HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Grup Yorum'dan polisin ödül listesine ilişkin açıklama

Grup Yorum üzerindeki baskılar, yasaklar, tutuklamalar devam ederken, birde polisin yayınladığı bir internet sitesinde üç üyesinin arandığı ve başlarına ödül konulmasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Grup Yorum tarafından yapılan açıklamada, "Kim terörist, kim! Terörist sizsiniz! Biz değil. Biz bu ülkenin vatansever halk sanatçılarıyız, böyle olduğumuz için Grup Yorum olduk, böylede devam edeceğiz yolumuza."denildi.

Polisin devrimcilere, vatanseverlere, temel hak ve özgürlükler için mücadele edenlere ve halkın sanatçılarına yönelik başlattığı uygulama ile katliamların, linçlerin ve saldırıların önünü açmaktadır. İçişleri Bakanlığı’nın oluşturduğu 'terör' listesinde Grup Yorum üyesi üç kişinin de yer alması üzerine yazılı açıklama yapıldı. Yapılan, "Grup Yorum Halktır Susturulamaz, Faşizm Türkülerimizden Korkuyor!  Grup Yorum’a Terörist Demek Halka Terörist Demektir, Halk Türkülerimize Terörizm Demektir" başlıklı açıklamada şöyle denildi;

"Kurulduğumuz günden bu yana onlarca saldırıya maruz kaldık. Konserlerimiz yasaklandı. Etkinliklerimiz, imza günlerimiz polis saldırısına uğradı. Kurumlarımız, kültür merkezlerimiz basıldı. Hakkımızda onlarca dava açıldı. Gözaltına alındık, işkencelerden geçirildik. Tutuklandık. Kurumlarımız mühürlendi, kapatıldı. Albümlerimiz yasaklandı, satışı engellendi. Dinleyicilerimiz, Grup Yorum şarkıları dinlemek, yanında bulundurmak “suç ”undan tutuklandı. Grup Yorum konseri düzenlemek, konser bileti dağıtmak; hatta konsere gitmek bile suç sayıldı, onlarca insana bu nedenle davalar açıldı. Aralarında gözaltına alınan, tutuklananlar oldu.

İlan ettiği ve 20 aydır sürdürdüğü OHAL’in bile çare olamadığı yönetememe krizi nedeniyle bu zamana kadar ki saldırılar bile artık AKP’ye yeterli gelmemeye başladı. Grubumuzun 11 üyesi delilsiz, keyfi bir şekilde tutuklanarak hapishaneye konuldu. Tahliye olan üyelerimiz tekrar gözaltına alındı, tekrar tutuklandı. Ama her şeye rağmen direndik, ürettik, üretmeye devam ediyoruz ve edeceğiz de. AKP’de grubumuza duyduğu hazımsızlıkla saldırılarına devam ediyor, hem de en adi, en aşağılık psikolojik savaş yöntemleriyle gerçekleştiriyor bu saldırısını.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bir liste var. “Aranan Teröristler” listesi. Bu listede yüzlerce insan, hakkında yargı kararı olmadığı halde “terörist” olmakla itham ediliyor ve fotoğrafları, doğum tarihleri ve doğum yerleri yazıyor. Listeyi 5 değişik kategoride hazırlamışlar. Her birine farklı renkler koymuşlar: Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, gri. İçişleri Bakanlığı; bu listelerdeki “terörist”leri ihbar edenlere 300 bin liradan 4 milyon liraya kadar para ödülü vereceğini açıklamış.

Gri listede Grup Yorum üyesi İnan Altın, Selma Altın, Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Emel Yeşilırmak ve İhsan Cibelik’in de ismi yer alıyor. Eminiz ki tutuklu olan arkadaşlarımız dışarda olsalar aynı listeye onlarıda ekleyeceklerdir. AKP aklı sıra bizi marjinal, terörist gösterip halkın gözünde değersizleştirecek, küçük düşürecek. Çok yanılıyorsunuz ve baltayı taşa vurdunuz bir kez daha diyoruz. Grup Yorum bugünlere geldiyse, faşist iktidarların yüreğini hoplatır hale geldiyse bu halkın desteği, sahiplenmesi ile olmuştur. Söylediğimiz her bir söz halkın yüreğinden-beyninden kopup gelenlerdir. Grup Yorum’a “terörist” demek halkı aşağılamaktır, yok saymaktır. Halkı aşağılamanın ne demek olduğunu bu halk size gösterecektir. Sizler saraylarda yediğiniz önünüzde, yemediğiniz arkanızda yaşarken, sizler saray kapılarında soytarılıkta sınır tanımazken bizler hep halkın içindeydik, hala da içindeyiz. Siz çıkıp gezebilirmisiniz göğsünüzü gere gere halkın içinde, gezemezsiniz.

Eylül ayından beri, Berk Ercan isimli bir iftiracı-yalancının ifadeleri gerekçe gösterilerek yüzlerce insan gözaltına alındı ülkemizde, 150’ye yakın kişi tutuklandı. Gözaltına aldıklarını “itirafçı”, “ihbarcı” yapmak istediler. Bu onursuzluğu kabul etmeyen herkesi de tutukladılar. Ama gözaltına aldıklarını işbirlikçileştiremediler. Yani bu saldırılarından sonuç alamadılar. Bu nedenle, gözaltı ve tutuklama saldırıları hala devam ederken; halkı para ile satın almaya çalışıyorlar bu kez de. Onları ihbar edin, sizi ihya edelim diyorlar.

Ama bilmedikleri bir şey var; Grup Yorum halktır. Bağımsız Türkiye konserlerindeki milyonlardır. Para ödülleriyle, ihbarcılık politikalarıyla, başlarına ödüller koyarak bizi teslim alamazsınız. İhbarcılık, dünyanın en aşağılık, en onursuz, en namussuz işidir. Halkımız onurludur, namusludur. Kendi evlatlarını ihbar etmez. İhbarcılara da, ihbar ettirenlere de nefretle bakar. Selam vermez, gördüğünde yüzüne tükürür.

İçişleri Bakanlığı nezdinde AKP faşizminin kuyruklu yalanlarına, kendisine karşı baş eğmeyenleri, teslim olmayanları hedef göstermesine ilk kez tanık olmuyoruz. Daha birkaç ay önce; açlık grevinin 100’lü günlerinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı terörist olarak gösterdikleri broşürü, kendi kurumlarının imzasıyla yayınladıklarını biliyoruz. Bu yalanlarla, iftiralarla dolu, çöp metinlerin, listelerin halk nezdinde de hiçbir hükmü, hiçbir meşruluğu yoktur. O broşürünüz nasıl elinizde kaldıysa, Nuriye ve Semih’in direnişinin meşruluğunu kıramadıysanız; devrimcileri, halkın sanatçılarını hedef gösterdiğiniz o listeler de elinizde kalacak. Halkı, halkın sanatçılarını korkutarak teslim almaya çalışıyorsunuz; ama asıl korkan sizsiniz. Sizin halktan, halkın sanatından, halkın sanatçılarından korkunuzdur. Devrimcilerden, düşüncelerimizden korkunuzdur. Korkularınızı daha da büyüteceğiz.

Soruyoruz!

Bu ülkede bağımsızlık, demokrasi türkülerini milyonlarla birlikte söylemek mi yoksa bu ülkeyi emperyalistlere ve işbirlikçilerine peşkeş çekmek mi teröristlik? “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” demek mi yoksa insanları sokak ortasında, gece yarısında evlerinde katletmek mi, 301 madenciyi toprağa gömüp üstüne işçi ailelerini tekmeleyip, yumruklamak mı, bir OHAL boyunca 2000 işçinin ölümüne sebep olmak mı teröristlik?

Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak mı teröristlik; yoksa her gün çocuklara, kadınlara tacizden-tecavüzden geçilmeyen bir ülke yaratmak, 15 yaşındaki çocuklara tecavüz eden sapıklara arka çıkmak, onları masum göstermek mi?

Bu insanlık dışı düzene karşı alternatif olanı, sosyalizmi savunmak ve mücadelesini vermek mi teröristlik; yoksa bu düzenin devamını savunup halkı açlık sınırının altında yaşamaya mahkum etmek mi, eti-buğdayı-nohutu-kuru fasulyeyi-sarımsağı yani topraklarımızda kendi kendimize üretebildiğimiz ürünleri ithal edilir hale getirmek mi, tiyatrocuların oyunlarını-müzisyenlerin konserlerini yasaklamak mı teröristlik?

Kim terörist, kim! Terörist sizsiniz! Biz değil. Biz bu ülkenin vatansever halk sanatçılarıyız, böyle olduğumuz için Grup Yorum olduk, böylede devam edeceğiz yolumuza. Ve bugünlerinde hesabını bir bir soracağız her birinizden. O meydanlara, stadyumlara yeniden çıkacağız, hem hiç uzak bir tarihte olmayacak bu. Milyonlara milyonlar katacağız.

Özetle soruyoruz; kim terörist? Grup Yorum mu; yoksa AKP başta olmak üzere halkı aç bırakan, katleden, aşağılayan işbirlikçi faşist iktidarlar mı?

Son olarak; hiçbir hak hukuk tanımadan üyelerimize “terörist” diyen, para ödülleri karşılığında hedef gösteren AKP faşizminin İçişleri Bakanlığına karşı her türlü yasal ve meşru mücadele biçimini hayata geçireceğimizi, onların yalanlarını, iftiralarını ülke içinde, dışında bulunduğumuz her yerde teşhir edeceğimizi, bu yalanları boşa çıkaracağımızı belirtmek istiyoruz.

Kahrolsun Faşizm, Yaşasın Türkülerimiz!
Faşizmi Yeneceğiz!
Grup Yorum"

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.