HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org KEC: 'Hak Verilmez Alınır, Zafer Sokakta Kazanılır!'

Kamu Emekçileri Cephesi (KEC) yaptığı yazılı açıklama Türkiye'de devam eden OHAL, KHK ile ihraç edilen emekçilerin, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça olmak üzere tüm emekçilere yönelik uygulamaya yönelik KESK'in tavrına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kamu Emekçileri Cephesi yaptığı, "KESK’teki Oturma Eylemimiz Üzerine Açıklamamızdır" başlıklı açıklama yayınlayarak, gündemi değerlendirdi. KEC'in açıklamasında şöyle denilmekte;
"24 Kasım’da KESK Genel Merkezi binasında KEC olarak “ KESK, Nuriye ve Semih Başta Olmak Üzere Tüm İhraçlara Sahip Çıkmalıdır.” başlığıyla oturma eylemine başladık. Sürecin yakıcılığı, talebimizin netliğini tekrar tekrar anlatmaya gerek duymuyoruz. KESK yürütme kurulu bu eylem üzerinden şubelere 25 Kasım’da bilgilendirme yazısı göndermiş. KEC’in tavrını eleştirmiş, yaklaşımımızı “üstenci ve dayatmacı” bularak, gönderdiği yazıda “yürütmekte olduğumuz mücadele programın sekteye uğratmaya açık, enerjimizi ve motivasyonumuzu düşürecek yaklaşımların terk edileceğini umuyoruz.” diyerek eylemimizi bitirmemize yönelik bir temennide bulunmuş.

Bu eylemi başlatmamızın nedeni KESK MYK’sına görevini hatırlatmaktır. KEC, KESK’i kuran anlayışlardan biridir, fiili-meşru mücadelenin nasıl yapıldığını da yıllardır göstermektedir. Tüm amacımız örgütümüzün kuruluş yıllarındaki mücadele hattına dönmesini ve ihraçlarla ilgili olarak bir mücadele programını bir an önce kamuoyuna deklare etmesini sağlamaktır. Aylardır yaptığımız görüşmelerin bunlardan sonra defalarca alınmış kararların hayata geçirilmesini istiyoruz. Hepsi bu!

KESK MYK’sı şubelere gönderdiği yazıda özeleştiride bulunmuş. Yaptığımız eksik ve yetersiz demiş. KEC’in ise yapılanları görmezden geldiğini “KESK hiçbir şey yapmadı” şeklindeki ifadelerimizi doğru bulmadığını belirtmiş. Ardından gerek Nuriye ve Semih gerekse ihraçlarla ilgili yapılanları sıralamış. Sıraladıkları işler; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme, Nuriye Semih mahkemelerine çağrı, DİSK, TTB ve TMMOB ile 24 Kasım’da Nuriye e Semih ile ilgili yaptığı açıklama ve açlık grevinin 100. gününde 100 balon uçurma eylemi… Aslında KESK MYK’sı şubelere gönderdiği bu yazıda hiçbir şey yapmadığını kanıtlamış! Çünkü bunlar bir konfederasyonun yapacaklarının çok altında işler. Görüşmelerimizin hemen hepsinde “OHAL döneminde bu yapılanlar yetersiz” dememiz pek çok şeyi anlatıyor. Nuriye’nin, “OHAL var şimdi bir şey yapamayız” söylemlerine rağmen Yüksel’e çıkışının çok gerisinde buluyoruz bu işleri. Eleştirilerimizin ve oturma eylemimizin amacı KESK’in daha ileri adımlar atmasını sağlamak. İfade ettikleri görüşmelerin hepsi zaten Nuriye Semih’in başladığı ve yaygınlaştırdığı direnişlerin ve bizim kendileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerin sonucunda gelişti.
KESK DİSK, TTB, TMMOB ile birlikte “OHAL değil Demokrasi” başlıklı bir çalışma başlatacağını duyurdu. Bu çalışmada imza masaları, stantlar, il gezileri ve mitingler var. Bizler bunları OHAL öncesi yaptığımız rutin kampanyalar olarak görüyoruz. Yani halen KHK’lara ve OHAL’e karşı somut bir program yok ellerinde. Faşizm tüm pervasızlığıyla saldırırken, işimizi elimizden almış, Nuriye ve Semih’e eşi benzeri görülmemiş bir azgınlıkla davranırken onlara böyle mi cevap verilecek?

Belirsizlik, samimiyetsizliğin ifadesidir. Belirsizliği yaratan tavrın net olmamasıdır. O yüzden KESK MYK’sını acilen net ve samimi olmaya davet ediyoruz.
OHAL’e karşı vereceğimiz mücadele öncelikle kamu emekçileri nezdinde – meşruiyetini tanımamakla birlikte - komisyonun çalışmalarını hızlandırmak için demokratik bir baskı gücü oluşturmaktan geçiyor. KHK’ları ortadan kaldırmak için yapılabilecek illerde direniş kararları almaktan, muhataplarımızla yüzleşmek ve taleplerimizi onlara açıktan ifade etmek için kurumların önünde yapılacak eylemliliklerden, bu konuda ısrarcı ve kararlı olmaktan geçiyor. Tüm bunları bir takvime bağlamaktan geçiyor.

Vakit, Nuriye ve Semih için gittikçe daralmış durumda. 4100 ihraç içinse bıçak kemikteyken KESK enerjisini sonuç alamadığı görüşmelere değil sokaklara harcamalıdır. Kuruluş günlerimizde söylediğimiz gibi “Hak Verilmez Alınır, Zafer Sokakta Kazanılır!” diyoruz. KESK yürütmesini programını deklare etmeye davet ediyoruz."

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.