HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Uğur Kurt’un Davası Çağlayan Adliyesi'nde Görülecek

Polislerin kurşunuyla Okmeydanı'nda katledilen Uğur Kurt için adalet istemek için 19 Şubat günü saat 09.30'da Çağlayan Adliyesi'nde olalım. Adalet istemek için mücadele etmek, katledilen insanlarımızın hesabını sormak için dava duruşmalarına katılalım.

Uğur Kurt, Okmeydanı'na gititği bir cenaze için cemevinin avlunusunda beklerken, polisin açtığı ateş sonucu kafasından aldığı kurşun ile yaşamını yitirdi. Cemevinin avlusunun içinde kanlar içinde cansız bedeni beklerken, polis gaz bombaları atarak bir insanın ölümüne sebeb oldu. Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin açılan davanın duruşmaları devam ediyor. 19 Şubat günü saat 09.30'da Çağlayan Adliyesi'nde Uğur Kurt'un ölümüne sebep olan polislerin yargılanmasına devam edilecek.

Çağlayan Adliyesi'nde bugün görülecek duruşmada ise katliamı ortaya çıkartmak için delil olarak sayılabilinecek görüntü ve ses kayıtları avukatlar tarafından mahkeme heyetine izletilecek. Söz konusu görüntülerde polislerin araçlarından yapılan kayıt, kayıtlarda polislerin delilleri nasıl kararttığı mahkeme heyetine aktarılacak.

Konuya ilişkin Radikal gazetesinde yer alan 15 Şubat tarihli haber şöyle;

Uğur Kurt'u öldürüp GBT'sine bakmışlar!

Uğur Kurt davasında ulaşılan ses kayıtları, Kurt'un vurulmasından sonra polislerin zırhlı araç içindeki kayıtları izlediklerini ve bir polis şefinin Uğur Kurt'un sabıkalı olup olmadığına bakılması talimatı verdiği ortaya çıkardı.

stanbul Okmeydanı’nda, cemevi avlusunda bekleyen Uğur Kurt adlı yurttaşın, polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin davada, iki skandalı ortaya çıkaran ses kayıtlarına ulaşıldı. Cinayetten sonra polisin, Genişletilmiş Bilgi Taraması (GBT) sistemi üzerinden sorgulama yaparak, Kurt’un sabıkalı olup olmadığına baktığı anlaşıldı. Ayrıca sanık polis S.K. ve babası E.K.’nin de hazır bulunduğu ortamda zırhlı araç kamerası görüntülerinin izlendiği ve ileri geri alındığı belirlendi. Kurt Ailesi’nin avukatları, kendi imkanlarıyla hazırladıkları ses ve görüntü dosyasını 19 Şubat’ta görülecek duruşmada mahkeme heyetine izletecek.

Kurt’un ölümünden sonra, birinde, ateş eden polis S.K.’nin de bulunduğu iki ayrı ‘Şortland’ adlı zırhlı aracın kameralarına ait kayıtlar, soruşturma dosyasına konmuştu. Kurt Ailesi’nin avukatları Aslı Kazan Gilmore ve Serdar Laçin, farklı açılara bakan kameralardan bazılarının ses kaydı yaptığını fark etti. Bunun üzerine ses kayıtları ile kamera görüntülerini örtüştüren avukatlar, dosyaya damgasını vuracak iki kanıta ulaştı.
İki zırhlı araç, Kurt’un ölümünden sonra Cemal Kamacı Spor Salonu’nun bulunduğu alana çekilmişti. Eldeki kayda göre, buradaki araç içerisinde, sanık polis S.K. ile Kağıthane Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan babası E.K.’nin eşliğinde inceleme yapılıyor. Bu sırada, aracın kamera kayıtları açılıyor ve görüntüler ileri geri alınarak, olay anı izleniyor. Polisler kamera görüntülerine ve olayın oluş saatine ilişkin konuşuyor. Aralarında şu diyalog geçiyor:
“- Bu en başı mı?
- En başı
- Olayın olduğu zamana gelsene
- Ne kadar zaman sonra oluyor bunlar?
- Zaten fazla sürmüyor. Burada fazla durmuyoruz.”

İZLEYİP KARARTTILAR MI?
Bu arada polis şefi, ‘Nebil’ adlı polis memuruna seslenip Uğur Kurt’u kastederek, “Şahsın kaydına bakalım” diyor. ‘Nebil” adlı polis, “Vefat edenin mi?” diye soruyor. “Nebil” adlı polisler de “İsmi var ama soy ismini almamışlar” şeklinde konuşuyor. Daha sonra telsizden, Kurt’un TC kimlik numarası aktarılıyor. ‘Nebil’ adlı polisin de bu numaraya göre, Kurt’un Genişletilmiş Bilgi Taraması’na (GBT) baktığı, sabıka ya da suç kaydı olup olmadığını incelediği anlaşılıyor. Görüntüler, amir ve memurların kamera kayıtlarını incelemesiyle devam ediyor. Kendi aralarında, kamera kayıt cihazının saatiyle ilgili bir problem olduğuna ilişkin sohbet sürüyor. Olayın oluş saati S.K. tarafından 11:37 ya da 38 suları olarak veriliyor.
Avukat Gilmore, daha önce S.K.’nin de içinde bulunduğu zırhlı araca ait kemara kayıtlarında, Kurt’un ölümünden 15 dakika önce başlayan bir kararmanın meydana geldiğini belirtiyor. Aracın Kağıthane Emniyet Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirten Gilmore, sanık polis S.K.’nin babasının burada görevli olduğunu hatırlatıyor. Gilmore, olay anı görüntülerin sanık polis ve babasının eşliğinde izlediğini, bu durumun Kağıthane Emniyeti tarafından gönderilen görüntülerin kasıtlı şekilde bozulduğuna ilişkin kuşkuları arttırdığını söyledi. Gilmore, “Emniyet’in cinayeti aydınlatırken, failler polis olduğunda tam tersi bir yol izlediğini, öldürülen kişinin kimlik numarasını sorgulatarak cinayeti karartma yollarını aradığını gözler önüne seriyor. Sabıka kaydına rastlanılsa suçlu algısı yaratılacağı ve o duruma uygun bambaşka bir savunma geliştirileceği anlaşılıyor” dedi.   

KAMERA CİHAZININ KABLOSU KESİLDİ
İstanbul ’da, 22 Mayıs 2014’te Okmeydanı Cemevi’nde cenaze bekleyen Uğur Kurt adlı yurttaş, Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polis memuru S.K.’nin silahından çıkan kurşunla vurularak öldürülmüştü. Kurt’un vurulduğu anda S.K.’nin, Kağıthane Emniyet Müdürlüğü’nde görevli babası E.K.’nin de olay yerinde olduğu anlaşıldı. Polis S.K. hakkında “kasten öldürme” iddiasıyla İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
Soruşturma kapsamında, S.K.’nin içinde bulunduğu “Şortland” adı verilen zırhlı araçtaki kamera kayıtlarının, Kurt’un ölümünden 15 dakika önce karardığı ve ekranda simgelerin belirdiği anlaşıldı. Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Bilişim ve Teknoloji Suçları Şubesi’nin raporunda, simgelerin “kameranın kendisinden mi geldiği yoksa kullanıcı tarafından mı yapıldığının” belirlenemediği anlatıldı ve DVR cihazı ile kamerayı kontrol eden ekipmanın incelenmesi gerektiği ifade edilmişti. Kâğıthane Emniyeti de aracın kamerasını, monitörünü ve keybordunu mahkemeye teslim etti. Adli Tıp’taki incelemede, “PTZ kamera bağlantı kablosunun, kameranın altındaki çıkış noktasına çok yakın bir yerden kesilmiş olduğunu” belirtti. Emniyeti ise “Kablo bağlantılarını sökmedik” dese de kamera, monitör ve keybordla birlikte zırhlı aracın kendisi Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek incelendi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.