduğunu görüyoruz.” denildi.

ÇHD İstanbul şubesi Berkin Elvan’ın ve Türkiye Kürdistan’ında yaşanan katliamlara da değinde açıklamasında şöyle denildi,

Berkin Elvan, henüz 14 yaşındayken, 13 Haziran 2013 tarihinde, polisin hedef gözeterek attığı gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu beyin kanaması geçirerek komaya girmişti. Berkin ne ilk, ne de sondu devlet eliyle katledilen çocuklar listesinde. Sokakları dolduran kalabalığın itirazına, devlet yine polisiyle, gazıyla karşılık veriyor, Tayyip Erdoğan, miting meydanlarında arsızca Berkin’in annesini yuhalatıyordu. O çocuk beden, tam 269 gün yaşamak için direndi ve 11 Mart 2014 tarihinde yaşamını yitirdi.

Aradan üç yıla yakın bir süre geçmesine ve olay anına dair kamera görüntülerinde katillerin kimler olduğu açıkça görülmesine rağmen, devlet, adliye ve emniyet teşkilatı ile, adli tıbbıyla, katilleri korumaya ve olayı gizlemeye çalışıyor.

Berkin’i katleden polisin görüntülerinin açık olduğuna dair defalarca açıklamalar ve başvurular yapıldı. Ancak devletin, tüm kurumları ile soruşturmayı uzatmaya, muğlâklaştırmaya ve katil polisi korumaya devam etmesi karşısında, görevini yapamaz hale gelen Berkin’in avukatları, bu hukuksuzluğu protesto etmiş ve katillerin açığa çıkarılması için uzun süreli açlık grevi yapmıştır.

Bizler Gerçeği Biliyoruz!

Gezi/Haziran direnişi sırasında katledilenlerin emirlerini verenler, sonraki emir ve talimatları ile işgal ettikleri topraklarda, onlarca Kürt çocuğunu, yeni Uğur’ları, Berkin’leri katletmeye devam ediyor. Biliyoruz ki, ülkemizde, devlet güçleri tarafından katledilen gençlerin ve çocukların ölüm perdesini her araladığımızda, karşımıza tüm teşkilatıyla devletin politikası çıkıyor; her kadın cinayetinin arkasında, katili koruyan yasalarıyla yine karşımıza devlet politikası çıkıyor; her doğa katliamında, her işçi katliamında, sermayeyi koruyan devletin, perdenin arkasında olduğunu görüyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak, faşist devlet uygulamalarına sessiz kalmayacağımızı ve katillerin yakasını asla bırakmayacağımızı bir kez daha yineleyerek, Berkin Elvan’ın katlinde sorumluluğu bulunanların cezalandırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Saygılarımızla.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.