HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolari

Diyarbakır’da Cenazelerin Alınması İçin Açlık Grevi Sürüyor

Diyarbakır İnsan Hakları Derneği İHD’de bundan 17 gün önce açlık grevine başlayan ailelerin eylemi sürüyor. Aileler çocuklarının cenazelerini alıp geleneklerine göre toprağa vermek istiyor. Ancak yaşanan yoğun çatışmalardan dolayı cenazelerin alınmasına izin verilmezken, bölgeye giden sağlık ekiplerin ise çaresizliği ise yürek ağlatıyor. Çatışmalardan dolayı cenazelerini alamayan aileler cenazelerinin çürütülmesine son verilmesini istiyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 47 gündür devletin ablukası sürerken, çatışmalardan dolayı bekletilen cenazelere ulaşılamıyor. Sur'da 25 gün önce yaşamını yitiren Mesut Seviktek, İsa Oran, 17 gün önce öldürülen Ramazan Öğüt ve 9 gün önce de katledilen Rozerin Çukur'un ailelerinin başlattığı açlık grevi 17'ıncı gününde devam ediyor.

Diyarbakır’da İHD binasında devam eden açlık grevi eylemini destek ve ziyaret sürüyor.
Cenazelerini inançlarına, geleneklerine göre toprağa vermek için annelerin ferdayı yürük ağlatıyor.

Çocuğunun cenazesinin bir evde bekletildiğini aktaran Ramazan Öğüt’ün annesi Elif Öğüt, duygularını şu sözlerle dile getirdi; “Tek talebimiz çocuklarımızın cenazesini alabilmek. Artık barış olsun çocuklarımız katledilmesin. Ramazan katledilmeden önce beni aradı ve iyi olduğunu söyledi. Katlettikleri küçücük çocuklara 'terörist' diyorlar. Asıl benim oğlumu katledenler teröristtir. Biz çocuklarımızın hakkını istiyoruz. Tek isteğimiz savaşın bitmesi ve çocuklarımızın cenazelerinin verilmesi. Ramazan daha 17 yaşındaydı ve 17 gündür bedeni soğuk yerde bekletiliyor. Ramazan'ın yanına gittim, 'anne bak bunlar benim arkadaşlarım, onların da annesi var, ben onların yanında mutluyum' dedi. Yüreğim onu arkadaşlarından ayırmaya kıyamadı. Yeter artık bu küçük çocukları öldürdükleri. Diliyorum ki onu katledenlerinde yüreği yanar. Ramazan öldürülmeden önce beni aradı öldüğünü söylediler inanamadım. Çürütmeyin onların tertemiz bedenini, çürütmeyin insanlığı. Çocuklarımızın cenazelerini istiyoruz.”

İşte Elif ananın yürek sızlatan çığıdır. Elif ananın dile getirdiği bu vahşet “Yeni Türkiye” yaratma hevesiyle gözleri dönmüşlerin yönettiği Türkiye’de yaşanıyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.