HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Dersim’deki Yangınlara ilişkin açıklama

Dersim’de günlerdir  doğanın katledilmesine yol açan yangınlara ilişkin Dersim Halk Cephesi, “Halkın güvenliği’ yalanıyla başlatılan tüm yasaklar derhal kaldırılsın. İnsanlarızın ekmeğinden elinizi çekin. Ajan-işbirlikçilik tüzaklarından vazgeçin. Gerilla halktır, halkın gerilla ile bağını koparamazsınız. Doğamıza toprağmıza sahip çıkacağız” vurgusunda bulunarak, “Dersim’de keyfi yasaklamalar yetmedi şimdi de yakıp yıkmalar başladı” başlıklı yazılı açıklama yapıldı.

Günlerdir Dersim’de bilinçli yakılan ormanlarla doğa katlediliyor. Dersimin doğal olan ne varsa yok ediliyor devletin eliyle. Doğanın, ağaçların, çiçeklerin canlı  eşi benzeri olmayan her tür hayvanın da bu yangınlardan nasibini aldığını görmekteyiz günlerdir.  Devletin askeri tarfından yakılan yangınlara müdahale etmek isteyen halk ise güvenlik güçleri tarafından “ güvenlik” gerekçisiyle engellenmeye çalışıyor. Devlet batıda haklarını arayan ve bedenlerini açlığa yatıran insanları keyfi gerekçelerle tutuklayarak ölüme terk ederken, destek  eylemlerine ise her  tür oranda müdahalede bulunarak saldırıda bulunuyor. Dersim’de ise aylardır yaşanan gerilla hakereketliliğine karşı yürütülen operasyonlar devam ederken, bu operasyonlarda,  devletin gücünün yetmediği gürülmektedir. Bundan dolayıda  Dersim’deki ormanlar devletin güvenlik güçleri tarfından yakılarak, bir yandan doğanın katledilmesine yol açılırken, diğer taraftan ise gerillanın barınmasına  engel olmayı hedefliyor.  Yaşanan orman yangınlarına ilişkin  Dersim Halk Cephesi’nin yaptığı açıklamada şöyle denildi; “Dersim’de keyfi yasaklamalar yetmedi şimdide yakıp yıkmalar başladı. İlkbahar aylarının başlangıcıyla halkın gerilla ile olan bağını koparmak ve korku salmak amacıyla son olarak Dersim’de yine 31 bölgede “”özel güvenlik bölgesi” gerekçesiyle halka yasaklandı buda yetmedi şimdi de yayla ve ormanları yakmaya başladılar.

Dersim tarihi boyunca birçok soykırım operasyonlarına, köy boşaltmalara, olağanüstü hal uygulamalarına maruz bırakılmış ve ambargolar ile sindirilmeye çalışıldı. Şimdi de Pülümür ilçesinde bulunan Meçi, Rabat Tepesi karşısındaki Mezra Köyü, Uzun Evler Mahallesi ve Kaymaz Tepe, Dere Boyu Köyü civarı, Hozat’ın Boydaş mevkii ve Ali Boğazı bölgeleri, Dersim’in Nazımiye ilçelerinde ve merkeze bağlı Sarıtaş, Doğantaş mevkileri keza Ovacık ilçesi ve Peri Vadisi’nde Çemizene/Sürmelikoç sonra Azıkan ve ardından da Zımteg/Çayağazı köylerin TSK tarafından obüs toplarıyla ateş açılarak yayla ve köyleri yakamaya başladı.

1994 yılında köyleri yakılıp boşaltılan köylüler son yıllarda tekrar köylerine yaylacılık şeklinde hayvancılık yaparak evlerine ekmek götürmeye çalışırken tekrar bu yaylaları yasaklamaların ve yakmalarını kabul etmiyoruz.
Çünkü biliyoruz ki tıpkı yapılmak istenen HES’lerde, Madencilik faaliyetlerinde, orman yakmalarla yapılmak istenen bölgenin insansızlaştırılması ise bu seferde bu yasaklamalar yetmedi şimdi de yakarak bölge insansızlaştırılmak isteniyor. Öyle daha rahat yakıp yıkacak, insanları daha rahat katledecekler biliyoruz. İzin vermeyeceğiz. Ne bölgemizin Hes’lerle ne de yasaklarla boğulmasına izin vermeyeceğiz. İnsanlarımızın ekmeğini elinden alıp onları ekonomik olarak çökertip onları ajan-işbirlikçi ağınıza katmak istiyoruz desenize açık açık. Başaramayacaksınız. Dersim valisi Hala öğrenemedin mi bu halk sizin yalanlarınızla başedemedi belki ama önünüzde diz çökmedi çökmeyecek de. Bu sizin derdiniz biliyoruz. Ne bölgelerimizi ne de dağların Şahanlarını sahipsiz bırakamayacaksınız.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.