HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

TTB Merkez Komitesi’nden Çağrı

Diyarbakır’da Türk Tabibler Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ortak 27 Ocak günü yaptıkları basın açıklaması ile Cizre'de, 24 yaralının 5 gündür ambulans beklediği ve 5 yaralının kan kaybından hayatını kaybettiğini ve bu konuda sağlık koridorunun oluşturulmasını talep etti.

TTB ve SES yaptıkları ortak basın açıklaması ile Cizre'de 24 yaralının ve 5 cenazenin bekletildiği binaya yönelik saldırıların durdurulmasını ve sağlık ekiplerinin müdahale etmesi için bir koridorun açılmasını istedi.

SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Selma Atabey yaptığı konuşmada yeni ölümlerin olmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi; “Sokağa çıkma yasağının 46 gündür sürdüğü Cizre'de Cudi Mahallesi’nde bulunan 5 katlı binanın bodrum katında yaralı ve hasta bulunuyor. Ancak Cizre'de kaç tane evde kaç yaralının bulunduğunu bilmemekle beraber Bağlar ve Sur'da olduğu gibi ablukanın olmadığı yerlerde bile Aile Sağlığı Merkezleri olarak kullanılan binaların karakola dönüştürülmesinin konuşuluyor olması yaşatma adına bizleri tedirgin ediyor.”

Atabey, yaşanan vahşetin insanlık dışı olduğunu, savaş ortamının devamı halinde gönüllü sağlıkçılar olarak sağlık koridorunda yaralılara müdahale etmek için gitmek istediklerini ve yaşanan katliamlar karşısında ulusal ve ulusalarası sağlık kurum ve kuruluşlarını duyarlı olamaya davet etti.

Selma Atabey sağlık alanında çalışmalarının kısıtlandığını belirterek çağrıda bulanarak, “Ablukanın devam ettiği Sur ve Cizre'de yaşayan insanların sağlık ve tedavi hakkının kullanabilmeleri ve yaşam hakkı ihlalinin son bulması için ablukanın derhal kalmasını talep ediyoruz.”

Selma Atabey’in ardından sözü alan TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Şehmus Gökalp, saldırıların derhal durdurulması, mahsur kalan 24 insana derhal sağlıkçıların müdahalede bulunması gerektiğini belirtti. Gökalp, Şırnak Valisinin de devreye gerektiğini vurgulayarak, “Cizre'de yaşamını yitiren olduğu gibi ağır yaralılar var. Bunlardan biri de 13 yaşındaki kız çocuğu iç kanaması olduğunu biliyoruz. Yaşlı insanlar, hastalar ve yaralı kadınlar olmasının yanı sıra su ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını tükenmiş durumda olduğunu biliyoruz. Biz TTB Merkez Komitesi olarak yetkililerden çağrıda bulunuyoruz. Cizre'de derhal tedaviye ihtiyacı olan insanlara sağlık koridoru oluşturulmasını ve o bodrumdaki insanlara yönelik sağlık hizmetlerinin derhal sağlanmasını talep ediyoruz ve biran önce bu ölüm deryasının son bulmasını istiyoruz" dedi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.