HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Mannheim'da Grup Yorum ile dayanışma konseri düzenlendi

Almanya'nın Mannheim şehrinde 4 Şubat günü Grup Yorum konseri düzenlendi. Konsere konuk sanatçı olarak Mikail Aslan ve Lale Koçgün katıldı. Konserde bir konuşma yapan Türkiye'de tutuklu Yorum üyeleri Betül Varan ve Bergün Varan'ın babası  Erdem Varan uzun uğraşlar sonucu kızlarıyla yaptığı görüşe ilişkin bilgi verdi. Sahnede yerini alan Dev-Gençliler ise Avrupa'da yozlaşma ile uyuşturucuya karşı örgütlenmek gerektiğini vurguladılar.

Mannheim Halk Meclisleri tarafından uzun zamandan beri çalışması yapılan Grup Yorum ile dayanışma konseri 4 Şubat günü düzenlendi. Grup Yorum'un sahne aldığı konserde yapılan açılış konuşmasında Avrupa'da yaşanan konser yasaklamalarına karşı yürütülen kampanyaya değinilerek, Mart ayının sonuna kadar yapılacak konserle Yorum'un yasaklarla engellenemeyeceği vurgulandı. Avrupa'da yozlaşma, baskılara, uyuşturucuya karşı Halk Meclisleri çatısı altında örgütlenmeye çağrı yapılarak, herkesin baskılara karşı yapılacak bir şeylerin olduğu vurgulandı. Türkiye'de ise tutuklu bulunan Grup Yorum üyelerine değinilerek, Yorum'un çalışma yaptığı İdil Kültür Merkezi'ne yönelik baskınlara vurgu yapıldı. Grup Yorum'un 33 yıldır hiç susmadan halkın sesi olduğu vurgulandı.

Grup Yorum'un verdiği müzik dinletisi esnasında sahneye davet edilen Yorum üyeleri Betül Varan ve Bergün Varan'ın babası  Erdem Varan, kızlarını görmek için verdiği uğraş sonucu görebildiğini ve Bergün ile Betül'en getirdiği mesajı iletti.

Konsere konuk sanatçı olarak katılan Mikail Aslan verdiği müzik dinletisinin eşliğinde yaptığı konuşma ile Türkiye'de aydın, sanatçı ile basının üzerindeki baskılara değindi.

Sahne alan Lale Koçgün, Grup Yorum ile dayanışma içinde olduğunu vurgulayarak, Afrin'da yaşanan katliamlara değinerek, halkların birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

"Genciz, Devrimciyiz, Emperyalizmin Korkulu Rüyasıyız" Dev-Genç imzalı pankart ile sahnede yerini alan Dev-Gençliler ise yaptığı konuşma ile Avrupa'da gençliğin yozlaşmaya, uyuşturucuya ve zulme karşı örgütlenmekten başka çaresinin olmadığını aktardı.

Grup Yorum'un ve konuk sanatçıların söyledikleri türkü ile çekilen halaylarla coşkulu geçen Grup Yorum ile dayanışma konserine Mannheim ve çevresinde binin üzerinde kişi katıldı.

Grup Yorum'un üzerinde Avrupa'da uygulanan baskılar, konser yasaklamalarına ve vize yasaklarına karşı Avrupa'da Mart ayı sonuna kadar yapılacak konserlere sizlerde katılarak destekte bulunabilirsiniz. Grup Yorum 24 Şubat tarihinde ise Fransa'nın Nancy şehrinde sahne alacak.

Dogan Presse
Foto: Hesen Sol PlatformuEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.