HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

CHP’den Çocuk Ölümlerine İlişkin Açıklama

Son süreçte Türkiye’de gerek Güney Doğu’da gerek ise iş kazalarında yaşanan ölümlerde çoğunluğunun fakir ve çocuklar olduğu belirtildi. Konuya ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, açıklamada bulunarak, genellikle ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarında veya iş kazalarında fakir çocukların yaşamını yitirdiğini belirtti.

Mehmet Bekaroğlu, CHP İşyerlerini İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak, yaşanan ölümlere ilişkin mecliste basın açıklaması yaptı. Bekaroğlu,  İstanbul'da geçtiğimiz 1 Şubat günü bir inşaatte yaşanan asansör kazasında 3 gencin yaşamını yitirmesine değinerek, bu kazanın bir katliam ve cinayet olduğunu vurgulayarak, yaşamının yitiren işçilerin çalıştığı inşaat firmasının defalarca mühürlendiğini aktardı..

Yaşamını yitiren üç işçinin Ağrı Diyadin'li olduğu aktaran Mehmet Bekaroğlu şunları söyledi; “Kazada ölenler Diyadin'de ölen 3 Kürt genci. Aynı eş zamanlı olarak baka Kürt gençleri hendeklerde barikatların önünde ölüyor. Sadece Kürt değil Türk gençleri de ölüyorlar. Niye çünkü devlet siyaset bu meseleleri çözmediğinden dolayı terörde iş cinayetlerinde Türk ve Kürt gençleri ölüyorlar. Aslında İş cinayetleri kimlik filan ayırmıyor. Türk Kürt ayrımı yapmıyor. Asansör düştüğü zaman 'Bu Kürt'tür, Türk'tür, Sünni'dir, Alevi'dir' ayrımı yapmıyor, herkesi öldürüyor. Bütün bu ihmaller siyasetin sorunları çözmemesinden kaynaklanıyor. CHP olarak kurduğumuz İş Cinayetleri İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak iş kazalarının takipçisi olacağız. 2015 yılında iş kazalarında 1730 insan öldü. 2016 Ocak ayında ise iş kazalarında ölenlerin sayısı 110. Bütün bunlar önlenebilir olaylar. Küçük paralar harcanarak denetimler yapılarak önlenebilir olaylar bunlar. Bunlardan dolayı insanlarımızı kaybediyoruz. Bu insanların tamamı fakir çocuklar. Terörde de ölenler fakir çocuklar. Hendeklerde ölenlerde fakir çocuklar. Bakın sözleşmeli er, uzman er, jandarma hepsi fakir gariban çocuklar. En önemli konumuz bu bana göre.”

Esenyurt'ta meydana gelen iş kazasıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya yazılı soru önergesinin de verdiğini aktaran Mehmet Bekaroğlu, söz konusu önergede 'Fİ Yapı' inşaat firmasının 10 kat üzerinden ruhsatlandırıp maketlerde 30 kat diye hayali daireler sattığını gerekli tedbirler alınmadığı için defalarca mühürlendiği ve kayyum denetimine bırakıldığı söyledi.

Mehmet Bekaroğlu bakana verilen 8 maddelik yazılı soru önergesinde şu sorular yer yöneltti:
"İhmaller zinciri sonunda 3 işçinin ölümüne neden olan Fİ Yapı firmasıyla ilgili iddialar doğru mudur?

Asansörün bakımının yapılmadığı doğru mudur?

3 yıldır bakımı yapılmaya asansörlerde işçilerin çalıştırılması nasıl olmuştur, sorumluları kimlerdir?

Bakanlığınız bu iş yerinin iş güvenliği açısından denetimini yapmakta mıdır?
Kazada yaşamının yitiren 17 yaşındaki işçi Osman Yardımcı'nın sigortasız çalıştırıldığı kaza sonrası SGK'ya kaydedildiği iddiaları doğru mudur?

Türkiye geneli ve İstanbul'da bu facianın meydana geldiği inşaata benzer binlerce inşaatta Bakanlığınız ne gibi denetimler yapmaktadır?
Bakanlığınız asansörlerin yapımı, işletilmesi ve denetimiyle ilgili bu sorunların giderilmesi için bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

İş kazalarında çok sayıda insan kaybedildi ama hiçbir bakan istifa etmedi. Siz siyasi sorumluluğun gereğini yapmayı düşünüyor musunuz?"

Türkiye’de resmen bir katliam şeklinde meydana gelen iş kazalarında devletin ihmalkarlığı sonucu ölümlerin önüne geçilemeyeceği görünmektedir.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.