HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Dilek Doğan'ı Katleden Polis Tutuklanmadı!


Dilek Doğan katledilmesiyle ilgili ilk duruşma 17 Şubat günü Çağlayan Adliyesi’nde gergin ortamda ve güvenlik güçlerinin şiddeti altında geçti. Görülen duruşmada Dilek Doğan’ı vuran polis Yüksel Moğultay'ın tutuklanması red edilirken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Dilek Doğan'ın Küçükarmutlu'daki evine 18 Ekim’de düzenlenen baskında katledilmesinin ardından özel harekât tim polisi Yüksel Moğoltay hakkında açılan davanın duruşması Çağlayan Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Dava öncesi polisin davayı izlemeye gelenlere ve adliye içinde ise avukatlara tutumu sertti. Adliye binası önünde polisin yarattığı gergin ortamdan dolayı çıkan olaylarda gözaltılar yaşandı. Mahkeme, baroların katılma taleplerinin incelenmesine, derneklerin taleplerinin suçta zarar gören olmadıklarından reddine karar verdi. Gergin başlayan duruşmanın bitişi de gergin oldu.

Mahkeme de ilk olarak Dilek Doğan'ı katleden özel harekât polisi Yüksel Moğultay'ın ifadesine başvuruldu. Yüksel ilk olarak görev yaptığı yerinin Şırnak olduğunu belirterek, Doğan aile fertlerinin kendilerine "galoş giyin" isteklerini ret ettiklerini belirtti. Yüksel kendisini savunmak için şunları söyledi; “Dilek bana galoş giy dedi bunun dışında hiçbir muhabbetim olmadı. Sonra Dilek bana hakaret etmeye ve üstüme yürümeye başladı. Evde Dilek'in olduğu söylenmemişti. Görünce şüpheli yaklaştım, kimliğini istedim. Kesinlikle ben ateş etmedim. Dilek vurulduktan sonra onu yaşatmak için elimden geleni yaptım ancak aile engel oldu. 26 yıldır görev yapıyorum sayısız operasyonlara katıldım. Hiç neden galoş giymedin denmedi. Hakaret edilmedi. Dilek vurulduktan sonra kelepçeyi Dilek için değil abisini gözaltına almak için istedim.”

Polis Yüksel Moğultay'ın yaptığı savunmayı tamamen yalanlayan Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan yaşananları şu sözlerle dile getirdi;  “Deli gibi evin içinde dolanıyordu. Sanki öldürmeye gelmişti. Öfkeyle içeri girip Dilek'imi katletti"

Söz alan Dilek Doğan'ın babası Metin Doğan ise Moğultay’ın ifadelerinin asılsız oluduğunu şu sözlerle dile getirdi; “Aradıkları kişi kızım olmadığı halde kızımı vurduktan sonra arama kararı çıkardılar. Sanık yalan söylüyor. Ambulansı o çağırmadı biz Dilek'i çıkarmaya çalışırken bile bize silah doğrulttu. Kim bilir Güneydoğu'da Dilek gibi kaç kişiyi katletti. Hakaret etmedik sadece 'canlı bombayı benim evimde mi arıyorsun. Ankara o kadar insan ölürken neredeydin' dedim”.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti, Dilek'i katleden polisin tutuksuz yargılanmasına ve keşif talebinin reddedilmesine karar verdi. Mahkemenin bu kararına ise Dilek'in ailesi ve avukatları itiraz etti. İtiraz ardından dışarıda bulunana onlarca özel harekât polisi duruşma öncesi dışarıda uyguladığı şiddeti his ettirmek için duruşma salonunu bastı. Verilen on dakika aranın ardından Dilek Doğan’ı vuran polis Yüksel Moğultay'ın tutuklanması red edilirken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.