HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Eğitim-Sen'den İYEP Ek Ders Ücretleri Hakkında Bakanlığa Yazı!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 19 Şubat günü Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı ile İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) 'ında görev alacak öğretmenlerin ek ders ücretlerine ilişkin öğretmenlerin bilgilendirilmesini ve sonucu hakkında Eğitim-Sen'in bilgilendirilmesi istendi. Eğitim-Sen Genel Sekreterii Keskin Bayındır tarafından imzalanan mektubu yayınlıyoruz:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne

Bakanlığınız Resmi internet sitesinde; Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün, UNICEF işbirliği ile Balıkesir ili Ayvalık ilçesi Cunda Uygulama Oteli’nde 20 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihleri arasında İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında Eğitici Eğitimi Kursu gerçekleştirdiği duyurulmuştur. Duyuruda; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ilkokullarda 3 ve 4. sınıfa devam eden; okuma-yazma-anlama becerileri ile doğal sayılar-doğal sayılarda dört işlem kazanımlarına yeterli düzeyde ulaşamayan öğrencilerin bu kazanımlara ulaşmalarını sağlamak için geliştirilen İYEP’in pilot uygulama öncesi il/ilçelerde tanıtılması amacıyla İYEP Eğitici Eğitimi Kursu düzenlendiği, İYEP Eğitici Eğitimi Kursunda öğretmen ve idarecilerden oluşan 63 kursiyere programının amaçları, hedef kitlesi, içeriği, öğrenci belirleme süreci, programın uygulama adımları, psiko-sosyal destek uygulamaları, öğrencilere yaklaşım, izleme ve değerlendirme süreci, okullarda kurulacak kurul ve komisyonlar, raporlama süreci konularında 60 saatlik eğitim verildiği,
İYEP’in pilot olarak uygulanacağı Ağrı, Ankara (Altındağ, Haymana, Mamak, Sincan),  Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul (Bağcılar, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Kartal, Pendik, Silivri, Sultanbeyli), Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa illerinden İYEP Eğitici Eğitimi Kursuna katılan kursiyerlerin 5 Şubat 2018 tarihine kadar İYEP tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarını yürütmelerinin hedeflendiği belirtilmektedir. Duyuruda, İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında okuma-yazma-anlama becerileri ile doğal sayılar-doğal sayılarda dört işlem kazanımlarına yeterli düzeyde ulaşamayan öğrencilerin bu kazanımlara ulaşmalarını sağlamak için kurs açılıp açılmayacağı, açılacak ise buralarda görev alacak öğretmenlere herhangi bir ücret ödenip ödenmeyeceği konusunda bir bilgi yer almamaktadır.

Bildiğiniz gibi, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurslara; örgün veya yaygın ortaokul/imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrencileri, genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri ile örgün veya yaygın ortaöğretim kurumları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okullarından mezun olan kursiyerler katılabilmektedir. Bakanlıkça duyurusu yapılan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP), ilkokullarda da benzer biçimde yetiştirme ve destekleme kursları açılacağı biçiminde anlaşılmıştır.

Bazı internet sitelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İlkokullarda Yetiştirme Programının "tegm_iyep@meb.gov.tr" e-mail adresine mesaj atan bir öğretmenin; "Önümüzdeki hafta başlayacak olan iyep pilot uygulama kapsamında öğretmenlere ödenecek ücret netleşti mi? İyi çalışmalar." biçiminde bir soru sorduğu, Bakanlık yetkilisinin de; "Değerli hocam; İYEP pilot uygulama kapsamında öğretmenlerimize ek ders verilmeyecektir. Daha ayrıntılı bilgi kısa zaman içerisinde http://tegm.meb.gov.tr/ sitesine yüklenecektir. iyi çalışmalar dilerim." şeklinde cevap verdiği biçiminde haberler yer almaktadır.
İnternet sitelerinde yer alan bu bilgiler doğru ise; Bakanlığın ilkokullarda da destekleme ve yetiştirme kursu gibi kurslar açacak, bu kurslarda sınıf öğretmenleri başta olmak üzere öğretmenlere görev verecek ancak bu kurslarda görev alacak öğretmenlere herhangi bir ücret ödenmeyecektir. 

14 sayılı ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesi; çalışanların haftalık ve günlük çalışma sürelerinin tahdidi olarak belirtilmesi yoluyla, haftalık normal mesai süresini aşan çalışmalar “fazla mesai” kavramı adı altında uluslararası hukuka ve iç hukukumuza yerleşmiş ve bu fazla mesailerin ancak belli bir ücret karşılığında yapılacağı kabul edilmiştir. Anayasanın “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükmünü içeren 18. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının fazla çalışmanın saat başına ücretlendirilerek ödenmesini içeren 178. maddesi, yine aynı Yasanın 99. maddesi, haftalık çalışma süresinin sınırlarını ve fazla çalışmanın saat başı ücretlendirilmesini istisnasız kural olarak getirmiştir.

Özetle çalışma/mesai saatleri dışında ve öğretmenlere ait dinlenme zamanlarında düzenlenecek kurslarda, yalnızca görev almak öğretmenlere görev verilmesi, görev alacak öğretmenlere de ek ders ücretlerinin ödenmesi çalışma barışı açısından büyük önem taşımaktadır.
Yukarıdaki açıklamalar ışığında İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP), kapsamında ilkokullarda da kurs açılması durumunda bu kurslarda görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesini, bu kapsamda öğretmenlerin bilgilendirilmesini ve sonucu hakkında sendikamızı bilgilendirmenizi dilerim."

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.