HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Atina'da baskın, darp, işkence, gözaltı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 28 Kasım sabahı eşzamanlı üç ayrı adrese yapılan şafak operasyonunda 9 Türkiyeli devrimci gözaltına alındığı bildirildi. Yapılan baskınların Türkiyeli devrimcilerin kaldığı adreslere yönelik olduğu ve gözaltına alınan 9 kişinin avukatının verdiği bilgi ile Yunan güvenlik birimlerinin sorgu esnasında işkence uygulandığını vurguladı. Gözaltına alınan 9 kişinin 4 Aralık Pazartesi günü Yüksek Mahkeme'ye çıkarılacağı bildirildi.

Atina'da 28 Kasım Salı sabahı üç ayrı adrese eşzamanlı baskın düzenlendiği öğrenildi. Yapılan baskınların hedefinde ise Türkiyeli devrimcilerin olduğu bildirildi. Yunan polisinin Türkiye polisini geride bırakmayan baskının tablosunun sonucu, işkence, darp ve devlet terörünün gerçek yüzü ortaya çıktı. Baskınların ardından gözaltına alınan 9 kişi sorgularının ardından 29 Kasım günü mahkemeye çıkarıldılar. Yoğun özel tip, çevik kuvvet ile  yüzleri kara maskeli uzun namlulu polislerin etten duvar örercesine görüntüsünün altında getirilen 9 devrimcinin yüzlerindeki morluklar ve yaralar ise Yunan polisinin uyguladığı işkencenin izlerini göstermekteydi.

Mahkeme binasının girişinde ise Halk Cepheliler ile Yunan dostları açtıkları pankartlar ile slogan ve sloganlar ile Yunan devletinin Amerika ve Türkiye ile yaptığı işbirliğine vurguda bulunarak, "Devrimcilik Yapmak Suç Değildir!" diye belirttiler.

Adliye binasına ters kelepçe eşliğinde sokulan dokuz kişiye  işkence, mahkeme binasının  içerisinde kimlik tespiti ve duruşma esnasında da devam etti. Adliye binasının içerisindeki tutulan Türkiyeli devrimcilere yönelik Yunan polisinin şiddetli davranışının devam etmesi ve yapılan saldırıya devrimcilerin sloganlarının dışarıya kadar ulaşması, dışarıda bekleyen Halk Cepheliler ile Yunan solu sloganlarla içerdeki tepki gösterdi.

Gözaltındaki devrimcilerin işkence eşliğinde süren gözaltı işlemleri akşam saatlerine kadar devam etti. Bu işlemler esnasında dokuz kişinin açlık grevinde olduğu aktarıldı.

Akşam 18.00’a kadar süren adliye işlemleri sonrası adliyeden çıkartılan dokuz kişi yoğun güvenlik gücünün eşliğinde polis merkezine götürüldü.


Adliye girişi ve çıkışı esnasında “İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek”, “İşkence Yapmak Şerefsizliktir”, “Kahrolsun AKP Faşizmi, Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi”, “Kahrolsun Faşizm-Emperyalizm Yaşasın Mücadelemiz” sloganları adliyede yankılandı ve devrimcilerin onurlu ve haklı mücadelesinin hiçbir kara propagandayla terörize edilemeyeceği, demagojilerin boşa çıkarılacağı gösterildi.

Adliye binasında çıkan dokuz kişi ters kelepçeli şekilde polis merkezine götürülmek üzere araçlara doğru götürülürken söylemeye başladığı “Haklıyız Kazanacağız” marşı destek için dışarıda bekleyen kitle tarafından eşlik edildi. Polis araçlarına bindirilen devrimciler ise "Sizi seviyoruz" diye haykırmaları dikkat çekti.

Tüm bu yaşananlar ise Avrupa ülkesi olarak, mütefik dostları olan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD'ye yaranma çabasında olan Yunan hükümetinin denetiminde oldu. Yaşanan vahşete ilişkin dokuz devrimcinin avukatlığını üstelenen AΛΕΚΑ ZORBALA ve I. ΙΩΑΝΝΑ ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ bilgi verdi. Avukatlar, sorgu işlemleri sırasında devrimcilerin polisin işkencesine maruz kaldıklarını aktararak şunları söyledi;  “Daha önce birçok siyasi davaya tanık oldum, ancak bu tarz bir uygulamayı ilk kez görüyorum”

Dokuz Türkiyeli devrimcilerin 4 Aralık Pazartesi günü Yüksek Mahkemeye çıkarılacağı bildirildi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.