HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Amed HHB; “Müvekkillimiz Komplo ile Tutuklanmıştır”

Urfa’da 15 Şubat günü gözaltına alınan ve burjuva basının yaptığı yalan "canlı bomba" haberlerinin ardından aynı suçlama ile Dilek Kaya, tabletindeki kitaplar gerekçe gösterilerek, "DHKP-C üyesi" olduğu iddiasıyla tutuklandı. İşte Türkiye’de düşünce özgürlüğü adı altında okuduğunuz kitap dahi sizin tutuklanmanıza neden olabiliyor! “Yeni Türkiye’de” tutuklanmanız için her şey size karşı kullanılabilinir. Üstelik bunu yapmak için ise burjuva basında hakkınızda öncelikle yalan haberler yapılanabilinir ardından ise her hangi bir gerekçe ise hayatınız hapishane hücrelerinde çürütülebilinir!

Amed Halkın Hukuk Bürosu (HHB)  16 Şubat günü yazılı açıklama yaparak müvekkilleri Dilek Kaya’nın polisin bir komplosu sonucu Şanlıurfa’da tutuklandığını duyurdu. Dilek Kaya’nın tutuklanmasına polisin burjuva basın aracılığı ile servis ettiği yalan haberler sonucu gözaltına alınarak tutuklandığını vurgulayan Amed HHB, hükümeti rahatsız eden insanların düşüncelerini yok etmek için burjuva basın aracılığıyla halkın üzerinde baskı uyguladığı belirtildi. Dilek Kaya’nın “canlı bomba olabileceği” şüphesiyle hakkında yapılan asılsız haberlerle tutuklandığını vurgulayan HHB’nin açıklamasında konuya ilişkin şöyle denildi;

“AKP’nin polisinin komplolarından biri daha hayata geçirildi ve DİLEK KAYA Şanlıurfa’da tutuklandı. Dün akşam saatlerinde gözaltın alınan DİLEK KAYA bugün çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

“Polis hemen yalan haberleri basına servis etti ve istediği haberleri yaptırdı. Burjuva basının sorgulamadan yaptığı yalan haberler DİLEK KAYA’nın tutsak edilmesine zemin yarattı. Polis servis ettiği haberlere göre “Dilek Kaya canlı bomba olabileceği şüphesiyle polis tarafından aranıyordu”.

Basının temel kuralı 5N 1K’dır. Yani soru sormaktır. Basının yalan haberleri yaparken sormadığı soruları biz soralım:

    Dilek Kaya’nın “canlı bomba olabileceği” şüphesinin delilleri nedir? Hangi ciddi delile dayanılarak polis böyle bir iddiayı dile getirmiştir?
    Madem aranıyordu nasıl Diyarbakır sokaklarında, caddelerinde rahatlıkla gezdi, dolaştı? Nasıl oldu da polisin GBT kontrollerinden gözaltına alınmadan geçti?
    Madem aranıyordu Diyarbakır’da o kadar basın açıklamasına, yürüyüşe katıldı. Neden polis gözaltına almadı?
    Madem aranıyordu nasıl oldu da Diyarbakır havaalanından defalarca uçağa bindi ve uçakla Diyarbakır’a geldi?
    Gözaltıra alındığında üzerinde bir tablet bulunduğu ve tabletinde çeşitli kitapların PDF hallerinin kayıtlı olduğu iddiası var. Tablete kitap yüklemek suç mudur? Ya da kitap okumak suç mudur?

Müvekkil komplo ile tutuklanmıştır. Tutuklanmasının asıl nedeni düşünceleridir. Halkın hakları için mücadele etmekten vazgeçmemiştir. Bu nedenle her daim suçludur(!). Müvekkilimizin tutuklanmasının asıl nedeni budur.

Bu da AKP’nin yönetememe krizidir. Halkın ihtiyaçlarını karşılayamayan, halkın sorunlarını çözemeyen AKP’nin tek çözümü saldırmak ve daha fazla saldırmaktır.

Yargı da AKP’nin bu saldırısına katılmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkça “mevzuatı bir kenara bırakın” demiştir. Ne demek mevzuatı bir kenara bırakın? Bütün halk suçlu görülmektedir. Bu nedenle de herkes hemen her iddiayla tutuklanabilmektedir. Ama öte yandan Dilek Doğan’ı bütün dünyanın gözleri önünde katleden polis Yüksel Moğultay serbest yargılanmaktadır. Ne demek yani; polisin halkı katletme özgürlüğü mü var? Hangi yasada böyle bir madde var?

Bu komplo da tutmayacak. Dilek Kaya özgürlüğüne kavuşacak. Komploları boşa çıkartacağız.”

Kaya Urfa E tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildiği aktarıldı.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.