HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

‘Ulaşım Hakkımı Bana Geri Ver! 19Z Geri Gelsin’

Maltepe Zümrütevler Mahallesi sakinleri 7 Ekim günü saat 16.30’da Dönüş Durağı’nda toplanarak, bir basın açıklaması ile İETT’yi protesto etti. Halk,  Kadıköy- Zümrütevler arası çalışan 19 Z numaralı otobüsün miktar ve sefer sayısının arttırılmasını istedi.

 Mahalle sakinleri sloganlarla sesini duyurmaya çalıştı.

Çok sayıda mahallelinin de meraklı bakışlarla izlediği grup; “Ulaşım hakkımız engellenemez”, “Aktarmasız ulaşım istiyoruz”, “19 Z’mi bana geri ver” şeklinde sloganlar atarak, yürüyüşe geçti. Bu sırada körüklü bir 19 Z otobüsünün gelmesini alkışlarla karşılayan grup, slogan atarak 15'evler Durağına ulaştı.

“Müşteri değil, yurttaşız” diyerek konuşmasına başlayan Tabak; ulaşımın bir hak ve hizmet olduğunu belirterek, belediyenin karlılık gözeterek, 24 olan 19 Z otobüs sayısının 8 adede düşürdüğünü, açığın da, şimdilik ücretsiz aktarmayla kapatılmaya çalışıldığını söyleyerek şöyle dedi: “ AVM’lerin kapısına kadar metro hattı giderken, okul, hastane gibi kamu alanlarına ulaşım kısıtlı. Mahallemize çalışan direkt otobüsü 8’e düşürdüler. Çocuklar, yaşlılar ve engelliler için aktarma büyük sorun oluyor. Otobüs seferlerinin yeterli düzeye çekilmesini istiyoruz”

Yoldan geçen araçların da kornalarla destek verdiği grup, saat 17.05’te sessizce dağıldı.

 Basın Açıklamasının tam metni:

Basına ve Kamuoyuna;

Yoğun çabalar sonucu Zümrütevler Mahallesi’nde hizmet vermeye başlayan 19Z, mahalleden Kadıköy’e direkt ulaşım sağlayan tek toplu taşıma aracı. Zümrütevler, Maltepe’nin en kalabalık mahallesi olmasına rağmen, aktarmasız ulaşım sağlamak isteyen mahalleli için yalnızca 24 adet 19Z otobüsü bulunmaktaydı. Son uygulamayla bu yetersiz sayı daha da düşürülerek geriye 8 araç bırakıldı. Kaldırılan direkt seferler yerine metro aktarması yapılacak şekilde düzenlenen yeni otobüs hatları getirildi.

Bizlere seçim hakkı verilmeden, adeta bir lütuf gibi sunulan, şimdilik parasız aktarma yapabildiğimiz bu yeni otobüs hatlarının, ne zamana kadar parasız hizmet vereceği hususunda bilgilendirilmedik.

Bunun üzerine seferber olan mahalleli bu değişiklikten duyduğu rahatsızlığın giderilmesi için imza toplayarak şikâyet dilekçeleri yazarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne seslerini duyurmaya çalıştı

Bizler Zümrütevler Halkı olarak, bizi mağdur eden hiçbir değişikliğin, lütuf olarak sunulamayacağı konusunda ısrarcıyız.

Metro hattı ise alış veriş merkezlerinin içlerine kadar uzanırken hastanelere, okullara ve daha birçok, halk için ulaşımı elzem olan, kamu kurumlarına ulaşım sağlamamaktadır.

Başta mahallemizin engelli ve yaşlı bireyleri olmak üzere, tüm mahalleli bu değişiklikten rahatsız. Bizler günlük hayatımızı fazlasıyla zorlaştıran bu mağduriyetin derhal giderilmesi ve hakkımız olan nitelikli, güvenlikli ve parasız ulaşımın sağlanmasını istiyoruz.

Başlıca taleplerimiz şunlardır;

1. 19Z otobüs hattı seferlerinin yeterli sayıya getirilmesi,

2. Otobüs güzergâhlarının, halkın kamusal ihtiyaçlarını rahatça sağlayabileceği şekilde düzenlenmesi,

3. Yapılacak olan değişikliklerin, çevre ve kent konusunda yetkin meslek sahiplerince, halkın çıkarları gözetilerek, değişikliklerden etkilenecek olan mahalleliye danışılarak yapılması. 

İbrahim Gezici - İstanbulEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9738 Satış3.9580 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.9014 Satış 4.8818

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.