HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ÇOMÜ'DE ilk kök hücre üretildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki (ÇOMÜDAM) Kök Hücre Laboratuvarı'nda yapılan çalışmaların neticesinde ilk kez kök hücre üretildi.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı ve ÇOMÜDAM Müdürü Prof. Dr. Metehan Uzun, ÇOMÜDAM'ın deney hayvanlarını yetiştirmek üzere kurulan ve ileriye dönük, popüler ve bilimsel çalışmalar yapma düşüncesiyle oluşturulan merkez olduğunu söyledi. Bu bağlamda önem verdikleri laboratuvarlardan birinin de kök hücre laboratuvarı olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uzun, projeler oluşturarak buraya önemli miktarda yatırım yaptıklarına dikkat çekti.

Merkezin Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Emre Arslan'ın kök hücre alanında deneyimli bir araştırmacı olduğunu anlatan Prof. Dr. Metehan Uzun, "ÇOMÜ'deki ilk kök hücre üretimini bu hafta içinde başardı. Kendisini tebrik ediyorum. Laboratuvarımıza yapmış olduğumuz bu yatırımın bilimsel olarak güzel bir netice ile sonuçlanmasının mutluluğunu yaşıyorum. Bu çalışmaların ardından ÇOMÜ'nün, bilim camiasında adından daha fazla söz edilen bir üniversite durumuna geleceğinden kuşkumuz yok. Bu gelişme dileriz hastalıkların tedavisine açılan bir kapı olur. İnsanların kök hücre tedavileri Çanakkale'de ve ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılabilir hale gelir. Bu bir aşama ve uzun bir süreç. Fakat başlangıç aşaması önemliydi, biz bunu başlatmış olduk. Hem ÇOMÜ'ye hem Çanakkale'ye hayırlı olsun" dedi.

"AMAÇ GELECEKTE ORGAN NAKİLLERİNİ SONA ERDİRMEK"

ÇOMÜDAM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Emre Arslan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kök hücre laboratuvarının, Bilimsel Araştırmalar Projesi (BAP) destekli kurulan laboratuvarlardan birisi olduğunu, cihaz altyapısını tamamladıktan sonra tıp fakültesi hastanesinde yatan bir hastadan formların imzalatılması karşılığında bir yağ dokusu temin ederek çalışmalara başladıklarını söyledi. Arslan, şöyle devam etti:

"Yağ dokusu laboratuvara getirildi ve kök hücreler izole edildi. Bu kök hücreler laboratuvar ortamında belli pasajlara kadar çoğaldıktan sonra insan kök hücreleri kemik hücresine, kıkırdak hücresine ve yağ hücresine farklılaştırılarak çeşitli işlemlerden geçmek üzere İstanbul'a gönderildi. Bu çalışmalarla birlikte elimizde şu an bir insan kök hücre hattı var. Biliyoruz ki günümüzde kişiye özgü tedavi yaklaşımları popüler olmaya başladı. Bu alanda en önemli tedaviler rejeneratif tıp başlığı altında yapılmakta. Bunun da amacı yakın gelecekte organ nakillerini sona erdirmek. Laboratuvar ortamlarında biyo-yapay organlarının geliştirilmesi ile birlikte ileriki zamanlarda belki de karaciğer, böbrek gibi organların inşası geliştirilebilecek. Üç boyutlu yazıcılarla bunların alt yapısı oluşturulmaya başlandı. Çalışmaların hücre ile ilgili kısmında ise insanın kendi kök hücresi laboratuvar ortamında farklılaştırılarak bu malzemeler üzerinde etkileştirilecek. Sonuçta biyo-yapay organ insana nakledildiği zaman bir tepkinin oluşmasının önüne geçilecek. Günümüzde organ nakillerini sona erdirmek için bu şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Biz de ÇOMÜ olarak özellikle kök hücre davranışlarının incelenmesi, biyo-yapay organların en azından temel taşlarını oluşturabilecek malzemelerin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalara devam etmekteyiz."

En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.