HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org DBP'den gözaltılara tepki: Hukuk iflas etti, faşizm var

 DBP MYK Üyesi Mehmet Şirin Tunç, HDK, HDP ve DBP'ye yönelik gözaltı ve tutuklama terörüne tepki gösterdi. Tunç, “Bu zulmün, faşizmin tezahürüdür” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) yönelik Cuma sabahı operasyon düzenlendi. Gözaltılar, DBP Genel Merkez irtibat binasında düzenlenen toplantıyla protesto edildi.

Toplantıya, HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP ve DBP İl Eşbaşkanları, TJA aktivistleri ile çok sayıda partili katıldı.

HUKUK SİSTEMİ İFLAS ETTİ, KIRIM VE FAŞİZM VAR

DBP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Mehmet Şirin Tunç, “Gözaltılar faşizmin tezahürü” dedi. Tunç şunları ifade etti:

“Son olarak Eş Genel Başkanımız Sayın Mehmet Arslan’ın mesnetsiz iddialarla tutuklanması, akabinde bu sabah saat 05.00 sularında gözaltı gerekçesiyle evinin basılması hukuk sisteminin iflas ettiğini bir kez daha teyit etti. Sabah saatlerinde Eş Genel Başkan Yardımcımız Hacer Özdemir’in gözaltına alınışı partimize yönelik saldırının geldiği kırım boyutunun ifadesidir. Yine HDK Eş Sözcüsü Sayın Onur Hamzaoğlu’nun da aralarında bulunduğu HDK bileşeni onlarca siyasetçinin gözaltına alınması bu zulmün, faşizmin tezahürüdür” diye konuştu.

“Halkın iradesini gasp edenler asla başarılı olamayacağını” vurgulayan Tunç, “DBP olarak faşizme karşı demokrasiyi, savaşa karşı barışı, tekliğe karşı çoğulculuğu, zalime karşı mazlumu savunmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, “Asla ve asla geri adım atmayacağız. Bu faşizme karşı tüm demokratik güçleri sorumluluk almaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

DBP Rıha İl Örgütü de, Eş Genel Başkanları Mehmet Aslan’ın tutuklanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP’li vekil Dilek Öcalan, tutuklamaların kabul edilemeyeceğini söyledi.

Öcalan, şöyle konuştu: “Eş Genel Başkanlar gözaltına alınmış tutuklanmış veya partiyi tavsiye etme planları yapılmış olsa da bu parti 80’lerin o faşist rejimine diz çökmemiş, 90’larda yok olmamıştır. Yine diz çökmeyecektir. Cezaevlerinden tutalım da toplumun her alanında tek tipleştirme politikasını başaramayacaklar. AKP ve MHP rejimi de bu emellerine ulaşamayacaktır. Tercih ettikleri yol hiçbir şekilde hiç kimseye hizmet etmemektedir.”En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.