HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Grup Yorum’dan İzmir Konserine İlişkin Açıklama

Grup Yorum 30 Ocak günü saat 15.00 ve 19,00’da iki seans olarak İzmir’de İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde konser verecekti. Ancak son anda ise Valiliğin hiçbir hukuk dayanağı olmadığı nedenlerle konserin iptal edildiği öğrenildi. İzmir’de 30 Ocak günü yapılması gereken ve Valiliğin keyfiyetine göre yapılamayan konsere ilişkin Grup Yorum yazılı açıklama yaptı.


Grup Yorum tarafından yapılan resmi açıklama ile yaşanan keyfi yasaklama ilişkin açıklılık getirildi. “İzmir’de neler yaşandı?” başlığı ile yayınlanan açıklama şöyle denildi;

“AKP ülkede yasanın, hukukun kırıntılarını bile ortadan kaldırmak istiyor. Aymazca, hayâsızca at koşturuyor. Her türlü yasadışılığa, keyfiyete her an her yerde rastlamak mümkün. Hırsızlıklar, yolsuzluklar, rüşvetler, katliamlar, işkenceler almış başını gidiyor.

AKP; Valilerini de bu yasadışılığa ortak ediyor. Onlara da ‘boş verin yasayı hukuku, İstediğiniz uygulamayı yapın, halka karşı istediğiniz kararı alın, kimse sizden hesap soramaz, arkanızda ben varım’ diyor. AKP’den güç alan valiler de şehirlerini adeta birer eşkıya gibi yönetiyorlar.

30 Ocak 2016 tarihinde İzmir – İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde vermek istediğimiz konser, İzmir Valiliği’nce yasaklanmıştı.

İzmir Valiliği, bundan 3 ay önce Kınık Meydanı’nda vermek istediğimiz konseri de yine aynı gerekçelerle yasaklamak istemişti. Ama bu gerekçeler o kadar akla ve yasalara aykırıydı ki, bunu İdare Mahkemesine taşıdığımızda, mahkeme bu yasak kararını kaldırdı. Ve konserimizi mahkeme kararıyla gerçekleştirdik.

Ne vardı yasaklama gerekçesinde?

– Grup üyeleri hakkında açılmış olan ve hala sürmekte olan davalar

– Almanya’nın vize vermemesi

– Konserlerde atılan sloganlar

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya imzasıyla valiye gönderilen ve valinin onaylayarak yasak kararı aldığı gerekçeler bunlar.

Bu yasak kararı o kadar akıldışıdır ki, bu durumda bizim hiçbir yerde hiçbir şekilde konser veremememiz gerekir. Çünkü hakkımızda davalar hep var olacak. Hakkımızda davalar var diye işimizi yapamayacaksa, o zaman hakkında davalar – soruşturmalar açılan milyonlarca kişiyi şehir dışına çıkmama, işini yaptırmama gibi ‘ek cezalara’ çarptırmaları gerekir. Konserlerimizde insanlar elbette ki duygu ve düşüncelerini sloganlarla dile getirecekler. Konser alanında, miting alanında, eylemde… Oralarda da slogan atamayacaksa nerede atacak insanlar slogan? Alman devletinin ırkçı tutumu nedeniyle vize vermemesini kendine gerekçe yapmaları ise maskelerini gerçekten düşüren bir özelliğe sahip. Irkçılığa karşı kendi vatandaşını savunan değil, ırkçılarla el ele kol kola bir şekilde kendi halkına düşmanlaşıyorlar.

Valilik, ürettiği gerekçelerin hukuk dışı olduğunu bilmesine ve bu durum mahkeme kararı ile tescil edilmesine rağmen, yine birebir aynı gerekçeleri sıraladı yeni yasak kararında. Ancak bu defa yasak kararını mahkemeye taşıyamayalım diye büyük bir düzenbazlık yaptılar. Konserimiz 30 Ocak Cumartesi günü yapılıyordu. Yasak kararını bize 29 Ocak Cuma akşamı 16.00’da tebliğ ettiler. Yani itiraz etme hakkımızı, mahkemeye taşıma hakkımızı gasp ettiler.

Valilik herhangi bir konserle ilgili bir yasak kararı aldığında bunu en geç etkinliğe 48 saat kalana kadar tebliğ etmek zorunda. Eğer 48 saatten daha az bir süre kalmışsa, valiliğin yasaklama hakkı otomatikman ortadan kalkıyor. Çünkü itiraz hakkımız olmuyor.

Dolayısıyla İzmir Valiliği bu yasak kararında 2 hukuk dışılığa imza attı.

1 – Konser yapma gerekçeleri yasadışıydı.

2 – Konsere 24 saat kala yasak kararını tebliğ ederek, yetkilerini aştılar, itiraz hakkımızı çaldılar.

Her şeyi bir kenara bırakalım, sadece bu iki neden bile yasak kararını ‘yok hükmünde’ saymamıza sebeptir.

Bu keyfiyeti, bu kanunsuzluğu, bu eşkıyalığı protesto etmek için konser alanına gittiğimizde de bizi yaka paça, işkencelerle gözaltına aldılar. Dinleyicilerimizin üzerine plastik mermiler sıktılar. Gaz sıktılar. Konsere yaptıkları gibi protesto hakkımızı da gasp ettiler.

İzmir Emniyet Müdürü ve İzmir Valisi, el ele kol kola yasal haklarımızın üzerinde tepiniyorlar. Bu halk düşmanları, bu hukuk düşmanları suçludur.

– Bizi maddi ve manevi olarak zarara uğrattılar.

– Anayasal hakların kullanımını engelleyerek anayasa suçu işlediler.

– Görevi kötüye kullanma suçu işlediler.

– İtiraz hakkımızı çalarak yetkilerini aştılar.

– Protesto etme hakkımızı şiddet uygulayarak ortadan kaldırmaya çalıştılar.

Bütün bu suçları nedeniyle İzmir Valisi ve İzmir Emniyet Müdürü hakkında maddi manevi tazminat davaları, derhal görevden el çektirilmeleri ve tutuklanmaları talebiyle ceza davaları açmak için suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyoruz.

Yorum nezdinde tüm halka açtıkları bu savaşta elbet hak ettikleri bir ceza çalacaktır kapılarını…”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.