HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Hukuk bürolarına yönelik baskın ve gözaltı

Halkın Hukuk Bürosu’nun İstanbul ve Ankara şubeleri sabahın 05.30 civarında etrafı Özel Hareket polisleri ile donatılarak, hukuk bürolarının kapıları kırılarak avukatlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan avukatlar sıradan avukatlar değildi! İki gün sonra Ankara Adliyesi’nde görülecek ve bedenlerine onurları için açlığa yatırmış Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın davasına bakan Halkın Hukuk Bürosu’nun avukatlarıdır. Tüm dünyada yankı yapan bu büyük direnişten korktuğunu bir kez gösteren devlet tek çareyi 14 avukat hakkında “yakalama” emri çıkartarak ne kadar aciz olduğunu göstermektedir. Hukukun ve adaletin ayaklar altına aldığı Türkiye’de devlet yine asıl niyetini göstererek, hukuksuzca baskınlar düzenledi hukuk bürolarının kapılarını kırdı e halkın avukatlarını zorla gözaltına aldı. Arama adı altında hukuk bürolarını talan etti. İşte hukuksuzluğun ve adaletsizliğin devam etitği ülke Türkiye!

Bu sabah Ankara ve İstanbul’da Halkın Hukuk Bürosu’na yönelik yapılan baskınlar ile 14 avukat hakkında “yakalama” kararı çıkartıldığı belirtildi. Ankara ve İstanbul’da yapılan sonrası elimize geçen bilgiye göre gözaltına alınan avukatlar şunlardır:

Av. Barkın Timtik, Av. Ebru Timtik, Av. Şükriye Erden, Av. Aytaç Ünsal, Av. Engin Gökoğlu, Av. Ezgi Çakır, Av. Süleyman Gökten, Av. Didem Baydar Ünsal, Av. Ahmet Mandacı ve Av. Yağmur Erere.

Halkın Hukuk Bürosu avukatları her koşulda direnmesi gerektiğini bu sabah yapılan baskınlar esnasında da gösterdi. Baskının  ve aramanın yapıldığı esnada ise iki avukat, Halkın Hukuk Bürosu’nun alt kat karşı dairesinden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğraflarının yer aldığı pankart açtı, büronun önünde Nuriye ve Semih’in davasına çağrı için kuşlama yaptı.

FAŞİST AKP İKTİDARI HUKUKU ORTADAN KALDIRSA DA ADALETİ MEŞRU MÜCADELEMİZLE KAZANACAĞIZ!

Halkın Mühendis Mimarları ise yaşanan baskın ve gözaltılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Halkın Mühendis Mimarları’nın yaptığı açıklama şöyle denildi;

“11 Eylül gecesi Nuriye ve Semih’in avukatlarının, yani Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının İstanbul ve Ankara büroları ile beraber evleri tek tek basılarak gözaltına alınmışlardır. Faşist AKP iktidarı halkın avukatlarını gözaltına alarak küçük hesaplar peşinde koşuyor.

AKP iktidarının korkusu yere göğe sığmıyor. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının, Nuriye ve Semih’i binlerce avukatla savunacağız cüreti ve iradesi karşısında AKP iktidarı çareyi köpeklerini bir gün önceden avukatların peşine takmakta ve aynı gece yarısı evlerine ve bürolarına operasyon düzenleyerek gözaltına almakta buluyor. Yani faşizm kendi yasalarını da hukuku da istediğim gibi paspas ederim diyor. Bu durum bizi şaşırtmıyor, faşizmle yönetiliyoruz ve faşizm kendine yakışanı yapıyor. Fakat şu da bir gerçek ki halk olarak bu saldırıları ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz, faşizm karşısında halkın örgütlülüğü var. Halkın avukatlarını gözaltına alarak halkın adalet kavgasının önüne geçmeye çalışan faşist AKP iktidarı, 14 Eylül günü Nuriye ve Semih’in mahkemesinde halka hesap vermekten kaçamayacak. Halkın avukatlarının çağrısıyla binler, onbinler olup Nuriye ve Semih nezdinde insanlık onuru için adalet kavgasına çıplak ellerimizle gireceğiz. Nuriye ve Semih’in avukatıyım diyen binlerce avukat var bu ülkede. AKP iktidarına soruyoruz her bir avukatı tek tek gözaltına mı alacaksınız, yoksa avukatlık mesleğini tamamen tasfiye mi edeceksiniz? Tüm dünyaya duyuruyoruz Nuriye ve Semih’in avukatı olmayı yasal olarak suçta sayabilir faşizm, fakat biz bu halkın evlatları olarak, halk olarak onurumuza sahip çıkmak, bu kavgaya sahip çıkmak için faşizm yasalarını yerle bir ederek meşruluğumuzda adaleti söküp alacağız.

Halkımız, AKP iktidarının okuduğu masallara kulak asmayın. Faşist AKP iktidarı baskı ve zordan, demogojiden başka bir yöntem bilmez. Suçlarını, halka olan düşmanlığını korkakça, acizce gizlemeye çalışmaktadır. AKP iktidarı halka karşı işlediği tüm suçların bedelini ödemekten kaçamayacak. Bizim de günümüz gelecek.’

Halkın Hukuk Bürosu ise yaptığı duyuru ile her koşulda 14 Eylül günü Ankara Adliyesi’nde olup Nuriye, Semih ve tüm halkımız için adalet istemine davam edeceklerini vurguladı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.