HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Erdal Gökoğlu 36 Gündür Açlık Grevinde

Dünya’da Amerika’nın işbirlikçiliğini yapan sadece AKP hükümeti değil. Dünyada bunun birçok örneğine rastlıyoruz. Biri de Polonya’nın hükümet partisi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS). Amerika yanlısı, işbirlikçi tutumuyla karşımıza çıkıyor. Polonya hükümeti, şu sıralar sadece Amerika’ya değil, dünyada kendini ve ülkesini rezil etmiş, başka bir hükümete daha yaranmaya çalışıyor. AKP hükümeti!

Kısa bir bilgiyi buraya koyarak başlayalım. Erdal GÖKOĞLU, 43 gündür tutsak ve açlık grevinin 36. gününde.

24.01.2016 günü saat 14.30’da Frankfurt Oder(Almanya)-Słubiçe(Polonya) sınır kapısında Belçika’dan siyasi iltica pasaportuna sahip olan E.Gökoğlu Polonya gümrük polisi tarafından sebepsiz yere gözaltına alındı.. Polonya gümrük polisi tarafından ilk gözaltı süresince darp edilen E.Gökoğlu gözaltına alındığı günden itibaren açlık grevinde. Açlık grevinin 17. gününe kadar hiçbir şekilde tuz, şeker, su gibi en temel ihtiyaçları dahi karşılanmadı. Halen de ihtiyaçları randımanlı şekilde karşılanmıyor, önüne sürekli hapishane içerisinde alışveriş yapma kısıtlaması getiriliyor. Onursuz üst arama, tek tip elbise dayatması ve prangalarla resmen psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bırakılıyor. Havalandırma hakkı tek tip elbiseyi giyinmiyor diye doğrudan gasp ediliyor.

43 gündür tutukluluğu süren E.Gökoğlu açlık grevine devam etmektedir. Açlık grevi talepleri:

    1-) Tek tip elbise dayatması kaldırılsın
    2-) Hücre kontrolü adı altında günde iki defa yapılan işkenceye son verilsin.
    3-) Havalandırma hakkım üzerindeki koşullandırma kaldırılsın. ( Tek tip elbiseyi reddettiği için hiçbir şekilde havalandırma hakkını kullanamıyor)
    4-) Türkçe kitap gazete dergi vb. okuma engeli kaldırılsın.
    5-) Güvenlik tehdidi oluşturduğuna dair iddia ortandan kaldırılsın.

Görüldüğü üzere, son derece doğal bu talepleri karşılanmazken, aynı zamanda açlık grevinde olduğu için çeşitli psikolojik ve fiziksel işkencelere de maruz kalıyor.

TÜRKİYE’YE İADE EDİLMEK İSTENİYOR

Erdal Gökoğlu’nun Türkiye’ye iadesinin kolaylaşması için, Polonya hükümeti mahkeme sürecini uzatıyor ve işkencesini sürdürüyor. Burada şunu belirtmek istiyoruz: Türkiye’ye iadesinin gerçekleşmesi/gerçekleşmemesi hayati önem taşıyor. Türkiye’ye iadesinin gerçekleşmemesini istiyoruz. Polonya Siyasi Tutsaklara Özgürlük Komitesi bunun için çalışıyor.

E.Gökoğlu özel harekat polisleri tarafından darp edilerek, avukatlarına haber verilmeden 3 karakol ve 4 hapishane değişikliği yapıldı.. Son olarak E.GökoğluSzczecin(Stettin) hapishanesine sevk edildi ve tutukluluğu bu hapishanede devam etmekteyken tekrardan bir önceki hapishane olan Goleniow hapishanesine kaçırılarak götürüldü, kendisinden çok sonraları haber alınabildi. “WernickeKorsakoff” hastası olan E. Gökoğlu’nun açlık grevi ağır koşullar altında 35 günü geçti. Kendisiyle görüşebilmek için defalarca resmi başvuru talebinde bulunuldu, fakat her defasında görüşme dilekçelerine olumsuz cevap verildi. Tutsaklığının 13.gününde bir kereye mahsus özel bir izin çıkaran Polonya polisi görüş yaptırdı ve bu esnada kamera çekimi ve yazılı kayıt yaparak, psikolojik baskı unsuru yarattı. Daha sonrasında ise görüşçülerinin ellerinde yasal mahkeme izni olmasına rağmen sürekli hapishane yönetimi tarafından sorun çıkarıldı. En son 4 Mart’ta yapılan görüş sırasında hapishane yönetimi görüşü bölerek E. Gökoğlu’na’’ tek tip elbiseleri kabul etmezsen bir daha görüş izni verilmeyecek’’ diyerek açıktan tehdit etti. Son olarak 02 Mart 2016 tarihinde GorzowWielkipolski Adliyesinde görülen iade mahkemesinde yine Türkiye’ye iade üzerinde yoğun baskı oluşturan mahkeme heyeti, Erdal Gökoğlu’nun avukatı tarafından yapılan belgelerin iadeye yetersiz olduğu itirazıyla tutukluluğunun 23 Nisan 2016 kadar uzatılarak 3 aylık belge toplama çalışması süresinin tamamlanmasına karar verdi. Bunun üzerine yine Gökoğlu’nun avukatı tarafından tutuksuz yargılanması talebinde bulunuldu ve sağlık koşullarının kötüye gittiği için bunu istediğini açıkta belirtti. Fakat mahkeme heyeti bu talebi Erdal Gökoğlu’nun tehlike arz ettiği gerekçesiyle kabul etmemekle kalmamış bir de sağlık durumunun kötüye gitmesi kendilerini ilgilendirmediğini çünkü Erdal Gökoğlu’nun kendi kendisini aç bıraktığını söylemiştir. Polonya Hükümeti’nin adaleti işte bu kadar alçak! Mahkeme sonunda gelecek duruşma 6 Nisan 2016 tarihine ertelenmesi üzerine Erdal Gökoğlu ‘’Kahrolsun faşizm; yaşasın mücadelemiz’’ sloganı atarken onlarca polis tarafından apar-topar adliyeden kaçırıldı.

Polonya hükümeti, insan haklarını ayakları altında çiğniyor. Bu bağlamda açıkça bir suç işliyor. Erdal GÖKOĞLU’nun sağlık durumu kötüye gidiyor. Açlık grevinin doğal sonuçlarının(el ve ayak uyuşması) yanında hapishanede gördüğü işkenceler sebebiyle Erdal GÖKOĞLU resmen katledilmek isteniyor. Bu bilgileri mümkün olduğunca paylaşmalıyız ki, bir devrimcinin daha zaferine katkıda bulunabilelim. Erdal GÖKOĞLU, bir ölüm orucu gazisidir. Ölüm Orucuna girerken de, bu açlık grevine girerken de; halkına güvenmiştir. Bizim görevimiz, ona sahip çıkmak ve yalnız olmadığını göstermektir.

Erdal GÖKOĞLU’nun açlık grevinde olması, Polonya mahkemeleri tarafından, tamamen suç gibi, kendine zarar vermek olduğunu söylüyor. Bu hukuk, bu adalet, ancak Nazi Hukuku ve onun mahkemeleri tarafından görülen hukuksuzluk, adaletsizliktir.

 
43 gündür tutuklu,

36 gündür açlık grevinde,

Mektup adresi: ul.Grenadierów 66
72-100 Goleniów- Polska

Sağlık durumu ve mahkeme sürecini takip edebileceğimiz Facebook hesabı: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011524741831&ref=ts&fref=ts

Berkay Sarıpınar Özel HaberiEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.