HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Suriye’de Nuriye ve Semih ile ilgili panel düzenlendi

Suriye Halk Cephesi ; “Yaşasın onurlu direnişimiz!, Nuriye ve Semih'i binlere duyuracağız!”

Suriye Halk Cephesi 3 Ekim günü, Suriye Tartus İli, Şehit Basil Al Esad Tıp Fakültesi'nde Nuriye ve Semih’in direnişine ilişkin seminer verdi. Verilen seminerin konuşmacıları arasında BAAS Partisi Devrimci Öğrenci Gençlik Birliği başkanı, üyeleri, fakülte müdürü ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin yer aldığı 250 kişi katıldı.
Seminerde ilk olarak BAAS Partisi Devrimci Öğrenci Gençlik Birliği başkanı söz alarak Halk Cephelileri tanıtarak gündeme ilişkin bilgi verdi. Ardından ise katılımcıları vatan şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuna ve Vatan Marşı'nın okunmasına davet etti.

Seminerde söz alan Suriye Devlet Televizyonu Türkçe Bölüm Müdürü Ahmet Al İbrahim, Suriye savaşını ve bu savaşta Recep Tayip Erdoğan’ın üstlendiği misyona vurguda bulundu, Ahmet Al İbrahim, Nuriye ve Semih’in direnişine değinmesinin ardından ise konuya ilişkin Suriye Halk Cephesi' ile yapılan bir röportajı sinevizyon üzerinde gösterildi.  İlgi ile izlenilen gösterimin ardından, Halk Cephelilerden biri söz alarak, öncelikle Türkiye'de diktatörlüğünü öne çıkartarak, temel hak ve özgürlükleri savunan tüm kesimlere, kendisine karşı olan herkese saldıran Recep Tayyip Erdoğan’a vurguda bulundu. Halk Cepheli, yaşanan katliamlara, baskınlara, gözaltılara ve işkencelere rağmen günümüzde Nuriye ve Semih gibi direnişçilerin bedenlerini açlığa yatırarak büyük bir direnişi omuzladıklarını vurguladı. Düzenin tüm saldırılarına rağmen Halk Cephesi'nin buna karşı mücadeleyi yükselttiği vurgulandı. Seminerde söz alan bir diğer Halk Cepheli ise Nuriye ve Semih'in direnişini ve halklaşma sürecine değindi. Türkiye'de OHAL Kanunları sırasında Halk Cephesi'nin buna karşı direnişleri ve halka olan etkisine değinip, konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek bitirdi.

Seminerin ikinci bölümünde ise sorulan sorulara cevap verilerek, Türkiye'de AKP faşizmine karşı Halk Cephesi'nin neler yaptığı, Türkiye halklarının Suriye'de başlatılan savaşa karşı tepkisinin ne olduğu ve Kürt milliyetçi hareketine bakışı soruldu.

Tekrar söz alan Ahmet Al İbrahim, Halk Cephesi ve Anti-Emperyalist Cephe'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Al İbrahim, emperyalizme karşı olan herkesin bu cephede yer alabileceğini, bu sayede kalıcı zaferi elde edebileceklerini vurguladı.
Seminer bittikten sonra salonun dışında hazırlanan ve direnişi ele alan resim sergisi ziyaret edilerek, hatıra fotoğrafı çekildi.

Son olarak Halk Cepheliler, Devrimci Öğrenci Gençlik Birliği başkanına ve üyelerine desteklerinden dolayı teşekkürlerini illeti. BAAS Partisi Devrimci Öğrenci Gençlik Birliği başkanı ise Nuriye ve Semih'in davasına sonsuz saygı duyduğunu ve direnen Nuriye ile Semih’in kazanacaklarını vurguladı.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9486 Satış3.9329 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8677 Satış 4.8482

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.