HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Direnenler kazandı! Nuriye Gülmen tahliye oldu!

İşlerine geri dönmek için direnen ve hukuksuz bir şekilde tutuklanan Nuriye Gülmen'in 6. duruşması 1 Aralık günü görüldü. Görülen 6. duruşmada Nuriye Gülmen tahliye edildi. İşine geri dönmek için bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen tahliye edilmesinin ardından Semih Özakça ile bir araya geldi.

İşlerine dönebilmek için 269 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın davasında1 Aralık günü  karar çıktı. Duruşmaya getirilmeyerek savunma imkânı verilmeyen Nuriye Gülmen’e “terör örgütü Üyeliği”nden 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken, tahliyesine hükmedildi. 5 ay tutuklu kalan öğretmenler Semih Özakça ile Acun Karadağ ise tüm suçlardan beraat etti. Savcının Gülmen'e son sözünü sorması üzerine; “Kahrolsun faşizm, emperyalizm. Yaşasın açlık grevimiz. Yaşasın Yüksel direnişimiz” diye cevap verdi Nuriye Gülmen.

Nuriye Gülmen'in tahliye edilmesine ilişkin Halk Cephesi – Uluslararası İlişkiler Komitesi
yazılı açıklama yaptı. "Selam sana Nuriye…Hoş geldin..." diye başlayan açıklamada şöyle denildi; "Sabrımız yoktu daha beklemeye

Gülen yüzün, kutup yıldızı gibi parlayan gözlerinle geldin...
SONUNDA GELDİN YA YOLDAŞLARINLA OMUZ OMUZA... YÜREK YÜREĞE…
ZAFER HALAYLARIMIZLA DA OMUZ OMUZA HALAY TUTCAĞIZ!
GELECEK GÜNLERİMİZ YAKIN!
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklu yargılandığı mahkeme 1 Aralık günü sonuçlandı. Nuriye Gülmen 6 buçuk ay süren tutsaklığın ardından tahliye edildi. Mahkeme 6 yıl 3 ay “örgüt üyeliği” suçlamasından ceza vererek tahliye etti onu, açlığının 268. Gününde.
Nuriye’yi intikam alarak serbest bıraktı mahkeme. Aynı suçlamalarla tutuklanan Semih Özakça’ya beraat kararı veren heyet, Nuriye’yi eylemi ilk başlatan olduğu için siyasi bir kararla adeta ÖLÜME MAHKUM ETMİŞTİR! Bu yargılama süreci baştan aşağı hukuksuzdur ve heyet hızla karar almış, Nuriye’yi savunma yapma imkânı dahi vermeden CEZALANDIRMIŞTIR!
Türkiye hukuk sisteminin en hızlı sonuçlandırılan ceza davalarından biridir bu yargılama süreci. Ceza daha onlar ilk gözaltına alındıklarında belliydi! Nuriye özel olarak tecrit edildi, hastanede haftalarca refakatçisiz, asker denetiminde tutuldu. Ardından günü geceyi bile ayırt edemediği koşullarda, hastanenin bodrumundaki tutsak bölümünde tutuldu. Mahkemeye getirilmedi sağlık koşulları gerekçe gösterilerek, ama her defasında tutukluluğuna karar verildi!
Nuriye’yi en zor koşullarda dahi direnişi ayakta tuttu, onlar direnişleriyle halka umut oldular. Nuriye ve Semih her saniyelerini direnişle geçirdi. Bedenleri gün gün incelirken, iradeleriyle, sıcacık gülüşleriyle tüm dünyayı kucakladılar. Bizlerin de her saniyemizde, dünyanın her yerinde kalplerimizin bir yanı onlarla attı. Pankart açmadığımız, gözaltına alınmadığımız yer kalmadı. Son 2 ayda 100 Halk Cepheli tutuklandı. Nuriye ve Semih’in 17 avukatı tutuklandı, Yüksel Anıtı önünde her gün 2 kez polis saldırılarına karşı direndik.

Ama faşizmin mahkemesinden adalet beklemedik asla, yüzümüzü hep halklara döndük. Çünkü onlar hakkında talimat çoktan verilmişti, suçları OHAL’i parçalamak, halka umut olmak! Dünyanın her yanında destek eylemleri yapıldığı için MECBUR KALDILAR, NURİYE’Yİ ZULMÜN ELİNDEN BİZ ÇEKİP ALDIK.
OHAL Nuriye ve Semih’in ayakları altında ezilmiştir, işlerine de iade edilecekler!
Dünyanın farklı yerlerinden direnişe omuz veren, çağrılarımıza karşılık veren tüm dostlarımızı da selamlıyoruz… Nuriye’nin ve Semih’in tahliyesi, AKP faşizmini köşeye sıkıştırmamızın sonucudur.
Ancak hala talepleri kabul edilmedi, işlerine iadeleri şimdi ise Nuriye açısından mahkeme kararıyla engellenmiştir. Ancak direniş devam ediyor, Nuriye’nin zaferi için daha çok çalışacağız… Hukuksuzca tutukladılar, ceza verip bıraktılar. Bu cezayı ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz, Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilene kadar DİRENİŞE DEVAM EDECEĞİZ!"

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.