HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

“Erdal Gökoğlu Serbest Bırakılmalıdır”

Polonya’da tutuklu bulunan Erdal Gökoğlu için bugün saat 15.00’te Belçika’daki Polonya Konsolosluğu önünde Belçika Halk Cephesi eylem yaparak Gökoğlu’nun derhal serbest bırakılmasını isteyecek.

Konuya ilişkin Belçika Halk Cephesi saat 15.00’te düzenlenecek eyleme çağrı yaparken, ayrıca Erdal Gökoğlu’na ilişkin yazılı açıklamada da bulundu.

Erdal Gökoğlu’nun Polonya’da tutuklu bulunduğu günden bu yana 22 gündür açlık grevi eylemi yapmakta olduğu aktarıldı. Gökoğlu’nun 17 Şubat günü ise Polonya’da mahkemesi görüleceği belirtilerek, aynı gün Belçika’nın başkentindeki Rue Stevin 139 Bruxelles adresindeki Polonya Konsolosluğu önünde basın açıklaması yapılacak.

Belçika Halk Cephesi; “Erdal Gökoğlu Derhal Serbest Bırakılmalıdır”
Belçika Halk Cephesi 24 Ocak gününden beri hukuksuz bir şekilde Polonya’da tutuklu bulunan Erdal Gökoğlu için yazılı açıklama yaptı.

Halk Cephesi, Gökoğlu’nun derhal koşulsuz serbest bırakarak, kendi yasalarına uymaya davet etti. Belçika Halk Cephesi, Erdal Gökoğlu’nun yalnız olmadığını hatırlatan açıklamasında şöyle denildi;

“Erdal GÖKOĞLU Türkiye cezaevlerinde insanlık düşmanı tecriti hayata geçirmek amaçlı inşa edilen F tipi cezaevlerine karşı yapılan ölüm orucu direnişinde bulunmuş ve bu direnişte zorla müdahale sonucunda sakat bırakılmış bir devrimcidir. Zorla müdahale sonucunda ömür boyu Wernika-Korsakof hastalığıyla yaşamak zorunda bırakılmıştır.

Tedavisinin daha iyi koşullarda yapılması için yurt dışına çıkmıştır. Türkiye faşizmine karşı düşüncelerinden ve bu düşünceleri için mücadelesinden dolayı tutsaklıklar ve işkenceler yaşamış Erdal GÖKOĞLU Belçika’da siyasi iltica başvurusunda bulunmuştur. Ve başvurusu kabul edilmiştir.

24 Ocak tarihinde Polonya sınırında yapılan kontrolde sebepsiz yere gözaltına alınıp tutuklanmıştır.

Tutuklanma sebebi Türkiye faşizminin Interpol araması çıkartmasıdır. Dünyanın her yerinde keyfi şekilde çıkartılan ve hiçbir hukuki dayanağı olmayan İnterpol aramalarının devrimci ve muhaliflere karşı bir baskı aracına dönüştüğünün örnekleri çokçadır. Bir yenisi ile karşı karşıyayız. Türkiye faşizminin aramasına gerekçe ettiği; Erdal Gökoğlu’nun düşünceleri ve mücadelesidir.  Erdal GÖKOĞLU’nun siyasi ilticasının sebebi de aynıdır. Belçika devletinin siyasi iltica başvurusunu olumlu bulmasının sebebi de aynıdır.   Ve Türkiye’ye iade etmeyip oturum vermesi de bu yüzdendir yani.

Bu sebeplerden dolayı Türkiye faşizminin çıkarttığı Interpol aramasının bir Avrupa ülkesinin dikkate alması saçmalıktır, keyfiliktir. Türkiye devletinin başvurusunun başka bir ülkenin, heleki bir Avrupa ülkesinin değerlendirmesi bile hukuksuzluktur. Avrupa birliğinin bileşenlerinin birbirlerinin hukukunu tanımamasıdır. Bu keyfi uygulamayı ve hukuksuzluğu Kabul etmeyen Erdal GÖKOĞLU alıkoyulduğu günden beri (22 gündür) açlık grevindedir.  Gözaltı esnasında ve alıkoyulduğu süre boyunca tecrit edilmiş, PRANGA takılmış ve kimseyle görüşülmesine izin verilmediği gibi açlık grevinde alınmaması halinde ani ölüme sebebiyet verebilecek su şeker tuz gibi ihtiyaçları da karşılanmamıştır.

POLONYA DEVLETİ DERHAL BU TUTUMDAN VAZGEÇMELİ HUKUSUZCA TUTUKLU BULUNAN ERDAL GÖKOĞLU’NU SERBEST BIRAKMALIDIR.
AKP faşizminin aylardır toplumun tüm kesimlerine karşı uyguladığı baskı, saldırı ve katliamının tüm dünyada izlendiği bugünlerde, bir devrimciyi alıkoymak Polonya hükümetini AKP faşizminin suçlarına ortak etmekten başka bir şeye yaramayacağı kesindir. Bu yüzden Polonya halkına hesabını veremeyeceği bu duruma derhal son vermelidir.

UNUTULMAMALIDIR Kİ ERDAL GÖKOĞLU YANLIZ DEĞİLDİR.

17 Şubatta görülecek mahkemenin sonucunda Erdal GÖKOĞLU’nun serbest bırakılmasının dışındaki hiç bir karar meşru değildir.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.