HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Dilek Doğan’ın Davasında Polis Saldırısı

Dilek Doğan’ın katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi adliye binası önünde toplanan kitleye polis saldırdı. Saldırıda Dilek Doğan’ın kardeşi Emrah Doğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Çok sayıda akrep tipi zırhlı araç ve TOMA adliye nünde bekletilirken polis gözaltı yapmaya devam ediyor.

Çağlayan Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan davanın duruşmasının görüldüğü salonun küçük olmasından dolayı ailenin isteği üzerine büyük duruşma salonuna taşındı.

Küçükarmutlu’da evine 18 Ekim gece düzenlenen baskında polisin silahıyla ağır yaralanan ve 25 Ekim günü ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Dilek Doğan’ın katledilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi önünde toplanan kitleye polis saldırdı. Güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu Dilek Doğan’ın kardeşi Emrah Doğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Davaya katılmak üzere, Halk Cephesi, CHP Gençlik Kolları üyeleri ve Dilek'in ailesi ile arkadaşları Çağlayan Adliyesi önünde bir araya geldi. Dilek Doğan’ın ölümüne sebep olan polis Yüksel Moğoltay yargılanmasını ve adaletin yerini bulmasını isteyen gençlerin adliye binası önünde halay çekmesi ardından polisler kitleye plastik mermilerle saldırdı. Adalet isteyen gençlerin halay çekmesine dahi tahammülü edemeyen polisin tek hedefi davayı sahipsiz bırakmak. Polisin saldırısına tepki gösteren gençler adliyenin çevresinde oturma eylemine geçti. Güvenlik güçleri de pervasızlığını gençleri abluka altına alarak çok sayıda kişi gözaltına aldı. Polis Armutlu Mahallesi’nde Dilek Doğan’ı gerçek mermi ile katlederken, adliye önündeki halay çeken gençleri gözaltına almak için ise plastik mermi kullandı. Polisin kullandığı plastik mermilerin sıkılmasıyla yaralananlar oldu. Polis bir çok gençleri darp ederek gözaltına alındı. Polis vahşice kitleye saldırarak insanları yerde sürükleyerek gözaltına alırken, gözaltına alınanlar ise “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları attı.

Çok sayıda akrep tipi zırhlı araç ve TOMA adliye nünde bekletilirken polis gözaltı yapmaya devam ediyor. Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın müdahalesiyle, alandan çıkarılan basın mensupları ve CHP'li gençler alana geri alındığı öğrenildi.

Taşınma sebebiyle geç başlayan dava adliye önündeki polis ablukasıyla birlikte devam ediyor.

Dilek Doğan’ı katleden özel harekât timlerinden Yüksel Moğoltay’ın yargılanması bekleniliyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.