HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Yıkıma ve Kentsel Dönüşüme Karşı açıklama

Gecekondu halkının elindeki arsalara el koymak için, yıllarca devletin denetiminde mafyacılar her tür zorbalığı kullandılar. Devlet her tür yöntemle yoksul halkın yaşadığı gecekondu mahallerini kuşatarak, polis korumasında kepçelerle, dozerlerle saldırılar gerçekleştirildi. Halkın mahallerini ele geçirmeye çalışan devlet her tür yolu denerken, halkta evinin yıkına karşı örgütlenmeye devam ediyor. Yıkıma ve Kentsel Dönüşüme Karşı Halk Komisyonu yaptığı açıklama ile evlerini yıktırmayacaklarını vurguladı.


Yıllardır halkın yaşadığı yoksul mahalleri ele geçirmek isteyen devlet her tür politikayı deneyerek, arsaları ele geçirip, halkın gecekondusunu yıkarak, değerli olan arsalara el koyarak, evlerini halkın başına yıkarak, kentsel dönüşüm adı altında halkın barınma hakkını ellerinden almaktadır. Yaşanan bu haksızlığa ve yıkmalara karşı Yıkıma ve Kentsel Dönüşüme Karşı Halk Komisyonu yazılı açıklama yaptı. "Biz İknayız Zaten Evsiz Kalmamaya, Siz Kendinizi İkna Edin Armutlu'nun Yıkılamayacağına."  başlığı ile komisyonun yaptığı açıklamada şöyle denildi, "Armutlu halkı her gün kentsel dönüşüme karşı yeni bir proje ile karşılaşıyor. Armutluyu önce riskli alan ilan eden AKP iktidarı, daha sonra imar planlarını askıya çıkarmış ve Armutluyu inşaat tekellerin kar elde edeceği bir pazar haline getirmişti. Armutlu halkı afet risk ilanına karşı dava açmış ve askıya çıkan 1/1000’lik ve 1/5000 lik imar planına çevre şehircilik bakanlığı önüne binlerce kişi ile giderek 6.800 dilekçe vererek bu plana itiraz etmişlerdi. Şimdi de AKP iktidarı halkın bu tepkisini görmezden gelerek TEKTONİKA mimarlık adı verilen ve 2 yıldır kentsel dönüşüm projeleri üzerine çalışan bu mimarlık şirketine yeni bir tasarım projesi hazırlatmıştır. Bu tasarım projenin videosunu hazırlatıp yayınlatarak, bir yandan da mahalle halkını Kentsel Dönüşüme ikna için çeşitli yollara başvuruyor.

AKP iktidarı, Armutlu halkının mahallesinde uygulanmak istenen Kentsel Dönüşüme karşı çıkmasını görmezden ve duymazdan geliyor. Halkın verdiği 6800 dilekçeyi yok sayıyor. Her ağzını açtığında halkın isteklerini göz ardı etmeyeceğini söyleyen Çevre Şehircilik Bakanı Özhaseki, Armutlu halkının bu itiraz dilekçelerini ret ederek ve uygulanmak istenen Kentsel Dönüşüm projesini halkın isteklerine göre değil, İnşaat tekellerinin isteklerine göre yaptığını bu yaptıkları ile ilan etmişlerdir. AKP iktidarı Ali Ağaoğlu’larına, Torunların, Cengiz İnşaatın, Öncü İnşaatın iktidarıdır. Bu bir avuç zenginin çıkarları için tüm halkı işgalci ilan ediyor, halkın içinde yaşadığı iki göz gecekonduyu kaçak yapı ilan ediyor. Bir avuç zengin her gün zenginliklerine zenginlik katarken halk sokaklarda yaşamaya mahkûm bırakılıyor. AKP iktidarı kendisine kaçak saray yapıp 1100 odalı sarayda yaşıyor, deprem toplanma alanlarını imara açıyor, halkın yılardır vergisini ödedikleri evler kaçak yapı denilip halk işgalci ilan ediliyor.

Hayır, biz işgalci değiliz, Halkız Haklıyız Kazanacağız! Yılardır biz burada bu mahallede yaşıyoruz. Kürdüz, Lazız, Arabız, Aleviyiz, Sünni'yiz. Biz adına halk denilen kocaman bir aileyiz. Önce birer birer geldik bu kente. Sonra bizim gibi olan yüzlerce aile ile tanıştık ve onlarla akraba olduk, kardeş olduk, komşu olduk. Birbirimizin acısını acımız, sevincini sevincimiz yaptık. Bu birlik berberliğimizle yaşamak için kendimize iki göz gecekondu yaptık, geldi yıktılar gecekondularımızı tekrar yaptık. Çünkü insan barınmadan yaşayamaz. Nihayetin de tam 30 yıldır bu mahallede yaşadık. Uzay’da, Mars’ta, Jüpiter’de yaşamadık. Bize işgalci demekle, yok saymakla, yok olmuyoruz. Böyle olsaydı çoktan bırakır giderdik evlerimizi. Çünkü AKP’den öncede yaşadık biz bu süreçleri, AKP ile de yaşayacağız ve nihayetinde biz kazanacağız. AKP yok olup gidecek ve tarihin çöplüğünde yerini alacak. Biz ise onuru ve hakkı için direnmenin adını tarihe altın harflerle yazacağız.

Ey adına asalaklar sürüsü denilen Ağaoğlu, Torunlar, Cengiz inşat, Öncü inşaat ve onların zevki sefası için elinden geleni ardına koymayan AKP iktidarı. Hiç düşündünüz mü aç bıraktığınız, evsiz bıraktığınız halkın öfkesini. Bu öfke bir volkan kadar yakıcı, bir çelik kadar sert ve yeryüzünün daha hiç görmediği bir deprem kadar yıkıcı. İşte bu öfkeyle karşı karşıyasınız. Doğanın ve bilimin bir kuralı vardır bu kural diyor ki, ne ekerseniz onu biçersiniz. Şimdi siz rüzgâr ekiyorsunuz halkın yüreğine, o zaman fırtına biçeceksiniz. Ne sizin projelerinizi istiyoruz, ne de ikna için kapılarımıza gelmenizi istiyoruz. Biz İknayız Zaten Evsiz Kalmamaya, Siz Kendinizi İkna Edin Armutlunun Yıkılamayacağına."

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.