HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Şadi Naci Özpolat ve Mehmet Doğan'ın Mahkemesi 30 Ocak'ta

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 30 Kasım üç ayrı adrese eşzamanlı yapılan operasyonda gözaltına alınan 9 Türkiyeli devrimciden Şadi Naci Özpolat ve Mehmet Doğan'ın Türkiye tarafından iadesinin istendiği bildirildi. Doğan ve Özpolat'ın iade mahkemesinin 30 Ocak günü görülecek.

Şadi Naci Özpolat ve Mehmet Doğan ile birlikte 7 Türkiyeli devrimci Yunanistan'ın başkenti Atina'da gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Türkiyeli devrimcilerin tutuklanmasının ardından, Türkiye tarafından yapılan başvuru ile Şadi Naci Özpolat ve Mehmet Doğan'ın iadesi istendi.

Yunanistan, şuan  Syriza hükümeti tarafından yönetilmektedir! Syriza'nın açılımı Synaspismós Rhizospastikís Aristerás - yani Türkçesiyle Radikal Sol Koalisyon! Radikal solcu olduğunu iddia edip, son üç yılda uyguladığı politikalarla AB ile sürdürdüğü ve yaptığı anlaşmalarla Yunan halkına kemer sıkma politikası uygulayan Syriza günümüzde zor anlar yaşadığı bilinmekte. Başa geldiğinde Yunan halkına verdiği sözleri kısa bir dönem sonra kenara bırakan ve AB ile yeni anlaşmalar imzalayarak Yunan halkına kemer sıktıran Syriza hükümeti, baş edemeyince bu seferde Türkiye’ye iyi görünmek amacıyla ülkesindeki devrimcileri işkenceci katil Türkiye'ye iade etmeye hazırlanıyor.

İki devrimcinin iadesine karşı İadelere Karşı Tutsaklar Komitesi de tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor. Komite tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi; "Türkiye faşist devletinin katletmek amacıyla iadesini istediği Mehmet Doğan ve Şadi Naci Özpolat yaşamları bir ömür boyu devrimcilik yaparak geçiren insanlardır.
Şu anda Yunanistan hapishanelerinde tutsak olarak kalmaktalar.
Faşist Türkiye devleti ise uydurma senaryolarla Türkiye’ye iadesi istemektedir
Mahkemeleri 30-01-2018 tarihinde olacaktır.
İadelerine izin vermeyeceğiz. iadeleri durdurmak faşizme fırsat vermemek bizler için bir görevdir. Bu nedenle başlattığımız kampanyamız, Sol parti ve örgütlerden dayanışmalarını istemek,  mail atmak, bildiri dağıtımı ve ozalitlerle mahkemeye çağrı ilanlarından sonra bu gün 27 Ocak günü çağrı pankartları asıldı.
Faşizme karşı durmak insanlık görevi ve devrimci sorumluluktur. Duyarlılık sahibi herkesi destek olmaya çağırıyoruz."

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.