HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

"Sağlık Bakanlığı suç işliyor"

TTB, İstanbul Tabip Odası ve SES üyeleri, Cizre’de yaralı olarak 3 gündür bekletilen 25 kişinin ve 3 cenazenin derhal hastaneye kaldırılması gerektiğini vurgulayarak,  Sağlık Bakanlığı suç işlemeye son vermesi gerektiğini belirtti.

Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi'nde, 3 gün önce devletin güvenlik güçleri tarafından tanklar yaptığı top atışları sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılmayı bekleyen 25 yaralı ve yaşamını yitiren 3 kişinin cenazesinin bulunduğu binaya  yönelik saldırılar devam ediyor. Devlet yaralıların beklediği binaya yönelik top atışları ve silah atışlara yaparak var olan yaralıların ölümün gerçekleşmesini istiyor. 25 kişi yaralı halde ilçede bir binada bekletilmeye devam ediliyor. Yaralanan 25 kişinin tıbbi malzemenin olmamasından kaynaklı ölüm risklerinin yüksek olduğu aktarıldı.

Sağlık emekçileri ise duruma isyan ederek, saldırıların derhal durulması ve yaralıların bir an önce hastaneye kaldırılması çağrısında bulundu. Konuya ilişkin Türk Tabipler Birliği (TTB) üyesi Hüseyin Demirdizen, “Orada insan hakkı ihlali yaşanıyor. Cenevre Sözleşmesi'nin savaş hukuku kısmında 'Çatışma ve şiddetin olduğu dönemlerde sağlık hizmeti sunan ve bu hizmeti alan kişilerin dokunulmazlığı' maddesi vardır. Hiçbir koşulda bunlara dokunulamaz. Fakat görüyoruz ki çatışmaların yaşandığı alanlarda sağlık çalışanları her türlü baskıya uğruyor, sağlık hizmeti verdiği esnada öldürülüyor. Bunun yanı sıra sağlık kurumları güvenlik güçlerinin karargâhı olmuş durumda" dedi. Hüseyin Demirdizen, devlet yetkililerine seslenerek, Cizre, Sur başta olmak üzere çatışmaların olduğu yerlerde yaralılara yapılan işkencelere derhal son verilmesi gerektiğini vurguladı.


İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sadık Çayan’da Cizre’deki vahşete ilişkin yaşanan bir insanlık dramı olduğunu belirterek, “Sağlık Bakanlığı suç işliyor. Bir an önce bu insanlık suçuna son verilmeli" çağrısında bulunarak, yaralananlara ilişkin şunları söyledi; “Hastaneye ulaştırılmamaları ölmelerine neden oluyor. Sözün bittiği yerdeyiz. İnsanlar, insanlığın gözü önünde ölüme terk edilmiş” Çayan, yaşanan vahşete tepki göstererek, devletin insanlık suçu işlemesine son vermesi gerektiğini vurguladı.

Cizre’de insanlık suçu işlendiğini belirten Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi'nden Erdal Güzel de, yaralıların yerinin bilinmesine rağmen sağlık ekiplerinin yaralılara ulaşmasına en gel olunmasının tek bir nedeninin ölmelerinin istenmesi olduğunu aktardı. Güzel, yeni ölümlere izin verilmemesi gerektiğini belirterek, sağlık örgütlerinin yaşanan ölümlerin karşısında duyarlı olmaya çağırarak, “Tüm sağlık emekçileri bu duruma ses çıkarmalı. Yaralılara derhal müdahale edilmeli” dedi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.