HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Akademisyenler: Sözümüzün arkasındayız!

Barış bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyenler, "Metnin sonuna kadar arkasındayız, suç işlemedik" dedi. Akademisyenlerin beraat talepleri reddedildi.

Kürdistan'daki savaşa karşı çıkarak barış bildirisine imza attıkları için haklarında dava açılan akademisyenler, bildirinin 2. yıl dönümünde tekrar hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesi, Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan barış akademisyenleri, "Talebimizde ısrarcıyız! Bu suça ortak olmayacağız" pankartları açtı.

'ARKASINDAYIZ'

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Özgür Müftüoğlu, bildirinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından tehdit edildiklerini, birçok akademisyenin gözaltına alındığını, bir kısmının tutuklandığını ve büyük çoğunluğunun ihraç edildiğini hatırlattı. En son olarak "Örgüt propagandası" iddiasıyla Ağır Ceza Mahkemeleri'nde yargılandıklarını söyleyen Müftüoğlu, "Bildiriyi imzalamamızdaki temel amaç, barışı istemek, çocuklar ölmesin istemekti. Akademisyen ve yurttaş olarak barış hakkını savunmanın görevimiz olduğunu söylemiştik. Metnin sonuna kadar arkasındayız, suç işlemedik, sadece barışı talep ettik. Biz yargılanmıyoruz, akademi yargılanıyor. Akademiden uzaklaştırılan akademisyenler olarak duruşma salonlarını kürsü haline getirip buralarda da sözümüzü söylemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

İHRAÇ, TUTUKLAMA, İNTİHAR...

Ardından akademisyenler Ayşe Erzan, Fadime Gök ve Zelal Ekinci basın açıklamasını okudu. İmza metninin ikinci yıl dönümünde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki akademisyenin hakim karşısına çıkacağının belirtildiği açıklamada, 2 yıllık süreçte 500'e yakın imzacı akademisyenin ihraç edildiği, 15 Mart 2016'da tutuklanan 4 akademisyenin 22 Nisan'a kadar tutuklu kaldıkları, 25 Şubat 2017'de Çukurova Üniversitesi'ndeki görevi sonlandırılan akademisyen Mehmet Fatih Tıraş'ın intihar ettiği hatırlatıldı.

Akademisyenler, maruz bırakıldıkları hukuksuzluklara, 5 Aralık'tan beri "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılanmalarının da eklendiğini kaydederek, "Baskıya, zulme ve adaletsizliğe karşı barış sözümüzde ısrarcı olduk. Bugün tam iki yıl sonra sözümüzün arkasındayız diyoruz. Bir kez daha bilim insanları hakikati dile getirmek zorundadır diyoruz. Barış istemek suç değildir. Barış talebi yargılanamaz diyoruz" diye belirtti.

Akademisyenler, daha sonra Kadir Has Üniversitesi'nde görevli iki akademisyenin görülecek duruşması için adliyeye geçti.

BERAAT TALEPLERİNE RET

Davaların iki ayrı duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Ceren Lord ve Dr. Çiğdem Bozdağ Bucak'ın duruşması görüldü. Lord, yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmazken, avukatı Emine Durmuş, esasa ilişkin derhal beraat talebinde bulundu. Durmuş, “Müvekkilime isnat edilen suçlar oluşmamıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan müvekkilimin derhal beraatını talep ediyorum” dedi. Esasa ilişkin itirazı ciddiye alınmadığı takdirde usule ilişkin yargılamanın TCK 301. Maddeden devam etmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Lord’un savunmasının alınması için avukatının belirttiği yurtdışı adresine Adalet Bakanlığı aracılığıyla talimat yazılmasına, 301’den yargılama yapılması ve derhal beraatle yargılamanın şu aşamasında yer olmadığına karar verdi.

Lord’un duruşması 26 Haziran’a erteledi.

İkinci duruşma ise Dr. Çiğdem Bozdağ Bucak’ın kimlik tespitiyle başladı. Duruşmada, Avukat Melike Polat mahkemeye iki ayrı dilekçe sundu. Dilekçelerden birinde esasa ilişkin derhal beraat talebinde bulundu.

Diğerinde ise esasa ilişkin, davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde imzacı akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı’nın yargılandığı davayla birleştirme talep edildi.

Polat “çelişki ve usul ekonomisi bakımından” dava dosyalarında birleştirmenin uygun olduğunu belirtti. Polat, savunmasında Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ifade özgürlüğü lehine kararlarından örnekler sundu.

Mahkeme heyeti, Avukat Polat’ın bütün taleplerini reddetti. Bozdağ Bucak’ın savunmasını hazırlaması üzere ek süre veren mahkeme heyeti, duruşmayı 26 Haziran’a erteledi.En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.