HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

"Ya Sığınmacıları Kabul Edin ya da Schengen’i Terk Edin"

İsviç Başbakan’ı Stefan Löfven, “Ya sığınmacıları kabul edin ya da Schengen’i terk edin” diyerek AB’ye tepkisini dile getirdi.  Göçmenlere ilişkin tartışmalar devam ederken, göçmenlerin bu kış ayındaki cesetlerinin de denizden çıkarılmasına devam ediliyor.

İsveç Başbakan’ı Stefan Löfven göçmenler sorunun ele alındığı AB – Türkiye zirvesinin ardından Strasburg’ta Avrupa Parlamento’sunda 9 Mart günü yaptığı konuşmada göçmenleri kabul etmemekte direnen ülkelere ilişkin şunları söyledi; “Ya sığınmacıları kabul edin ya da Schengen’i terk edin”

İsveç Başbakanı Löfven, sözlerine Charles Dickens’ın ‘’İki Şehir’’ adlı romanına atıfta bulunarak başlayarak, “Eğer ortak tehdide karşı birlikte güçlü olarak durabilirsek Avrupa Birliği’nin önünde umutlu bir bahar olabilir’’ dedi.

Dublin Sözleşmesi’nin işlemediğini vurgulayan Löfven, yerine bir yenisinin konulması gerektiğini, İsveç’in, sığınmacıların tek tek ülkelerde sığınmacı başvurusu yapması yerine bütün AB’yi kapsayacak tek bir başvuru sistemi için çaba harcayacağını söyledi.

İsveç Başbakanı konuşmasına şu sözlerde bitirdi, “AB içindeki işbirliğinin geniş halk kesimlerince desteklenmesini istiyorsak, halkın refahı için daha fazla çalışan bir birliğe gereksinmemiz var.”

Ortadoğu ülkelerine kan, bomba ve işgal ile giren AB ülkelerinin bugün ki göçmenler karşısındaki çaresizliği kendilerinin dayattığı işgalci politikalar sonucu gelişmiştir.

Sunuda iyi belirtmemiz gerekiyor ki, AB, ABD, Suudi Arabistan, Katar, İsrail ve Türkiye gibi ülkelerin Irak, Afganistan. Libya ve Suriye’ye savaş politikalarını dayatmaması, bu ülkelerin işgal edilip talan edilmemesi durumundu bu göçmenlerinde Avrupa ülkelerinin yoluna düşmeyeceği bir gerçektir. Tüm Avrupa ülkeleri göçmenlerin en iyi sığınması için gerekli tüm çabaları harcamaları gerekiyor. Göçmenleri geri Türkiye’ye göndererek, doğru bir karar almadıklarını bilmeleri gerekiyor. Suriye’yi 5 yıl yıl boyunca işgal altında tutup, alt üst eden Fransa devleti olmak üzere AB ülkelerinin kendileriydi. Bugün AB’nin yersiz yere yarattığı tartışmaya son verilip göçmen sorunu bir çözüm bulması gerekiyor. Göçmenlerin Türkiye toprakları üzerinde hiçbir yaşam güvencesi olamaz! Bugün Güney Doğu’da yaşanan vahşete baktığımızda, Türkiye devleti kendi halkını katletmektedir. Bu katliama AB ise seyirci kalmaktadır. Göçmenlerin can güvenliği Türkiye toprakları üzerinde sağlanamaz! Avrupa ülkeleri göçmenleri en iyi şekilde ağırlamalılardır.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.