HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Elif Çuhadar Serbest!

Terörle Mücadele ekipleri tarafından 6 Şubat günü evine yapılan baskın soncu gözaltına alınan KESK Mali Sekreteri ve MYK üyesi Elif Çuhadar, 20 Şubat günü serbest bırakıldı. Çuhadar'ın serbest bırakılmasının ardından KESK Yürütme Kurulu tarafından açıklama ile tüm üyelerinin serbest bırakılana kadar mücadelelerinin süreceği vurgulandı.                                                                                                                         
2014 yılında İzmir'de yapılan bir panel nedeniyle 6 Şubat sabahı evine Terörle Mücalede Ekipleri tarafından evi basılan KESK Mali Sekreteri ve MYK üyesi Elif Çuhadar 20 Şubat günü serbest bırakıldı. Çuhadar'ın serbest bırakılmasının ardından KESK Yürütme Kurulu tarafından yazılı açıklama yapıldı.


KESK Yürütme Kurulu'nun "MYK Üyemiz Elif Çuhadar Serbest! Gözaltına Alınan, Tutuklanan Tüm Arkadaşlarımız Özgür Kalıncaya Kadar Mücadele Edeceğiz!" başlıklı açıklamasında şöyle denildi;

"6 Şubat sabahı evine yapılan baskınla gözaltına alınan Merkez Yürütme Kurulu Üyemiz Elif Çuhadar dün akşam çıkarıldığı mahkemede denetimli olarak serbest bırakılmıştır.

Tam bir hukuk garabetinin yaşandığı süreçte 14 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra mahkemeye çıkarılanlardan aralarında MYK üyemiz Elif Çuhadar’ın da olduğu 23 kişi serbest bırakılırken 8 kişi tutuklanmış,  2 kişi konut dışına çıkmama tedbiri ile serbest bırakılmıştır.

Öncelikle Yürütme Kurulu Üyemiz Elif Çuhadar’ın gözaltına alındığı andan itibaren adalet arayışımızda bizimle omuz omuza olan, sesimize ses katan tüm dostlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Hepimize geçmiş olsun..

Ne yazık ki 19 aydır süren OHAL ile demokrasinin,  temel hak ve özgürlüklerin, sendikal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı ülkemizde her güne yeni baskılarla, yeni gözaltı ve tutuklama haberleri ile uyanır hale geldik.

Yoksulluğun, adaletsizliğin, hukuksuzluğun hüküm sürdüğü, emeğin haklarının yok sayıldığı bu düzene itiraz edenlerin gözaltı ve tutuklama furyası ile aramızdan koparılmasına alışmamız isteniyor. Evlerimizin, iş yerlerimizin, sendikalarımızın şafak operasyonları ile basılmasına sessiz kalmamız, en temel haklarımızı ‘suç’ olarak gösteren hukuktan tamamen yoksun ‘operasyonları’ sineye çekmemiz bekleniyor.

Ülkede OHAL ile beslenen korku imparatorluğunun imajına sırtını dayayanların bilgisayarlarımızın imajlarından, her yayınevinde bulunan kitaplarımızdan, telefonlarımızı dinleyip kayıt altına aldıkları tapelerden ‘sistemi alaşağı edecek deliller’ yarattığı iddia-nameleri kanıksamamız isteniyor.

Aralarında Yürütme Kurulu Üyemiz Elif Çuhadar’ın olduğu toplam 33 arkadaşımızın gözaltına alınması, savcılık ve mahkeme süreci tüm toplumu demokrasinin, adaletin, hukukun askıya alındığı bir ülkeye alıştırma hamlelerinden sadece birisidir.

Yaşanan hukuktan tamamen yoksun sürece tam bir keyfiyet damgasını vurmuştur. 6 Şubat’ta gözaltına alınan arkadaşlarımızın gözaltı süresi uzatılmış, dosyaya kısıtlılık kararı konulması soncunda hangi suç ile isnat edildiklerini ne kendileri ne de avukatları öğrenebilmiştir.

Keyfilik ve hukuksuzluk bununla da sınırlı kalmamış gözaltı süresi uzatılan arkadaşlarımız 10 gün sonra emniyet sorgusuna alınmış,  14 gün sonra savcılığa ardından tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilmiştir. Sorgulamada arkadaşlarımıza 2012 ile 2014 yılları arasında halka tamamen açık, hiçbir gizlisi saklısı olmayan, devletin bilgisi hatta gözetimi altındaki toplantılara, panellere, sendikaların yaptığı basın açıklamalarına neden katıldıkları sorulmuş, nasıl elde edildiği belli olmayan telefon tapeleri  ‘delil’  olarak gösterilmiştir.

Aynı konuya ilişkin olarak 2014 yılında açılan dava yargılananların lehine sonuçlanmış, üstelik bu karara ilişkin yapılan itiraz hakkında Yargıtay ‘bir suç unsuru yoktur’ cevabını vermiştir. Buna rağmen dava adeta intikam duygusu ile sürdürülmüş, 2012-2014 yılları arasında yapılan telefon dinlemeleri altı yıl sonra bugün gözaltına alınmanın, tutuklamanın gerekçesi haline getirilmiştir. Tüm bunlardan sonra ortada hukuki değil,  tamamen siyasi bir karar olduğu çok açıktır.

Hukuktan yoksun sorgulamalardaki keyfilik sendika yöneticisine, üyesine sendikasının eylemine kimin talimatı ile katıldığının sorulmasına kadar uzamıştır. Hayatında verdiği tek talimat elektrik, su faturası için bankaya otomatik ödeme talimatından ibaret olanlar ‘yasa dışı eylemlere katılmak için talimat veren, talimat alan suçlular’ gibi gösterilmiştir. Gözaltına alınanlar şahsında, düşünce ve ifade özgürlüğü, sendikal hak ve özgürlükler sorgulanıp cezalandırılmak istenmiştir.

Buna rağmen hukukun adeta katledildiği, uzun gözaltı sürelerinin bir eziyete dönüştürüldüğü bu tabloyu kabullenmemiz istenmiştir.

Böylesi bir tabloya alışmanın, kanıksamanın kabullenmek olduğunu bilenler olarak bir kez daha demokrasinin, adaletin, hukukun ayaklar altına alınmasına alışmayacağımızın altını çiziyoruz.

İzmir’den Elif hocamızı ve 24 arkadaşımızı tekrar aramızda görmenin mutluluğu, 8 arkadaşımızı demir parmaklıklar ardında bırakmanın hüznü ile ayrılmış bulunuyoruz. Öte yandan emeğin hakkını aldığı demokratik bir ülkede barış içinde insanca bir yaşam mücadelesi verdiği için ülkenin dört bir yanında hala gözaltında tutulan, tutuklanan yüzlerce arkadaşımız bulunuyor.

Buradan onlara sesleniyor ve diyoruz ki;  kortejlerimizdeki yerleriniz şimdilik boş olsa da, pankartlarımızı, flamalarımızı tutan elleriniz bugün demir kapılar ardında olsa da, siz her yerde bizimlesiniz. Bilin ki bu ülkede emek ve demokrasi mücadelesi tüm baskılara rağmen sürüyor. Sizi aramızdan alarak bu mücadeleyi sekteye uğratacaklarını sananlar yanılıyor. Çünkü demokrasi, özgürlük, eşitlik, laiklik barış ve adalet sevdasını yüreğinde taşıyanların mücadelesini hapsedebilecek hiçbir zindan yoktur yeryüzünde. Hangi zindana atılırsa atılsın bu sevdayı bilinçlerinde, yüreklerinde taşıyanların mücadelesi yılmadan, yorulmadan yoluna devam edecektir.

Şairin dediği gibi;

Yarın farklıdır bugünden,
Adı değişir hiç olmazsa,
Kara bir suyu
Geçiyoruz şimdilerde
Basarak yosunlu taşlara.

Sen bugünden yarına
Birazcık umut sakla

Evet, yarın farklı olacak bugünden. Ülkenin üzerine uzun zamandır çöken kara bulutlar er ya da geç dağılacak. Bizler bugünden yarına umut saklamaya devam edeceğiz. Hem de birazcık birazcık değil, hep beraber büyüterek paylaştığımız umutla yarınları biz kuracağız.

Er ya da geç; 

Emek kazanacak,

Demokrasi kazanacak,

Barış ve kardeşlik kazanacak,

Laiklik kazanacak,

Adalet ve hukuk kazanacak,

İnsanca bir yaşam mücadelesi kazanacak,

Biz Kazanacağız!"

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.