HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Berkin Elvan davası 13 Aralık’a ertelendi

Haziran Direnişi sırasında ekmek almaya giderken polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014’te 15 yaşındayken yaşamını kaybeden Berkin Elvan'ın katledilmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Dava 13 Aralık'a erteledi.

İstanbul Okmeydanı'nda 2013’te Haziran direnişi sırasına polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın katledilmesine ilişkin açılan davanın 3. duruşması bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 17'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Kemlik tespiti ile başlayan duruşmada, tutuksuz yargılanan sanık Fatih Dalgalı'nın Van'dan SEGBİS'le bağlandı. Yaşanan teknik sorundan dolayı 15 dakika verilen duruşma devam etti.

2013 yılında gerçekleşen katliamın üçüncü duruşmasında adına söz alan mahkeme başkanı Canel Rüzgar, bundan ‘sonraki süreçte tüm tanıklar ve delillerin toplanması’ söyledi.

Mahkeme heyetinin başkanın ardından söz alan Berkin Elvan'ın avukatlarından Can Atalay, dava için yakın bir tarih verilmesi ve sanığın da bu davaya getirilmesi gerektiğini vurguladı. Avukat Can Atalay, TRT'nin Berkin’e ilişkin görüntüleri incelemesinin istendiğini, fakat TRT'nin bunu yapmadığından dolayı mahkeme heyetinin TRT hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep etti.

Can’ın bu talebine yanıt olarak Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, olaya ilişkin görüntülerin iyileştirilmesi için TRT'ye gönderilen yazıya kurumdan gelen cevaba ilişkin şunları söyledi; 'Eski dönemlere ait görüntülerin iyileştirilmesi hususunun filmler için geçerli, CD ve kasetlere aktarılan veya güvenlik kamerası gibi teknik cihazlardan alınan görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesinin teknolojik altyapısının uygun değil’

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar’ın aktardığı ve TRT’nin söz konusu cevabına ilişkin TÜBİTAK raporunun davaya ulaştığı öğrenildi. Dava dosyasına, olaya ilişkin görüntüler üzerinde 'sis-pus giderme' programı ve görüntü parlaklık-karşıtlık ve keskinleştirme, büyütme filtresi uygulanarak iyileştirme yapıldığı belirtilen TÜBİTAK ulaşan rapora ilişkin konuşan Elvan ailesinin avukatı Can Atalay şunları söyledi; “Bu rapor utanç verici. TÜBİTAK raporunda iyileştirme olmadığı açık. İyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış". Avukat Atalay ayrıca, mahkemeye gönderdiği yazı nedeniyle TRT çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davada yargılanan sanık Fatih Dalgalı’nın avukatı Didem Boz savunma için söz alarak, SEGBİS'teki sorundan kaynaklı duruşmanın ertelenmesini ve sanık Fatih Dalgalı’nın duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. 

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, tanıkların hazır edilmesi, bilirkişi raporlarının beklenmesi için bir sonraki duruşmayı 13 Aralık'a ertelenmesine karar verdi. TRT çalışanları hakkında dava açılmasını da ret eden mahkeme heyetinin bu tutumu davanın göstermelik olduğu bir kez daha göstermekte.

Her katliam davasında olduğu Çağlayan Adliyesi devletin güvenlik güçleri tarafından sabahın erken saatlerinde ablukaya alındı.  Yoğun güvenlik önemlerinin alındığı duruşmayı izlemek için Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Babası Sami Elvan, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Haziran direnişinde yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük duruşmada yerlerini aldı. Duruşmanın gidişatına baktığımızda, Türkiye’de yaşanan binlerce katliam davası gibi Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesine ilişkin süren davanın sonucunun göstermelik cezalardan ibaret olacağı görülmekte.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.