HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Cizre Halkı; “ Hiçbir Yere Gitmiyoruz”

Şırnak’ın Cizre ilçesinde halk, yaşanan onca devletin zulmüne rağmen hiçbir yere gitmeyeceğini ve ilçede doğdukları topraklarda kalmaya devam edeceklerini vurguladı. Cizre'de katledilenlerin aileleri, devleti yönelik tepkilerini şu sözlerle dile getiriyor, “Hepimizi öldürseler de bir yere gitmeyeceğiz”. Davutoğlu'nun "Cizre'ye huzur getirdik" sözlerine ise şöyle cevap veriyor aileler; "Evleri yakmışlar, insanları yakmışlar, gelen huzur bu! Çocuklarımızı öldürdüler"  Cizre halkı yaşanan devletin vahşetine, katliamlarına, talanına  ve göç politikasına rağmen ilçede kalacaklarını vurguluyor.

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki halkın devletin yaptığı katliamlara rağmen öfkesi ve hayata tutunma mücadelesi sürüyor. Devlet bodrum katlarında insanlığı kimyasal silahlarla öldürürken, ilçeyi resmen savaş alanına döndürerek insanları göçe zorlamak için her tür politikaya başvurdu. Bu vahşete rağmen Cizre halkı enkaza dönen evlerini terk etmeyeceklerini ve ileçede kalarak yaşamaya devam edeceklerini belirti


Cizre’deki devletin saldırısında oğlunu kaybetmiş Anne Esmer Tunç tepkisini şu sözlerle dile getirmekte; “Mehmet Tunç kimdi? Mehmet Tunç hepimizin yüreğiydi, ruhuydu, gözüydü. Mehmet Tunç hepimizin sırtıydı, sırtımız kırıldı! 'İmdat' dedi, bu kâfir devlet bu imdat çığlığına saldırdı. O kadar çığlık attı, kimseler yardımına gelmedi. Biz hepimiz kâfiriz, Türklerin kardeşiyiz! Aynı kâfirler gibiyiz! Avrupa kâfir zaten, o Amerika mıdır nedir o da kâfir, insan hakları kâfir, hani insan hakları yok...

Bu vahşeti Müslüman Müslümana yapar mı? Bakın, buraların fotoğrafına... Kobanê'de böyle bir şey var mı? Bunlardan daha zalimi yeryüzünde yok. Duam ve isteğim Allah’tan, Cizre’nin etrafında bulunan pirlerden; hakkımızı bunlarda bırakmayın."

Başbakan namaz kılıyormuş, senin namazın ne işe yarar! Gel bodrumlara iyice bak, Kürt gençlerine ne yaptın... Gelip Kürt gençlerine yapılanlara baksın. Bu kafirler bizi yok ettiler, malımızı mülkümüzü yaktılar. Yine de bir yere gitmeyeceğiz, evimiz burasıdır. Nereye gideceğiz, gidip onların uşağı mı olacağız? Ölünceye kadar kendi toprağımızda kalacağız. Hiçbir zaman buradan gitmeyeceğiz.

Burada bir ev bırakmamışlar, her şeyimizi yakmışlar. Ne ev ne bark, ne genç ne Cizre; hiçbir şey bırakmamışlar. Bir de çıkıp tüm dünyanın karşısına yalan söylüyor, 'teröristler Cizre’yi yaktı' diyorlar. Ölenlerin hapsi Cizre’nin, Kürtlerin gençleriydi. Allah yalancıların ocağını söndürsün!

Yaşadığımız sürece onun acısı yüreğimizden, anısı gözlerimizin önünden silinmeyecek. Hayatımız boyunca onun acısını unutmayacağız.

Hiçbir yere gitmiyoruz. Ankara’ya, İstanbul’a, Mersin'e mi gideceğiz... Her gün onların psikopatları bizim gençlerimizin peşine düşüyor. Katledip o sokaklara, ortalığa atıyorlar. Vallahi bir yere gitmeyeceğiz, ölünceye kadar buradayız!

Mehmet Tunç ne yaptı size, ne dedi? Dedi ki; 'ben Kürdüm, Allah beni bu dünyaya Kürt olarak getirdi, benim dilim Kürtçe, kültürüm Kürttür.' Tek hatası buydu işte! Bunun için onu katlettiler. Ne kimseyi talan etmişti, ne kadın kaçırmıştı, ne de başkasının malını yemişti... Tek suçu Kürt evladı olmasıydı.”

Cizre halkından Nurettin Acar ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalara değinerek vahşete tepkisini şu sözlerle dile getiriyor; “Başbakan diyor ki, 'Cizre'ye huzur getirdik!' Gel de gör getirdiğin huzuru! Gelsin de görsün yaptıklarını. Her tarafı, her şeyi yakmışlar. Yine de hiçbir yere gitmeyeceğiz. Cizre’de öleceğiz, burayı bırakmayacağız. Ölene kadar buradayız. Evleri yakmışlar, insanları yakmışlar, gelen huzur bu! Çocuklarımızı öldürdüler.

Başbakan da iyi bilsin; hiçbir yere gitmiyoruz, Cizre’yi de bırakmıyoruz. Şehrimizden de çıkmıyoruz. Hepimizi öldürseler de bir yere gitmeyeceğiz. Buradayız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.