HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

“Katliamın Sorumlusu AKP’dir, Hesabını Soracağız!”

Şırnak’ın Cizre ilçesinde devletin yaptığı katliam sonucu 60 civarandı kişinin öldürülmesinin ardından Halk Cephesi yaptığı yazılı açıklama ile katliam sorumlusunun iktidardaki AKP hükümeti olduğunu belirtti. Halk Cephesi katliamdan önce Güney Doğu’da devletin aylardır uyguladığı vahşeti değinerek, katliamlara karşı sesiz kalınamayacağı, Kürdistan’ın tarihte olduğu gibi faşizme mezar olacağı vurgulandı. Katleden devletten hesap soracağını belirten Halk Cephesi’nin açıklamasında şöyle denildi;  “Dün gece saatlerinde Cizre’de bodrum katında yapılan operasyonda 60’ın üzerinde insanın katledildiği haberi duyuldu. Haberden biraz sonra Şırnak Valiliği yaptığı açıklamada 10 kişinin öldürüldüğünü açıklıyor. Muhtemel ki daha çok sayıda insan katledilmiştir. Siz yaptığınız hangi katliamda, katlettiğiniz insanların gerçek sayılarını açıladınız ki şimdi açıklayacaksınız. Yaptığınız bu katliamda onlarca insanı katletmeniz korkularınızı ne kadar büyüttüğünüzün en büyük kanıtıdır.

Katliam özellikle istenmiştir.  Katliamdan 1 gün önce Cizre’ye gitmek isteyen milletvekillerinin önü kesildi çünkü gerçeği gizlemek istediniz. Haftalardır bodrum katında yaralı halde ambulans bekleyen insanlar vardı, AKP ambulansların girişine izin vermeyip katliam hazırlığı yaptı.

16 Ağustos 2015 ile 5 Şubat 2016 arasında toplamda en az 19 ilçede resmi olarak tespit edilen en az 58 süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasağı gerçekleşmiştir. Bu yasaklarda en az 1 milyon 377 bin kişi etkilenmiş saldırı altında kalmıştır. İnsanlar sürgüne zorlanmıştır. Basına yansıyan bilgilere göre 224 kişi katledilmiştir.

Sokağa çıkma yasakları, saldırılar, katliamlar yöneteme krizinizi gösteriyor, ne kadar büyük bir çıkmaz içinde olduğunuzu gösteriyor.

Onlarca insanı bodrum katlarında katlederek ‘operasyon başarıyla sonuçlandı, tamamen temizledik’ açıklamaları yaparak halkın üzerine korku yaymaya çalışıyorsunuz. Tamda bu sırada size karşı yeniden ateş açılıyor.  Yaptığınız bu katliam ne ilk ne de son bunu biliyoruz. Daha öncede Kürt halkına, direnen halklara karşı onlarca katliam yaptınız. Hangisinde istediğiniz sonuç alabildiniz? Hangisinde direnen halkı bitirebildiniz ki şimdi bitireceksiniz. İsterseniz direnen tüm halkları katledin yinede direnen halklar bitmeyecek ve filizlerinden yeniden doğacaklar. Yıllardır yaptığınız hangi katliamla bitirdiniz ki şimdi ‘bitirdik’ diyorsunuz. Siz tam ‘bitirdik’ dediğiniz sırada halkın direnişi ve adaletiyle karşı karşıya kalacaksınız.

Kürt halkını katliamlarla susturamazsınız halkın öfkesi bodrum katlarında ışıksız bekleyişlerde tüketilemez!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.