HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ‘Demokratikleşen Türkiye’de’, 1 Ayda 66 Tutuklama

Halk Cephesi Uluslararası İlişkiler Komitesi 12 Ekim günü yaptığı yazılı açıklama ile son bir ayda AKP faşizminin güvenlik güçlerinin düzenlediği baskınlar sonucu 66 kişinin tutuklandığı vurgulandı. Halk Cephesi Uluslararası İlişkiler Komitesi, “Anti-Emperyalist Cephe ile Mücadelemizi Sürdüreceğiz!” vurgusunda bulundu.

Halk Cephesi Uluslararası İlişkiler Komitesi her geçen gün devrimcilerin, demokratların oturduğu mahallere yönelik yapılan baskın ve gözaltılara ilişkin 12 Ekim günü yazılı açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada, bir ayda 66 kişinin tutuklanmasının isminin faşizmin olduğu vurgulanarak, tüm uluslararası kuruluşları dayanışmaya çağırarak, tutuklamalara rağmen mücadelenin yükseltileceği belirtildi.

Halk Cephesi Uluslararası İlişkiler Komitesi’nin yaptığı yazılı açıklamanın tam metni şöyle;

12 Eylül sabaha karşı yapılan saldırılarla birlikte AKP faşizmi DHKP-C operasyonları adı altında 70’e yakın insanı gözaltına aldı ve tutukladı. Tutuklanan Halk Cephelilerin tamamı göstermelik mahkemelere çıkarıldı, savcı ifade almadan, göstermelik dahi olsa yargılamadaki rolünü yerine getirmeden tüm sanıkları, birini dahi atlamadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Ve tabii ki faşizmin hâkimi de hiç sektirmeden rolünü yerine getirdi ve yaşlı, hasta… ayrımı dahi yapmadan önüne çıkan herkesi tutukladı.

6 Ekim sabahı yapılan en 24 kişinin gözaltına alındığı, en çok evin basıldığı operasyonda ise emperyalizmin işbirlikçileri Halk Cephesi’nin emperyalizme karşı mücadelesini büyüttüğü Anti-Emperyalist Cephe’yi yargılamaya kalktı. 5 arkadaşımız, çeşitli dönemlerde yurtdışında katıldığı faaliyetler gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Yöneltilen suçlama faşizmin, emperyalizmin Ortadoğu’daki en önemli müttefiki AKP’nin tüm dünya halklarından ve devrimcilerden korkusunu yansıtmaktadır.
AKP faşizmine göre 2 milyon insanın katıldığı, Fransız Komünist Partisi’nin örgütlediği Humanité Festivaline katılmak SUÇ!

Yılda 2 kez kapılarını dünya halklarına açan Kore Demokratik Halk Cumhuriyetine gitmek SUÇ

Emperyalistlerin 6 yıldır Suriye’de bitiremedikleri direnişe destek için Şam’a gitmek SUÇ

Lübnan’da yapılan, Ortadoğu’daki en büyük sempozyumlardan biri olan Tecrite karşı mücadele Sempozyumuna katılmak SUÇ

Türkiye’de emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumuna katılmak SUÇ

Tüm dünya halklarını emperyalist saldırganlığa karşı birliğe çağırdığımız, günden güne büyüttüğümüz Anti-Emperyalist Cephe içinde faaliyet yürütmek SUÇ!

Faşizmin halkları düşmanlığı öylesine büyük ki, gece yarısı işi gücü belli, okuluna giden, her gün adliyede avukatlık yapan insanları yurtdışına gidip-geldiği için örgüt adına görüşmeler yapmak suçlamasıyla tutuklayabiliyor.

AKP’ye göre halkların suç listesi öylesine uzun ki… Biz dünya halkları nefes alıp versek, suç diye önümüze koyup tutuklayacaklar neredeyse! Kendi canını kurtarmanın derdindeki bir alçağın ifadeleri üzerine kurgulanan bir dosya ile 66 insan yalnızca 1 ay içinde tutuklandı.

Anti-Emperyalist Cephe’yi suç sayan emperyalizmin işbirlikçilerine karşı çağrımız tüm emekçi dünya halklarınadır…
Faşizm Türkiye’de halkın en direngen kesimlerine saldırıyor, hem devrimcileri, hem de devrimcilere kapısını açmış, onlara güvenmiş halktan insanları pervasızca tutukluyor. Emperyalizmin, Siyonizm’in askerleri yaptıkları operasyonla AEC’yi bitirmeye çalışıyor. Ve ellerinde tek delil, pasaportlara kendi yetkililerinin bastığı mühürlerdir!

Biz tekrar söylüyoruz, dünyanın neresinde görülmüş faşizm bir operasyon yaptı diye halkların sindiği…

Nerede görülmüş tutsaklık ile mücadelenin son bulduğu?

Dünyanın her yerinde kurulan ABD üslerinin elbette bir sebebi var! Emperyalistlerin tüm dünya halklarından çalınmış, Kuzey Kore topraklarına denk düşen alanlara yayılmasının elbette bir sebebi var! Örgütsüz ve umutsuz kalmış halklarının sömürülmesi karşısındaki tek güç AEC olduğu için tutuklandılar! Faşizmin mahkemesinde yargılamaya çalıştığı AEC dünya halklarının tek umududur. Çünkü AEC emperyalizmin en küçük ayrımlarını dahi kullanarak halkları birbirine savaştırma politikasına karşı, EMPERYALİZME KARŞI EN GENİŞ KESİMLERLE ORTAK MÜCADELE HEDEFİYLE çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüm dünyada örgütleri ve ülkeleri tecrit ederek yok etme politikaları karşısında EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA HEDEF OLAN HALKLARLA VE DİRENİÇİLERLE DAYANIŞMA eylemlerini, ziyaretlerini sürdürmektedir.

AEC tüm dünyada, emperyalizmin yarattığı ideolojik hegemonya karşısında EMPERYALİZME EMPERYALİZM DEMEYİ VE BU İDEOLOJİK NETLİKLE DÜNYA HALKLARINA SÖMÜRÜ VE ZULMÜN ASIL KAYNAĞINI GÖSTERMEYİ sürdürmektedir.

Emperyalizmin işbirlikçileri, tüm dünyadaki politik tutsakların sesini, dağlardan gelen gerillaların isyan ateşini, halkların ortak düşmana karşı attığı bir tek taşı bile durduramaz!
Çin devriminin önderi Mao Zedung’un söylediği gibi… “Eğer bir kişi, bir politik parti, bir ordu veya bir düşünce okulu düşman tarafından saldırıya uğramıyorsa, bu durum açıkça düşmanın seviyesine inmiş olduğumuz anlamına geleceği için, bunun kötü olacağını düşünüyorum. Düşman tarafından saldırıya uğramak iyidir, çünkü düşmanla aramızda net bir sınır çizgisi koymuş olduğumuzu kanıtlar.

Düşmanın bize azgınca saldırması ve bizi karalaması en iyisidir; bu düşmanla aramıza net bir sınır çizgisi çizdiğimizi ve aynı zamanda görevimizde bir hayli başarıya ulaştığımızı kanıtlar.”
Bugün emperyalizmin en sadık işbirlikçisi AKP faşizminin AEC’ye yönelen saldırısı bizi sarsmadı, sarsamaz… Bu saldırı da açıkça göstermektedir ki emperyalizm direnen tüm güçleri ortadan kaldırmak istiyor! Ancak buna güçleri yetmez, AEC’nin varlığı onların en büyük korkusudur! Çünkü bizim tonluk silahlarımız olmasa da emperyalizme yönelen taşlarımız var… Biz bütün dünya halklarının birikmiş sınıf kinine sahibiz! Spartaküslerin, Paris Komüncülerinin, Sovyet halklarının, Anadolu’da Pir Sultanların soyundan geliyoruz. Katletmekle bitiremedikleri umudu, tutsaklıkla da bitiremezler. Çünkü bizim sesimiz Kolombiya dağlarında, Kore yarımadasında, Balkanlarda ve Anadolu’da, Filistin’de... Direniş ateşini bu saldırılarla durduramazlar! Emperyalizme karşı savaşmaya ve AEC’yi büyütmeye devam edeceğiz!
Emperyalizmin Kurbanı Değil, Cellâdı Olacağız!

Emperyalizm Yenilecek Direnen Halklar Kazanacak!

Anti-Emperyalist Olmak Suç Değildir!

ABD Defol, Bu Topraklar Bizim!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.