HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

DAYEV'de Nuriye Ve Semih İçin Türkü Akşamı

Dortmund Aile Ve Genclik Dayanisma Evi ( DayEV )'de 21 Ekim Cumartesi günü Türkü akşamı düzenlendi.

Dortmund Aile Ve Genclik Dayanisma Evi ( DayEV )'de Cumartesi akşam saat 18.00'dan itibaren insanlar gelmeye başladı. Türkü akşamının ana teması 227 gündür işleri, ekmekleri için Açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ydı. Onların direnişlerinin özetlendiği açılış konuşmasında "...Direnişçiler, AKP faşizminin ve emperyalizmin icazetiyle direnişe başlamadılar. Zaten AKP hukukunun emperyalizmden bağımsız olmadığını biliyorlardı. Biz de biliyoruz. O yüzden on yıllardır en karanlık zamanlarda bile direnirken, güvendiğimiz, haklılığımız, kazanacağımıza olan inancımız ve halkımız olmuştur. Nuriye ve Semih'te AHİM'in hukukundan medet ummadılar. Halka, haklılıklarıyla verdikleri mücadeleye güvendiler. Bizlerde onların yoldaşları, candaşları, halkı olarak onlara güveniyoruz.
Nuriye ve Semih'in talepleri, artık sokaklarda isimleri bile yasaklanmışken, alanlara çıkıp, tutuklanmayı göze alarak "Nuriye, Semih" diyen onlarca avukatının,Seslerini yoksul gecekondulara taşımak için canını dişine takan ve sürek avı yapılarak tutuklanan devrimcilerin, dahada açığı Halk Cephelilerin talebidir.
Bu talep tüm işinden edilmiş yüz binlerce emekçinin talebidir.
Bu talep, onların açlığını paylaşan, ESRA ÖZAKÇA hocamızın, MEHMET GÜVEL amcamızın, FERİDUN OSMANAĞAOĞLU abimizin,

Nam-ı Değer ACUN KARADAĞ HOCAMIZIN, NAZİFE ONAY, MEHMET DERSULU, VELİ SAÇILIK, NAZAN BOZKURT'un, PERİHAN ANNEMİZİN ve isimlerinin tek tek sayamadığımız NURİYE VE SEMİH'in yerini hiç boş bırakmayan, günde iki posta gaz, plastik mermi yiyen, işkencelerle gözaltına alınan ŞANLI YÜKSEL DİRENİŞÇİLERİNİN talebidir.
Abartısız ŞANLI BİR DİRENİŞTİR Yüksel'de yaşananlar.

Bu talep burada binlerce km uzakta yaşayan ama kalpleri onlarla atan bizlerin, sizlerin talebidir.

Kısacası bu talep ezilen milyonların talebidir... Evet BU DİRENİŞ BAŞLARKEN KAZANDI ZATEN. AKP iktidarı çaresiz... Her yolu deneyen ama direnişi bitirmeye gücü yetmeyen AKP iktidarı, onların "terörist" olduklarını kanıtlamak için kitapçıklar çıkartırdı Soysuz Süleyman'a... iftiracı itirafçılar buldu... Ama yine de başaramadı. Onların haklılıkları o kadar açık ki kimseyi ikna edemiyor. Dün Nuriye ve Semih'in mahkemesi vardı. Yenildi AKP. Ama kuyruğu da dik tutmaya çalışıyor. Yenildiğini açıkça ifade etmekte zor tabi. Koca koca yalanlar söyledi. Açıkça ben yenildim demesini beklemiyoruz düşmanın. Ama direnişin zafere ulaşmasına da çok kalmadığını biliyoruz, hissediyoruz. Semih'i zulmün elinden almayı başardık. Buruk bir sevinç yaşıyoruz. Sıra Nuriye'de. Direniş böyle adım adım zaferi örüyor. Direniş büyük bir moralle sürüyor. Bu gün AÇLIK GREVİ DİRENİŞİ tam 227. gününde. Nuriye içeride Semih ve Esra dışarıda direnişi sürdürüyor.

Dostlar,
Onlar kendi hayatlarını bizim ellerimize bıraktılar, öylece, bize güvenerek. Onların emaneti hepimizin omuzlarında… öylece duruyor...  Biz yaşatacağız ya da biz yaşatacağız. Başka bir yol yok. Kazanmaya yakınız hepimiz ama hepimiz biraz daha omuz verelim son darbeyi vurmak,  Nuriye yi almak ve bu direnişi zafere ulaştırmak için. Şimdi bu talepleri daha güçlü haykırmak ve Nuriye ve Semih'i yaşatmak boynumuzun borcudur. Bu sadece AKP iktidarına karşı değil, ona destek veren tüm emperyalistlere karşı da direnmek ve mücadele etmek anlamına gelmektedir. Kazanacağımız zaferde Anadolu halklarının hanesine yazılacak bir ZAFER olacaktır.

Şimdiye kadar eylemlerimizle onlara selamlarımızı gönderdik.   Bu gün birde onları, direniş türküleriyle selamlamak istedik. Zafer gününde de birlikte türküler söyleyecek, halaylarımızı onlar için kuracağız en coşkulusundan. Bu günkü tüm türkülerimizi başta NURİYE VE SEMİH olmak üzere YÜKSEL DİRENİŞÇİLERİNE ve tüm direnenlere gönderiyoruz.

NURİYE VE SEMİH KAZANACAK BİZ KAZANACAĞIZ!

Diyor bizimle aynı duyguları paylaşıp türkülerimize ses katmaya geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyor HOŞ GELDİNİZ diyoruz.

HOŞ GELDİNİZ!!!" denildi. Türkü akşamı SEMİH ÖZAKÇA'NIN önceki duruşmadaki konuşmalarının ve daha dün çıktıktan sonra yaptığı kısa konuşmasının kendi sesiyle dinlenmesiyle devam etti. Genç yeteneklerimiz vardı bu gün aramızda. Grup Yorum'un " Bir Görüş Kabininde" şarkısını söyleyen iki genç arkadaşımız İDİL'imiz, SENA'mız öylesine içten ve güzel söylediler ki şarkıyı alkışlar koptu bir kez daha söylenmesini istedi herkes. Onlarda bir kez daha seslendirdiler şarkıyı aynı içtenlikle. Ardından sanatçı dostumuz, her çağırdığımızda yanımızda olan, Dayev'lilerin pek sevdiği Zeynel Aba aldı sazı ve halkımızın o güzel ezgilerini Nuriye ve Semih'e gönderdi. Seslendirdiği Türküler arasında kendi besteleri de vardı, direniş deyince unutmadığımız, direnişlerini örnek aldığımız, devrimciliği bu şarkılarla öğrendiğimiz yiğitler... Ve onlara da gönderdik selamlarımızı " dağlar bana geri verin- Kadir'imi, Sinan'ımı" diyerek. Semih'in sevdiği türküyü seslendirdi Zeynel Aba bizi kırmayarak "Felek Çakmağını Üstüme Çaktı" dedik. Yüksel'e Nuriye ve Semih'in direnişine ilişkin düşüncelerini, güzel duygularını paylaştı bizimle Sevgili Zeynel ABA. Devrimcilerin direnişlerinin öneminden bahsetti... Sanatçıların onları sahiplenmesi gerektiğinden. "Bir devlet düşünün ki iki akademisyen karşısında diz çökmüştür.Ben inanıyorum ki zulüm halk karşısında diz çökmek zorundadır... Devrimciler halkı büyük aşkla seviyorlar yüzden kazanıyorlar. Hepimizde onları sahiplenmeliyiz. Ve Amerika'dan dost olunmayacağını vurguladı ardından çok sevdiğimiz o Mahsuni ezgisini seslendirdi. Ses verdik bizde " O kadar milletin hakkın alanlar-Onları kandırıp zevke dalanlar-Diplomayla olmaz hâkim olanlar- Suçsuzun başına çöktüm ise yuh" YUH dedik Semih ve Nuriye'lere Mahkeme tiyatrosu oynayanlara. Nuriye ve Semih'in direniş içinde yazıya döktükleri kısa kesitler okuduk, direnişin haklılığını, kazanımlarını, nasıl bir emekle, nasıl bir kararlılıkla ördüklerini içimize bir güzel sindirmek için. Karadeniz Türküleri, Kürtçe Türküleri de yolladık Anadolu'nun Ankarası'na Yüksel'e doğru. Ama Kazım Koyuncu'yu da unutmadık yad ettik. Velhasıl güzel bir türkü akşamı geçirdik. Memnun ayrıldı herkes, yanına Nuriye ve Semih'in omuzlarımıza, ellerimize bıraktıkları ömürlerini de alarak.

Türkü akşamı 85 kişinin katılımıyla saat 22.30'da bitirildi.En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.