HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Musa Aşoğlu'nun davası 14 Şubat'a ertelendi

Almanya'nın Hamburg şehrinde Hamburg Yüksek Mahkemesi'nde 6 Şubat günü 3. duruşması görüldü. Savunma avukatlarının mahkemenin iddialarına itiraz etmesi sonucu 7 Şubat tarihindeki duruşma 14 Şubat tarihine saat 13.00'e ertelendi.

Musa Aşoğlu'nun 6 Şubat günü Hamburg Yüksek Mahkemesi'nde 3. duruşması görüldü. Mahkeme heyeti davada,  şahit olarak işbirlikçi Alaadin Ateş'i getirterek, dinletecekti. Ancak itirafçı Ateş'in mahkemeye gelmemesi üzerine, öğleden sonra ve 7 Şubat günü görülmesine devam edilmesi gereken duruşmalar 14 Şubat tarihine saat 13.00'e ertelendi.

Savunma avukatları, sözlü olarak mahkeme heyetine yaptıkları itirazda, işbirlikçi Alaadin Ateş'in duruşmada hazır bulunup dinlenmesi gerektiğini vurguladı. Avukatlar, ayrıca Alaadin'nin  itirafçılığını sürdürerek, Musa Aşoğlu hakkında Alman Gizli istihbaratı (BND)'ye verdiği bilgilerin tutanaklarının her sayfasında karalanmış bölümler olduğunu vurgulayarak, böylesi kim tarafından neden karalandığı bilinmeyen bu bilgilerin bir duruşmada belge olarak sunulamayacağını vurgulayarak Ateş'in duruşmaya getirilmesi gerektiğini aktardı. Savunma avukatları duruşmada sözlü olarak yaptıkları itirazlarını yazılı olarak mahkeme heyetine yapacaklarını söyledi.  Bir vazife olduğunu, bunu kabul etmediklerini dile getirdiler.
İtirazlarını mahkemeye yazılı vereceklerinden dolayı yarınki oturum iptal edildi.

Mahkemede hazır bulunan Musa Aşoğlu'nu davayı izlemeye gelen kitle ise "Haklıyız Kazanacağız" marşını söyleyerek uğurlarken, Aşoğlu ise kitleye gülümseyerek el salladı.

Musa Aşoğlu'nun yargılanmasına başlandığı  25 Ocak tarihindeki ilk duruşmasında savunma avukatlarının yaptığı açıklama ve son 4 duruşmayı izlediğimizde Alman devletinin Aşoğlu'nu yargılamak için kendi anayasası ile hukukunu ayaklar altına aldığı görülmektedir.
İlk duruşmada okunan iddianame ile Musa'nın bugüne kadar katıldığı, düzenlediği veya yönettiği tüm demokratik eylem ile etkinlikler yasadışı gösterildi. Ancak Aşoğlu'nun Türkiye'de katliamlar, işkence, infazlar, kayıplar, devlet terörüne karşı mücadele veren biri olduğu bilinmektedir. Bunu da gizlememektedir. Ancak Alman devleti Türkiye faşizmi ile emperyalist ABD'ye yaranmak ve isteklerini yerine getirmek amacıyla "terör" havası yaratarak, Aşoğlu'nu yargılamayacağını anlayınca 3. duruşmadan itibaren bir itirafçının iddialarına öne sürmeye başladı. Ancak söz konusu işbirlikçi Alaadin Ateş'in dahi mahkeme salonuna gelmemesi Alman devletini ve İstihbaratını zor durumda bıraktığı görülmektedir.

Musa Aşoğlu'na Özgürlük Komitesi ise çağrılarını yineleyerek, Alman devletinin adaletsizliğini ve hukuksuzluğunu bozmak için tüm duyarlı kamuoyunu davaya katılarak destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.